Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X

12 Aylık Bebekler için Çubuk Poğaça Tarifi

12-24 ay

12 Aylık Bebekler için Çubuk Poğaça Tarifi

ZorlukOrta

Porsiyon Sayısı1

Hazırlama Süresi20dk

Pişirme Süresi25dk

Toplam süre45dk

İçindekiler
 • 250 gram tam buğday unu
 • 1 yumurta + 1 yumurtanın sarısı
 • 5 gram zeytinyağı
 • 200 gram dil peyniri
 • 10 gram susam
 • 5 gram kuru maya
 • 5 gram esmer şeker
 • 200 ml ılık su

Çubuk Poğaça

Çocuklarımız 12. aydan itibaren özgürce atıştırmak isterler. Bu dönemlerinde biz annelerin onlara sunacağı sağlıklı alternatifler çok çok önemli. Şimdi sizler için bir poğaça tarifi vereceğiz. Bebeğinize sağlıklı ara öğün alternatifleri sunmaya özen gösterin. Bu poğaçaları çocuklarınıza ara öğün alternatiflerinde sağlıklı bir şekilde sunabileceksiniz. Hamuru için öncelikle esmer şekerimizi şöyle bir kaba koyuyoruz, içerisine de mayamızı ekliyoruz. Karışımımızın üzerine de su ekliyoruz. Tabii poğaçamızı hazırlarken kullanacağımız un yine tam buğday unu olacak. Tam buğday unu vitamin ve lif kaynağı olduğu için onu tercih ediyoruz. Zeytinyağımızı ekliyoruz ve bir adet de yumurtamızı kırıyoruz.  Hazırlamış olduğumuz mayayı da bu karışımın içerisine ekleyelim. Hamurumuzu istediğimiz kıvama getirmek için bir miktar daha ılık su ekliyoruz. Ve hamurumuz istediğimiz kıvama geldi. Daha sonrasında mayalanmış hamuru iki parçaya böleceğiz küçük bezeler şeklinde. Ve onları açıp minik poğaçalar yapmaya başlayacağız.

Hamurlarımızı küçük bezeler şeklinde bölüştürdük. Şimdi biraz tezgahımızın üzerine tam buğday unu serpiyoruz. Şöyle yuvarlayalım elimizin içerisinde. Hemen oklava yardımıyla açıyoruz. Bu görüntünün içerisine hemen dil peynirimizi yerleştiriyoruz. Bütün bir şekilde koyalım, sonra yukarıdan birleştirelim. Poğaçalarımızı hazırladıktan sonra 170 derecede önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 35 dakika kadar pişiriyoruz. Ve şeker poğaçalarımız hazır. Çocuklarınız için sağlıklı ara öğün alternatifleri olduğu gibi biz yetişkinler için de çok sağlıklı. Afiyet olsun.

ÖNEMLİ NOT

Anne sütü bebekler için en iyisidir. Dünya Sağlık Örgütü, annelerin bebeklerini yaşamlarının ilk 6 ayında sadece emzirilmesini ve emzirmenin mümkün olduğu kadar devam ettirilmesini önermektedir.
SMA OPTIPRO 3, 1 yaş üzerindeki bebek ve küçük çocukların özel beslenmesi ve diyetinin bir parçası olarak kullanılan devam sütüdür. Anne sütü yerine geçmez. Sağlık profesyoneli tarafından devam sütü önerildiği durumda hazırlama talimatlarına uygun şekilde kullanılmalıdır.
Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

ÖNEMLİ DUYURU 

İlk 6 ay sonrasında, anne sütü ile birlikte veya anne sütü ile beslemenin mümkün olmaması halinde besin değeri yüksek tamamlayıcı gıdaların verilmeye başlanması gerekmektedir. Bebeklerin farklı hızlarda büyümeleri nedeniyle, sağlık uzmanlarının, bebeklerin tamamlayıcı gıdaları almaya başlamaları açısından uygun zamanın belirlenmesi konusunda ebeveynlere tavsiyelerde bulunmaları gerekmektedir. SMA® OPTIPRO® 3 anne sütünün yerine geçmez ve yeterli tamamlayıcı gıdalar ile birlikte kullanıldığında, 1 yaşın üzerindeki sağlıklı küçük çocukların giderek çeşitlenen diyetlerinde gerekli olan temel besin öğelerini sağlamaya yardımcı olmak üzere üretilmiş devam sütüdür ve sağlık profesyoneli önerisi ile kullanılmalıdır.

Bebekler için en iyisi anne sütüdür.

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
 • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
 • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.