Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
çekirdek aile olmak

Çekirdek Aile Olmak

 

Hep bebeğinizin gelişinin hayalini kurdunuz, şimdi yanınızda ve çok mutlusunuz ama evlilik hayatınız çok değişti. Çocuksuz bir çift olmaktan yeni ebeveynler olmaya giden yolda, kendinizi unutmadan nasıl ilerleyeceksiniz?

21.01.2020

Bizler ebeveyn olarak doğmayız ama hayatımızın bir noktasında ebeveyn olabiliriz ve bu eşsiz durum, önceden öğrenilemez. Anne ve baba olduğumuzda, yeni rolümüzü keşfederiz. İlişkinin yeniden düzenlenmesi gerekir çünkü istekler gibi öncelikler de değişmektedir. 

 

Nasıl bir değişim ama!

Evde bir bebeğin olması hayatı değiştiren bir deneyimdir. Yalnızca bez değiştirmeniz ya da gecenin bir vaktinde bebeğinizi beslemek için yataktan kalkmanız gerektiği için değil! Bebeğin gelişi aynı zamanda sahip olduğunuzu bilmediğiniz duyguları açığa çıkarır ve daha önceden saklı olan duygusal yanınızı uyandırır... Bu karmaşanın boyutu yalnızca yaşanarak ölçülebilir. 

İlk birkaç hafta biraz köşede kalsalar bile babalar da bu değişimleri yaşar. Ancak, yeni baba rolüne geçişini kolaylaştırmak için ona yardımcı olabilirsiniz! Bu nedenle bebeğinizle olan iç içe geçmiş ilişkinizi gerçek bir üç kişilik aile ilişkisine çevirmelisiniz: kendiniz, eşiniz ve bebeğiniz.

Ebeveyn olduğumuzda birçok soru beraberinde gelir: bu göreve uygun muyum? Çocuğumu sevecek miyim? Annelik içgüdüsü gerçekten var mı? Peki ya babalık içgüdüsü?  Bu sorular oldukça doğaldır ancak bazen cevap için yalnızca bebeğinize bakmanız yetecektir. Sonuçta, bize ebeveyn olmayı öğreten de bebeğimizdir.

 

Gerçekten birbirini tamamlayan bir ilişki

Bebek sahibi olmak için iki kişi gerekmektedir ve ideal olarak aynı durum onu yetiştirmek için de geçerlidir. Babanın aile üzerinde otorite sahibi olduğu ancak bebeği asla doyurmadığı ya da bezini değiştirmediği ataerkil aile düzeni artık geçmişte kaldı. “Yeni babalar” artık doğum izni bile alabiliyor. Bu hak, rollerin daha etkin şekilde paylaşıldığı ve paylaşılması gerektiğinin kanıtıdır. Çoğu baba bu rolü üstlenmekten oldukça memnun kalır.

Bu nedenle, birbirinizden güç alarak bu güzel durumun en iyi şekilde tadını çıkarın. Örneğin geceleri bebeğe bakmak için sırayla kalkın... Biriniz yorulduğunda diğeri bez değiştirme ya da bebeği yıkama görevini devralabilir. Gün geçtikte üç kişilik güzel bir ilişki oluşacaktır. 

 

Tüm burada çiftin durumu nedir?

Bebek doğduğunda ona odaklanmak ve partnerinizi biraz da olsa ihmal etmek normaldir.  Ancak bu durumun çok uzun sürmediğinden emin olun! Evlilik hayatınız artık eskisi gibi olmayacak, bu nedenle bu hayatı yeniden tasarlamak için gelen bu şansı neden değerlendirmiyorsunuz?

İkinizin de artık gün içinde daha az zamanı var ancak bu güzel tecrübeyi yaşamak her şeye değer ve gerçekten isteyen her şekilde başarabilir. Birbirinize masaj yapmak ya da eğlenceli oyunlar oynamak için en ufak fırsatı bile değerlendirin. Bebek uyuduğunda, rahatlamak için birlikte yapılan bir banyodan daha iyisi olamaz. Eğer artık akşamları dışarı çıkamıyorsanız, sadece ikinizin olduğu bir sofrada yenilen yemeğin ardından sıcak ve samimi bir gece geçirebilirsiniz. 

Sizden daha tecrübeli anne ve babalardan bebeğe bir akşamlığına bakmalarını isteyebilirsiniz, inanın onlar da çok mutlu olacaklar. 
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.