Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebeğinizle Geçireceğiniz İlk Saatler!

Bebeğinizle Geçireceğiniz İlk Saatler!

 

Bebeğim doğdu: bu hayatımın en güzel günü! Saatlerce süren doğumu unuttum bile. İlk dokunuş, ilk emzirme ve ilk banyo... Yeni ve güçlü duygular hissediyorum. Küçük mucizemizi, dünyanın şüphesiz en güzel bebeğini tanımaya başlıyorum!

01.11.2019

Anne rahminde dokuz ay geçirdikten sonra bebeğiniz kendini ona bambaşka gelecek olan yeni bir dünyada bulur. İlk ağlaması sizi rahatsız etmesin, bu hayati bir reflekstir. Bu keşif macerasında bebeğinize eşlik etmenin tadını çıkarın...

 

Anne ile bebeğin ilk karşılaşması

Doğum bittikten sonra ebe veya hemşire bebeği göğsünüze koyar. İlk ağlaması, ilk bakışları, ilk iletişim... Yeni anne babaların aklına kazınacak bir duygu seli! Göğsünüzün sıcaklığına sokulan bebeğiniz kokunuzu öğrenecek, sesinizi ve babasının sesini tanıyacak, kalp atışlarınızı duyacak ve dokunuşlarınızı hissedecek. Uzun lafın kısası bebeğiniz de siz de dayanağınızı bulacaksınız.

Göbek bağı doğumdan birkaç dakika sonra kesilmelidir. Prosedür anneye de bebeğe de herhangi bir acı vermez; endişelenmeye hiç gerek yoktur.

 

İlk Emzirme

Plasenta atılmadan önce dahi gerçekleşebilir. Bebeğiniz doğal olarak göğsünüzü arayacak (arama refleksi) ve emmeye (emme refleksi) çalışacaktır. Bebeğinizi göğüs ucunuza yönlendirerek ona yardımcı olabilirsiniz. Ebe veya hemşire hem siz hem de bebeğiniz için en iyi pozisyonu ve en iyi emzirme şeklini bulmanıza yardımcı olacaktır.

 

Yeni Doğan Bebeğin İlk Muayenesi

Doğumdan sonra bebeğiniz genel sağlık durumunu kontrol etmek için dikkatlice muayene edilecektir. Hastane personeli bebeğin kalp atışlarını, kas yapısını, reflekslerini, sıcaklığını, kilosunu ve ölçülerini (bebeğinizin boyu ölçülecektir) ve kafa ölçüsünü doğrulayacaktır. En ufak ayrıntıya kadar her şey kontrol edilecektir! Gözlerine antibiyotik losyon uygulanacak ve bebeğe K vitamini damlaları  verilecektir. Solunum yollarını açmak için bebeğin burnuna ve boğazına son derece ince bir tüp yerleştirilebilir: bu zorlayıcı gibi görünebilir ama acı vermez.

Bu çeşitli işlemler tamamlandıktan sonra ilk banyo vakti gelir. Bu bir pediyatri hemşiresinin yardımıyla baba tarafından yapılabilir - baba için oldukça duygu dolu bir andır! Bebeğiniz daha sonra giydirilip odanıza getirilecektir.

Küçük aileniz böylece tekrar bir araya gelir. Tüm ziyaretler başlamadan önce bu ilk sakinlik anlarını iyi değerlendirin!

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.