Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X

Bebek Kahvaltısı Tarifi

6-12 ay

7-9 Ay Bebekler için Bebek Kahvaltım Tarifi

ZorlukKolay

Porsiyon Sayısı1

Hazırlama Süresi12dk

Pişirme Süresi5dk

Toplam süre17dk

İçindekiler
  • 1 yemek kaşığı yulaf ezmesi (10 g)
  • 1/2 haşlanmış yumurta sarısı 
  • 15 g light beyaz peynir
  • 1 çay kaşığı light zeytin ezmesi (5 g) 
  • 2 çorba kaşığı mama veya anne sütü (kıvam ayarlanması için)

 

Bebek Kahvaltım

Bebeğiniz için hazırlayacağınız ilk kahvaltı gerçekten çok çok lezzetli olması gerekiyor diye düşünürken aslında onun besleyici değeri bizim için çok daha önemli. Vereceği ilk tepki belki sizi birazcık şaşırtabilir ama inanın ki içine kattığınız  besinlerle onun sağlığı için çok doğru kararlar vermiş olacaksınız.

Öncelikle içerisine yumurtamızı katıyoruz. İlk hazırladığımız kahvaltıda yumurtanın yarısını kullanalım. Bu verdiğimiz tarif bu arada  7. aydan sonra bebeklerinize kahvaltı olarak kullanabileceğiniz bir tarif. Yarım yumurta sarısını kullanıyoruz ve onu güzel bir şekilde eziyoruz. Tuzsuz ve yağı azaltılmış peynir kullanıyoruz.Peynir tercihlerinizde lütfen 100 gramında 15 gramın üzerinde yağlı olan peynirleri tercih etmeyin. Onu da eziyoruz. Üzerine bebeklerimizin bağırsak dostu olan yulaf ezmesini ekliyoruz. Onu incecik blender'dan geçirerek kullanmakta, un gibi olmasında fayda var. Bebeğiniz böylelikle çok daha rahat kullanacaktır, tüketecektir. Evet, hepsini karıştıralım. Üzerine de tuzsuz zeytin ezmesi ekleyeceğiz. Bu da bir çay kaşığını lütfen geçmesin, bunun yerine zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Şöyle bir çay kaşığımızı ekleyelim. Hepsini karıştıralım, bunu blender'la hazırladığınızda bebeğiniz çok daha kolaylıkla kabul edecektir. 9. aya kadar da blender'ınızı kullanabilirsiniz ama elinizde de bu şekilde kaşıkla ezebilirsiniz. Yumuşak kıvama gelmesi için bir miktar anne sütü, yani mucize besinimizden ekliyoruz. Yumuşak bir kıvam için anne sütü veya devam formülü kullanabilirsiniz. Anne sütü yerine devam formulası da kullanabilirsiniz. Kahvaltımız hazır, verdiği ilk tepkilere lütfen üzülmeyin çünkü her besinle ilk kez karşılaşıyor. Belki o besinlerden hoşlanmayabilir ilk aşamada ama yılmak yok sevgili anneler. Çünkü hedefimiz ne? Bebeklerimiz iyi büyüsün, iyi yaşasın. Evet, kahvaltımız hazır, afiyet olsun.

ÖNEMLİ NOT

Bebekler için en iyisi anne sütüdür. Emzirme, bebeklerin en iyi şekilde beslenmelerini ve hastalıklardan korunmalarını sağlar. Emzirme hazırlığı ve devamlılığı için annelerin gebelik sürecinde ve doğumdan sonra dengeli beslenmesi önemlidir. Kısmi olarak biberonla beslenmeye geçilmesi veya diğer besinlerin verilmesi emzirmeyi negatif etkileyebilir.

Emzirme bir kez kesintiye uğradığı zaman geri dönüşü zordur. Emzirmenin mümkün olmadığı ya da yetersiz olduğu durumlarda yetkili sağlık profesyoneline danışılmalıdır. Sağlık profesyoneli tarafından bebek ya da devam sütü önerildiği durumda hazırlama talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.

Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız."

ÖNEMLİ DUYURU 

İlk 6 ay sonrasında, anne sütü ile birlikte veya anne sütü ile beslemenin mümkün olmaması halinde besin değeri yüksek tamamlayıcı gıdaların verilmeye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin farklı hızlarda büyümeleri nedeniyle, sağlık uzmanlarının, bebeklerin tamamlayıcı gıdaları almaya başlamaları açısından uygun zamanın belirlenmesi konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaları gerekmektedir. SMA® OPTIPRO® 3 anne sütünün yerine geçmez ve yeterli tamamlayıcı gıdalar ile birlikte kullanıldığında, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı küçük çocukların giderek çeşitlenen diyetlerinde gerekli olan temel besin öğelerini sağlamaya yardımcı olmak üzere üretilmiş devam sütüdür ve sağlık profesyoneli önerisi ile kullanılmalıdır.

Bebekler için en iyisi anne sütüdür.

 

7 Aylık Bebekler için Bebek Peyniri Tarifi: https://www.iyibuyusuniyiyasasin.com/7-aylik-bebekler-icin-bebek-peyniri-tarifi

6. Aydan Büyük Bebekler İçin Elmalı Yulaflı Püre Tarifi: https://www.iyibuyusuniyiyasasin.com/6-aydan-buyuk-bebekler-icin-elmali-yulafli-pure-tarifi

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.