Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X

bebek peyniri tarifi

6-12 ay

7 Aylık Bebekler için Bebek Peyniri Tarifi

ZorlukKolay

Porsiyon Sayısı1

Hazırlama Süresi20dk

Pişirme Süresi20dk

Toplam süre40dk

İçindekiler
  • 2 kg yoğurt
  • 1 çay bardağı inek sütü

Bebek Peyniri

Bu tarifimiz bebeklerimiz için 7. Aydan itibaren kullanacağımız bir tarif. Bebeklerimiz için peynir yapacağız, anne peyniri, ev peyniri... Aslında hepimiz bu peyniri yapmayı biliyoruz. Bazı yörelerde çökelek deniyor, bazı bölgelerde ise lor peyniri olarak adlandırılıyor.

Evde ne kadar yoğurdumuz varsa yoğurdumuzu tenceremize koyuyoruz. Çırpma teliyle çırpıyoruz, kıvamlı bir ayran olacak şekilde ılık su ekliyoruz. Daha sonra üzerine yarım su bardağı kadar da süt ekliyoruz. Sütü eklememizin nedeni aslında yoğurdu kestirmek. Sonrasında tenceremizin altına açıyoruz ve kaynamasını bekliyoruz.

Neden evde peynir yapıyoruz? Çünkü piyasadaki peynirlerin yağ oranları ve tuz oranları ne yazık ki çok yüksek. Çocuk beslenmesinde 1 yaşa kadar yemeklerimize nasıl tuz ilave etmiyorsak dışarıdan kullandığımız besinlerin içerisindeki tuz miktarına da çok dikkat etmemiz gerekiyor. Bu konuda en riskli besin de peynir. Bu süreci evde hazırladığımız peynirlerle geçirmeye çalışalım, çocuk beslenmesinde önemli noktalardan bir tanesi.

Tencerenin içindeki karışımımız kaynadıktan sonra, bir iki taşım kaynatacaksınız ve sonra da ılımaya bırakacaksınız. Ilımaya bıraktığınızda peynir kısmı alt kısmına çökmüş olacak. Tülbent veya bir bonenin içerisine tamamını boşaltacaksınız ve sabaha kadar süzülmesini bekleyeceksiniz. Süzdükten sonra ise kuru bir peynir elde etmiş olacaksınız.

Bebek peynirimiz hazır, tadına bakabilirsiniz! Evdeki yoğurtla, rahatlıkla böyle bir peynir hazırlayabilirsiniz. Bu peynirleri isterseniz börek yapımında isterseniz de kendinize salata hazırlarken kullanabilirsiniz. Emziklilik döneminde de oldukça faydalı bir peynir hazırlamış olursunuz.

ÖNEMLİ DUYURU 

İlk 6 ay sonrasında, anne sütü ile birlikte veya anne sütü ile beslemenin mümkün olmaması halinde besin değeri yüksek tamamlayıcı gıdaların verilmeye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin farklı hızlarda büyümeleri nedeniyle, sağlık uzmanlarının, bebeklerin tamamlayıcı gıdaları almaya başlamaları açısından uygun zamanın belirlenmesi konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaları gerekmektedir. SMA® OPTIPRO® 3 anne sütünün yerine geçmez ve yeterli tamamlayıcı gıdalar ile birlikte kullanıldığında, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı küçük çocukların giderek çeşitlenen diyetlerinde gerekli olan temel besin öğelerini sağlamaya yardımcı olmak üzere üretilmiş devam sütüdür ve sağlık profesyoneli önerisi ile kullanılmalıdır.

Bebekler için en iyisi anne sütüdür.

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.