Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebek Kitapları

Bebek Kitapları

 

Her zaman gittiğim kitapçının çocuk ‘kitapları’ bölümüne göz atmak cidden başımı döndürdü. Ufaklıklar için bir kitap cenneti var orada. Tatlı masallardan, renkler ve şekillerle ilgili eğitici kitaplara birçok seçenek arasından hangisini ve neden seçmeliyim?

22.11.2019

Bebeğiniz emin olun kitaplara bayılır! Erken yaştan itibaren, hikayenin tamamını anlamasa da kitaplar onu büyüler. Renkler, malzemeler ve sesler onun için sihir gibidir. Kitaplarla duygusal yönden zengin, harika ve hayal gibi bir dünyaya dalar. Sizinle birlikte yaşayabileceği ve gelişmesine yardımcı olan eşsiz bir keyiftir kitaplar.

 

Hikayelerden daha fazlası...

Kitap başlar ve bir olay örgüsü sonrası sona erer. Biz yetişkinler için bu normaldir ancak ufaklıklar için çok daha fazlası bulunuyor. Bir başlangıç ve son sunan anlatım sayesinde, çocuklar kişiliklerini geliştirebilir. Gerçek ve hayali iki dünyanın arasında çocuklar kişiliklerini inşa eder. Bu husus, en erken aşamalardan itibaren çok önemlidir. “Kitaplar bebekler için iyidir” adlı kitabında Marie Bonnafé, “Hayali oyunlar olmadan, bebekler konuşmayı ya da hayal kurmayı öğrenemez,” demiştir.

Ancak kitaplarda, özellikle de masallarda anlatılan hikayeler, basit bir karakter anlatımı değildir. Çocukların, somut ve eğlenceli bir şekilde, kardeş rekabeti, terk edilme korkusu ya da adaletsizlik ve şiddet gibi önemli konuları anlamasına ve özümsemesine yardımcı olur. İfade edemeden hissettikleri bazı korkulara yanıt bulurlar.

Okuma aynı zamanda paylaşma ve tartışma zamanıdır. Konuşma haricinde iletişim kurmak için önemli bir yöntemdir. Çocuğunuz kitabı anlamasa bile bu önemli değildir. Güzel kelimeler, bakacakları resimler ve dokunup hissedecekleri kumaşlar, çocuğunuzun sizinle paylaşabileceği duyguları harekete geçirir.

 

Kitap nasıl seçilmeli?

3. ve 4. aydan itibaren, çocuklar plastik kaplı ya da kumaştan yapılan kitaplara bayılır. Kelimesi kelimesine okuyup anlayamasa da kitaplara dokunabilir, dişleyebilirler.

Yavaş yavaş, okumaya olan yaklaşımları değişir. Dokunarak hissedebildikleri kitapları ya da açılan küçük bir penceresi olan kitapları, şarkı dinleyebilecekleri kitapları ya da CD’den hikaye dinlemeyi, büyük renkli illüstrasyonları olan kitapları severler. Bebeğiniz kitaplarla oynarken dikkatli olmadığından daha dayanıklı kapağa sahip kitapları tercih edin.

 

Masal zamanı...

Akşam saatleri, hikaye okumak için ideal zamanlardır. Bazı çocuklar için ebeveynlerin devam ettirmeleri gereken keyifli bir ritüeldir. Çocuğunuz, sizinle paylaşabildiği için bu anları çok sever: sizi tamamen kendine ait hissettiği bu anların tadını çıkarmak ister. Çocuğunuz sizinle birlikte okumaktan büyük keyif alır.

Masal saati, çocuğunuzun huzurlu bir şekilde uyumasını sağlar ve genelde çocuklar her gece aynı hikayenin okunmasını ister. Arka arkaya tekrar edilen kelimeler onlara güven verir ve onları rahatlatır.

Ancak diyaloğun da önemli olduğunu unutmayın. Hikaye üzerinde tartışın, düşüncelerinizi paylaşın ve hatta birlikte kendi hikayenizi yaratın.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.