Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Yeni başlayanlar için emzirme

 

BÖLÜM 1: Başlangıç


Her beceride olduğu gibi emzirmek de ustalaşana kadar alıştırma ve sabır gerektirebilir. Yolculuğunuzun pürüzsüz olması için bu basit adımları uygulayın. Çok geçmeden emzirme, gözünüz kapalı yapabileceğiniz bir şey haline gelecektir.

Salı, Temmuz 3rd, 2018

Emzirmek, bebeğinize ihtiyaç duyduğu besin öğelerini ve enerjiyi vermenin en iyi yoludur. Bazı anne ve bebekler için emzirmek doğal bir şekilde gerçekleşirken bazılarının ise biraz daha sabırlı olmaları gerekebilir. Sabırlı olun, ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemekten çekinmeyin, bebeğiniz için doğru olanı yapıyorsunuz.

 

Aşağıda birkaç başlangıç tavsiyesi mevcut:


Emzirin... ama istenince


Konu emzirme sıklığı olunca bırakın bunu bebeğiniz belirlesin. Acıktığında ve doyduğunda, çok geçmeden sizin de okumayı öğreneceğiniz işaretler gösterecektir. “Etkileşime dayalı besleme” konseptinin bir parçası olan “istenince besleme” bebeğinizin ne kadar aldığı enerji miktarının düzenlenmesine yardımcı olmak için önemlidir.
Emzirme için herhangi bir takvim veya miktar belirlenmemiştir. Hepimiz acıktığımızı veya doyduğumuzu anlama kabiliyetiyle doğarız. İstenince besleyerek ve işaretlere dikkat ederek bebeğinizin bu doğal kabiliyetini korumasına yardımcı olursunuz ve bu da hem şimdi hem de ileriki dönemde sağlıklı büyüme ve gelişimine destek olur.

Emzirin... sık sık


Bebeğinizi 24 saatlik bir süre boyunca 8 ila 12 defa emzirmeniz son derece doğaldır. Yeni doğanların çoğu küçük mideleri tek seferde az miktarda süt alabildiği için iki ila üç saatte bir beslenmek isteyecektir.
Bebeğinizin midesi bir günlükken bir üzüm tanesi kadardır (5-7 ml) ve bir haftalıkken de bir masa tenisi topu boyutuna (45-60 ml) ulaşır. Sık sık doldurulmasının gerekmesi şaşırtıcı olmasa gerek
Bebeğiniz günde 12 seferden de fazla beslenmek isterse ona ayak uydurun. Bebeğiniz düzenli olarak günde sekiz seferden az besleniyorsa (ya da tamamen ilgisiz görünüyorsa) sağlık profesyoneliniz ile görüşmeniz gerekebilir.

 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.