Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebeklerde gaz çıkarma teknikleri

Bebeklerde Gaz Çıkarma Teknikleri

 

Her beslemeden sonra bebeğimin gazını çıkarmam gerektiğini biliyorum ancak nasıl yapacağım konusunda emin değilim. Bununla ilgili tavsiyeye ihtiyacım var!

19.11.2019

Bebeklerin gazının çıkarılmalarına ihtiyaçları vardır ve hatta anneler bu konuda teşvik edilmelidir! Neden mi? Çünkü bebeğiniz emzirme sırasında yuttuğu havayı dışarı atar ve bu şekilde yenidoğan bebeğinizin hayatında büyük bir sorun olan küçük karın ağrılarından kaçınmış olursunuz. Gaz çıkarmak için en iyi zaman, beslenmenin tam ortasında ya da hemen sonrasındadır. Aşağıda size ve bebeğinize yardımcı olacak bazı ipuçları bulabilirsiniz.

 

Gaz Çıkarma için İpuçları

İlk seferde hepiniz biraz acemilik yaşayabilirsiniz. Ancak alışmak uzun sürmez. Korkmayın, gaz çıkarmak bebeğinize kesinlikle zarar vermez. Aksine, gaz çıkarınca çok daha iyi hissederler. Bebeğinizin gazını nasıl çıkarmalısınız? Kusmuk lekesi kalmasını önlemek için omzunuzun üzerine bir havlu yerleştirmekle başlayın. Bebeğinizi dik tutun ve hafifçe sırtına vurun. Sabırlı olun, gazın çıkması on dakika kadar sürebilir.

Gaz çıkmıyor mu? Ebeler tarafından denenmiş ve test edilmiş şu tekniği siz de deneyin: bebeğinizi dizinize olabildiğince dik oturtun, bir elinizle başını tutun, diğer elinizle göğüs kafesini açmak için bebeğinizin kollarını yukarı kaldırın. Böylece havanın dışarı çıkması kolaylaşır.

  • Bebeğim beslenmeden hemen sonra uyudu: endişelenmeyin ve dinlenmesine izin verin. Uykusunda gaz çıkaracaktır.
  • Ne kadar gaz çıkarmalı? Bu konuda ideal ya da önerilen bir ölçü yoktur. Tüm hava çıkana kadar birden başlayarak beş ya da altı kez gaz çıkarılabilir.

Gazını çıkarmak için beslenmenin ortasında ara vermeyi deneyin. Bazı yenidoğanlar bunu tercih eder! Bazıları ise bunu sevmez ve gaz çıkarmadan önce beslenmesini bitirmek isterler. Her bebeğin kendine özgü tercihleri vardır ve siz de zaten bunların ne olduğunu hızlıca anlayacaksınız!

 

Kaç yaşına kadar bebeklerin gaz çıkarması gerekir?

Dört ila altı aylık olana kadar, yani aslında anne sütü çocuğunuzun temel besin kaynağı olmaya devam ettiği sürece gaz çıkarmak gerekir. Sindirim sistemi olgunlaştıkça ve bebeğiniz yavaş yavaş büyüdükçe, gaz çıkarma ihtiyacı daha az önemli hale gelir ve sonunda neredeyse yok olur.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.