Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Yeni Başlayanlar İçin Emzirme

Yeni Başlayanlar İçin Emzirme

 

BÖLÜM 2: İyi bir kavrama 

Bebeğin iyi beslenmesi ve beslenme esnasında ikinizin de rahat olması nasıl sağlanır? 
 

13.06.2018

Bebeğinizin göğüs ucunuza bağlanması ve ağzıyla kapatmasına “kavrama” adı verilir. 
İyi bir kavrama bebeğinizin iyi beslenmesini sağlamakla birlikte rahat bir emzirme için de önemlidir. Ancak iyi kavrama, bazı anneler ve bebekler için biraz alıştırma gerektirebilir. İlk ay içinde emzirmeyi bırakan kadınlar ile yapılan bir araştırma, kadınların %50’sinden fazlasının emzirmeyi bırakmalarının sebebinin iyi kavrama sağlayamamaları olduğunu göstermiştir. 
Size iyi bir haberimiz var: İyi kavrama sağlamak her ikinizin de öğrenebileceği bir beceri! Başta zorlansanız dahi biraz sabır ve alıştırma ile çok geçmeden alışırsınız. İlk denemelerde mükemmel bir kavrama sağlayamasanız bile endişelenmeyin, zamanla gelişecektir. Emzirmenin bebeğinizin ömrü boyunca sürecek faydaları olduğunu unutmayın. Bu yüzden kavramayı öğrenmek için biraz vakit ayırmak buna fazlasıyla değer. 
Bebeğinizi emzirmeye hazırlamak için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın ve pozisyonunuzu aşağıdaki çizimlerle karşılaştırın: 

1.Dürtün 
Bebeğiniz göğsünüzde ve emmeye hazırken, ağzı tamamen açılana kadar dudaklarını göğüs ucunuzla dürtün. 
2. Sarılın 
Göğsünüzü bebeğinize değil, bebeğinizi göğsünüze yakınlaştırın ve göğsünüze önce çenesinin değdiğinden emin olun. 
3. Pozisyon 
Bebeğinizin alt dudağı, göğüs ucunuzun altından uzakta olmalıdır. Bunun sebebi yalnızca göğüs ucunuzun değil, daha geniş bir kısmın kavranması gerekliliğidir.

İyi kavramanın 6 işareti

1.Rahat hissedersiniz İyi bir kavrama sizin için konfor demektir. Sizi cimciklememeli veya canınızı acıtmamalıdır. 

2. Göğüs göğüse olursunuz Bebeğinizin emmek için başını çevirmesine gerek duymaması için bebeğinizin göğsü vücudunuza yaslanmış olmalıdır. 

3. Göğsünüz bebeğinizin ağzını doldurur Çenesi ile burnu göğsünüze değer ve dili de altında konumlanır. 

4. Göğsünüzün ucundaki koyu renkli kısım yani areolanızın neredeyse tamamı kapanmıştır bebeğiniz göğsünüzü yeteri kadar kavrayabilmişse neredeyse hiç areola görememeniz gerekir. Biraz areola görebiliyorsanız bebeğinizin dudaklarının üstünde daha çok, altında daha az görmeniz gerekir. 

5. Bebeğinizin dudakları “balık dudağı” gibi görünür 
Bebeğinizin dudakları içe doğru değil tıpkı bir balık gibi dışa doğru dönük olmalıdır. Alt dudağını göremeyebilirsiniz bile. 

6. Bebeğinizin yutkunma sesini duyabilirsiniz 
Bazı bebekler sesli bir şekilde yutkunurken diğerleri sessiz bir şekilde emer. Sesini duyamıyorsanız kulaklarının hafifçe oynayıp oynamadığına bakın. Oynuyorsa yutkunuyordur!

Uzman görüşü


Nestlé Bebek Beslenmesi, Sertifikalı Emzirme Danışmanı ve Beslenme Uzmanı Jami Boccella, RD LD CLC, annelerin iyi bir kavrama konusunda sık sordukları soruları yanıtlıyor.

Soru: Biraz canım acıyor! Bu normal mi?

Cevap: Başlangıçta biraz narin olmanız sıra dışı bir durum değildir fakat acı hissetmiyor olmanız gerekir. Bebeğinizin göğsünüzün büyük bir kısmını kavrayıp kavrayamadığını kontrol edin; yalnızca göğüs ucunu emmesi rahatsızlık verebilir. Bu durumda bebeğinizin emişini yavaşça bebeğinizin ağzının köşesine temiz bir parmağınızı sokarak bozun. Sonra birinci adımdan yukarıdaki ilk adımdan tekrar başlayın ve bebeğinizin tekrar ve düzgün bir şekilde kavrama yapmasını sağlayın. 

Soru: Bebeğimin emip emmediğinden emin olamıyorum. Zayıf bir şekilde emiyor olabilir mi?

Cevap: Bebeğiniz doğru kavrama sağlayamamışsa beslenirken göğsünüzden yeteri kadar süt çekemiyor olabilir. Doğru kavramaya rağmen emmenin zayıf olduğu hissine kapılıyor veya yeterince süt alıp alamadığından emin olamıyorsanız bir emzirme danışmanı veya başka bir sağlık uzmanı ile görüşün. 

Soru: Bebeğim pes etmek üzere... ve ben de öyle! Ne yapabiliriz?

Cevap: Sakin olun. Derin bir nefes alın, bir mola verin ve tekrar deneyin. Başka bir pozisyon (bkz Emzirme tutuşları) ya da bebeğinizi göğüs kafesinizin üstüne koyarak ten tene temas ederek deneyebilirsiniz. Bebeğinizle sakin bir şekilde konuşarak veya şarkı söyleyerek bebeğinizi sakinleştirin. Bir bebek acıktığında ağzını açıp göğüs ucunu arayacak, sakin ve dikkatli olacaktır. Ağlamaya başlarsa veya telaşlanırsa sebebi canının sıkılması ve acıkması olabilir. İkiniz de kendinizi rahat ve sakin hissettiğinizde kavramayı tekrar deneyin. Mükemmele giden yolun alıştırmadan geçtiğini unutmayın. Sabırlı olun. Harika gidiyorsunuz! 

Soru: Göğüslerim çok dolu gibi geliyor ve bebeğim kavrama konusunda zorlanıyor. Ne yapabilirim?

Cevap: Emzirmeden önce elinizle veya pompa yardımıyla biraz süt çıkarmayı deneyebilirsiniz. Bu, bebeğinizin göğsünüzü kavrayabilmesi için basıncı azaltacak ve göğüslerinizi yumuşatacaktır. Aşırı dolmuş göğüsler bazen “tıkanmış” olarak anılırlar. Göğüslerinizin iki emzirme arasında tıkandığını düşünüyorsanız göğüslerinizi rahatlatmak için iki saatte bir emzirin veya pompa ile süt sağın. Yeni doğan bebeğinizin 24 saatlik bir süre zarfında 8 ila 12 defa emzirilmesi gerektiğini unutmayın. 

 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.