BEBEĞİNİZ EMERKEN DOYUYOR MU? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

BEBEĞİNİZ EMERKEN DOYUYOR MU?

FAVORİLERE
EKLE
bebeginiz_erken_doyuyormu_ic

BEBEĞİNİZ DOYUYOR VE BÜYÜYOR MU?

Emzirilen bebeğin büyüme takibinin mutlaka yapılması gerekir. Anne bebeğin doyup doymadığını nasıl anlayacağını da bilmelidir. Bebek emzirildikten sonra birkaç saat uyuyabiliyor mu sorusunu yanıtlamak çok önemlidir.

Bebeğin doyup doymadığı, annenin sütünün bebeğe yarayıp yaramadığı konusu hekimlere en sık sorulan konulardan biridir. Bebeğin büyümesi ve sütün yeterliliği konusunda gözleme dayalı ipuçları edinilebilir. Bebeğin emdikten sonra açlığını gidermesi ve rahatlaması gerekir. Yeni doğan bebek emdikten sonra en az 1-1,5 saat uyuyabilmelidir. Daha sonraki aylarda ise, örneğin iki aylık bir bebek emdikten sonra en az 2-3 saat süre ile emmeden rahatlıkla kendi halinde kalabilmelidir. Emme sırasında bebeğin yutma sesleri duyuluyorsa, göğsün gerginliğinin geçtiği hissediliyorsa, bebek emdikten sonra rahatlıyorsa, bebeğin doyduğu anlaşılabilir. Ancak bazen bebeğin iyi beslendiği düşünüldüğü halde gözden kaçan tıbbi durumlar olabilir ve bebeğin gerçekte iyi beslenemediği ve kilo alamadığı durumlar görülebilir. Bunları gözden kaçırmamak için mutlaka ara sıra sağlık kontrolleri yaptırılmalıdır. Özellikle ilk haftalarda bebeğin ağırlığını her hafta ölçmeli, eğer bebek iyi bir büyüme ritmine sahipse, bu aralar açılarak izlenmeye devam edilmelidir. Aylık takiplerde, kilo, baş çevresi ve boy takipleri çok önemlidir. Bu ölçümler sayesinde bebeğin yeterli büyüyüp büyümediği takip edilebilir.

Bebeğin dışkılaması ve idrar miktarı da bebeğin yeterli beslenip beslenmediğini gösterir. İlk haftalarda bebeğin günde 7-8 kere idrarını yapıyor olması ve dışkısının da günde 5-6 kez olması bebeğin iyi beslendiğinin belirtilerindendir. Ayrıca bebeğin, doğduktan sonra yaptığı siyah dışkıyı hızla sarı dışkı haline dönüştürmesi gerekir, yani birinci haftanın sonunda bebeğin dışkısının aynen güneş sarısı renginde olması yine bebeğin doyduğunu gösteren belirtilerdendir. Daha sonraki aylarda ise bebeğin doyduğu, iyi büyümesinden, doyma aralarının açılmasından ve bebeğin emzirmeden de rahat saatler geçirebilmesinden anlaşılabilir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.