Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
babalar için bebek bakımı

Yeni Annnelerin Destek Ekibi

 

Destek almayı unutmayın. Aileniz ve arkadaşlarınız için bir eylem planı oluşturun.

07.12.2020

Bebeğinizin sağlığı konusunda yapabileceğiniz en önemli şey emzirmektir. İdeal olarak, bebeğiniz doğduğundan itibaren ilk ay 6 sadece anne sütü ile beslenmeli ve anne sütü alımı en az 2 yıl devam etmelidir. Araştırmalar, kadınların çevresindeki insanlardan destek görürse emzirmeye başlama ve devam etme ihtimallerinin daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu nedenle bir “destek ekibine” ihtiyaç duyabilirsiniz.  Size yakın olan herhangi birileri bu ekipten olabilir; eşiniz, aileniz, arkadaşlarınız veya doktorunuz.    

Hayatınızdaki çoğu insan bu heyecan verici zaman sırasında size destek olmak isteyebilir ancak bunu yapmanın en iyi yolunu bilmiyor olabilirler. Onlara ne konuda ve ne zaman ihtiyacınız olduğunu söylemek size yardımcı olmalarını kolaylaştırır.  

Destek ekibinizi toplamak için aşağıda birkaç ipucu var. Her destek ekibi eşsiz olduğu için kendi özel fikirlerinizi geliştirmekten çekinmeyin.   

 1. Birlikte öğrenin: Destek ekibinizdeki insanları emzirme konusunda bilgilenmeye teşvik edin. Daha çok bilirlerse, bu süreci birlikte daha çok konuşabilirsiniz. 
 2. Birbirinizle konuşun: İletişim anahtardır. Nasıl hissettiğinizle ilgili konuşun ve çevrenizdeki insanlara nasıl yardımcı olabileceklerini söyleyin. Emzirmenin yalnızca siz ve bebeğiniz arasında olmasına rağmen diğerlerinin size yardımcı olmasına izin verirseniz genel olarak emzirme deneyiminiz daha olumlu olacaktır. 
 3. Birbirinizi destekleyin: Siz ve çevrenizdeki insanlar emzirme kararınızdan gurur duymalıdır. Bu nedenle eşinizle birbirinize yardımcı olmayı ve emzirme kararınız hakkında insanlara konuşurken birbirinizi desteklemeyi unutmayın. Eşiniz sizin doğru beslenmenizde ve yeterli su almanızda yardımcı olabilir ve bu da süt üretiminize katkıda bulunur. 
 4. Günlük işlerde yardım alın: Eşiniz veya destek ekibinizdeki insanlardan ev işlerinde yardım etmelerini isteyebilirsiniz. Ayrıca sizin bebeği besleyebilmeniz ya da dinlenebilmeniz amacıyla sağlıklı yemekler yapmalarını istemekten de çekinmeyin.   
 5. Eğer eşiniz varsa emzirirken sizinle bulunmasını isteyin: Emzirmek sizin, eşinizin ve bebeğinizin birlikte olabilmesi ve bağlanması için rahatlatıcı bir zaman olabilir. Asıl beslemeyi siz yapıyor olsanız bile eşinizin yardımcı olmak için yapabileceği birçok şey vardır.
  Örneğin, siz ve bebeğiniz nasıl emzirileceğini öğrenirken eşiniz size bebeğin açlık ve tokluk işaretlerini okumada yardımcı olabilir. Gece emzirmelerinden önce bebeğin bezini de değiştirebilir veya emzirmenizden sonra bebeğinizin gazını çıkarmada yardımcı olabilir.
  Emzirirken yeterli su içmek çok önemli olduğu için, bebeğinizi emzirirken eşiniz size bir bardak su getirme görevini üstlenebilir. 
 6. Bebeğinize bakın: Bebeklerin emzirmeyle beslenme ihtiyaçları karşılansa da duygusal olarak beslenmeleri de önemlidir. Eşiniz bebeğinizin gelişimini beslemek için ona sarılabilir, oynayabilir ve bebeğinizle olabildiğince vakit geçirebilir. 
 7. Son olarak size destek olan kişi, emzirme isteğinizi desteklemeye gönüllü ve güvenebileceğiniz bir arkadaş ya da aile üyesi de olabilir. 
   

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
 • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
 • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.