Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Yeni başlayanlar için emzirme

 

BÖLÜM 3: Rahatlayın

İkinizin de rahatlamasına yardımcı olacak ve bebeğinizin göğsünüzü iyice kavramasını kolaylaştıracak bu denenmiş ve doğrulanmış emzirme tutuşlarına bir göz atın. Hangisi sizin için daha uygun?

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Beşik tutuşu

Pozisyon alın: Bebeğinizi başını (emzireceğiniz göğsünüz ile aynı taraftaki) ön kolunuza gelecek şekilde tutun. Başının kolunuzun iç kısmında rahat bir şekilde durduğundan ve gövdesinin size dönük olduğundan emin olun. Eğer faydası olacaksa destek amacıyla kucağınıza bir yastık da koyabilirsiniz. Ancak boğulma riski sebebiyle bebeğinizin yastıkta yanında kimse olmadan birkaç dakikalığına dahi olsa uyumasına izin vermeyin. 
Uygun olduğu durumlar: Tüm durumlar

Yan yatma tutuşu

Pozisyon alın: Yan yatarken bebeğinize dönün ve bebeğinizi bir elinizle destekleyin. Diğer elinizle de göğsünüzü tutun ve göğüs ucunuzu bebeğinizin dudaklarına değdirin. Bebeğiniz göğsünüzü kavradıktan sonra bebeğinizi üstteki kolunuzla desteklerken başınızı da diğer kolunuzla destekleyin. 
Uygun olduğu durumlar: Tüm durumlar ama özellikle de kendini yorgun hisseden veya sezaryenle doğum yapmış olan anneler için iyileşme sürecinde daha konforlu bir tutuş olabilir.

Çapraz beşik tutuşu

Pozisyon alın: Beşik tutuşuna benzerdir, fakat bebeğinize kavramayı sürdürmesine yardımcı olmak için ona baş desteği sağlar. Bebeğinizi emzirdiğiniz göğsünüzün çaprazındaki kolunuz ile tutun ve bebeğinizin başını avucunuzla destekleyin. 
Uygun olduğu durumlar: Tüm durumlar ancak özellikle de başlangıçta emzirirken ve kavraması zayıf olan bebekler için faydalı. Yastık desteğiyle rahat bir şekilde oturabiliyorlarsa sezaryen ile doğum yapmış olan anneler için de faydalıdır.

Futbol topu tutuşu

Pozisyon alın: Bebeğinizi yanınızda tutun ve sırtını ön kolunuzla destekleyin. Bebeğinizin başı göğüs ucunuz ile aynı seviyede olmalıdır ve avucunuzla desteklenmelidir. Daha konforlu olması için emzirirken kucağınıza bir yastık koymak isteyebilirsiniz. 
Uygun olduğu durumlar: Tüm durumlar ancak özellikle de sezaryenle doğum yapmış anneler, iri göğüslü veya düz/içe dönük göğüs uçlu anneler ya da bırakma refleksi bebekler için uygun bir yöntemdir.
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.