Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Bebeklerde karın ağrısı

Bebeklerde Karın Ağrısı!

 

Büyük hıçkırıklar ve gergin bakışlar, bebeğim artık dayanamıyor... Küçük karnının ağrıdığını hissediyorum ama geçirmek için ne yapacağımı bilmiyorum.

19.11.2019

Katı gıdalara geçiş döneminde birçok başarısız girişiminiz olabilir. Bebeğinizin hayatındaki bu değişiklik onun minik karnını biraz zorlayabilir. Bebeğinizi rahatsız edebilecek durumlardan birkaçı aşağıda verilmiştir.

 

Bebeklerde kolik

Bebeğiniz uzun süre, bazen saatlerce ağlıyor ve kesinlikle durduramıyorsunuz. Tüm aile panik oluyor ve bebeğinizi sakinleştiremediğiniz için suçluluk hissediyorsunuz. Ama bu sizin suçunuz değil. Eğer bebeğiniz normal besleniyor ve ağrılı olduğu zamandan geri kalan zamanlarda sürekli gülümsüyorsa, doktorunuz da her şeyin yolunda olduğunu söylüyorsa, o halde endişe etmeyin. Sakin olun ve bebeğinizi kollarınıza alarak yavaşça sallayın. Bu hareket onları güvende hissettirecek ve sakinleştirecektir.

 

Bebeklerde ishal

Bazı bebeklerde küçük sindirim sorunları görülebilir. Sıklıkla görülen ishal bazen tehlikeli olabilir. Sıvı kaybı hızlıca baş gösterebilir ve bu noktada bebeğinizin kilo kaybı yaşamadığını kontrol etmek önemlidir. Eğer bebeğiniz ishal olursa, doktorunuza danışın.

Not: Anne sütü bebeğinizin dışkısının biraz sarı ve akıcı olmasına neden olur ve bezinin her beslenmeden sonra, günde yedi-sekiz kez, değiştirilmesi gerekir. Bu durum  bebeğinizin ishal olduğu anlamına gelmez, ancak emin değilseniz veya endişelendiğiniz bir durum varsa mutlaka doktorunuza danışın.

 

Bebeklerde kabızlık

Eğer bebeğinizin dışkısı katılaşmışsa ya da dışkısı küçük topaklar halindeyse ve ıkınırken ağlıyorsa, durumu doktorunuzla konuşmanız gerekir.

 

Bebeklerde reflü

Reflü, bebeğiniz sütünü kustuğunda meydana gelir ve aslında oldukça sık görülen bir durumdur. Bebeğin kendi başına doğrulmaya başladığı 6. ila 12. ay arasında kendiliğinden kaybolur.

 

Bunları yapın:

  • Emzirme ya da beslenme saatini gün içinde eşit şekilde yayın,
  • Bebeğinizi mide kapasitesini düşünün ve aşırı beslemeyin. Unutmayın, 1 aylık bebeğinizin mide kapasitesi bir yumurta büyüklüğü kadar, 6 aylıkken ise bir çay bardağı kadardır.
  • Bebeğinizin gazını güzelce çıkarın ve beslenmeden hemen sonra uzanmasına izin vermeyin,
  • Yatağın baş kısmını biraz yükseltin veya reflüye uygun yataklar kullanın.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.