UZAMIŞ EMZİRME NEDİR? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

UZAMIŞ EMZİRME NEDİR?

FAVORİLERE
EKLE
uzamis_emzirme_ic

UZAMIŞ EMZİRME NEDİR?

Bebek 1 yaşında en az 3 ana öğün, 1-2 de ara öğüne geçtiği halde anneyi emmeye devam edebilir. Bu duruma uzamış emzirme adı verilir. “Uzamış emzirmenin faydaları nelerdir? Bu durum ne süre ile devam ettirilmelidir?” gibi soruların yanıtları bu bölümde aktarılacaktır.
Emzirmeye ne kadar devam edilmesini en iyi bilen ve buna karar verecek kişi anne ve bebeğidir. Annenin yaşam kalitesini olumsuz etkilemediği sürece, en fazla iki yaşını geçene kadar emzirmeye devam edilmesinde tıbben hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Bebek 1 yaşından sonra anneyi emmek istiyorsa, annenin de buna itirazı yoksa emzirmeye devam edilebilir. Ancak bunun bebeğin ya da annenin yaşam kalitesini etkileyecek hale gelmemesine dikkat etmek gerekir. Bir yaşından sonra anne sütünün besleyicilik özelliklerinde büyük bir değişiklik veya azalma olmaz. Ayrıca, bebeğin dişleri çıktığı için gece beslenmeleri dişlerde süt ile temastan dolayı diş çürüklerine neden olabilir. Buna engel olmak için gece beslenmelerinin azaltılmasında fayda vardır. Anne sütü gibi inek sütüyle temasın da dişleri çürütebileceği unutulmamalıdır.
1 yaşından sonra bebeğin emmeye devam etmesine “uzamış emzirme” denir. Uzamış emzirme saat başı ise anneyi çok yorabilir. Bebek bir yaşından sonra gece her saat uyanıp emmek istiyorsa, bebeğin doymadığının belirtisidir ya da emmeyi alışkanlık haline getirmiş, yani ‘meme-kolik’ demektir. Günlük öğünleri iyi alıyor ve beslenebiliyorsa bebeğin artık geceleri her saat başı uyanıp emmeye ihtiyacı yoktur. Bu nedenle anneler, bebeğin bu arzusunu düzenlemeye çalışmalıdır. Örneğin bebek günde 10-12 kere emiyorsa bunun sayısını yarıya düşürmekte fayda vardır. Önce 5-6 kere emzirip sonra da sayıyı üçe düşürmek gerekecektir.

Uzamış emzirmenin en büyük faydası bebeğin hasta olduğu zamanlardır. Bir yaşından sonra her şeye temas ettikten ve iyaşıtlarıyla yakın temasları olduğu için mikrop kapma ihtimalleri çok daha yüksektir. İshaller, üst solunum yolları enfeksiyonları, burun tıkanıklıkları, öksürük gibi hastalıklar bu dönemde sık yaşanır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bu hastalıkları geçirmesi gerekirve bu güçlenme döneminde ufak tefek hastalıkları olması doğaldır. Bir yaşından sonra emmeye devam eden bir bebek hastalandığında, emzirmeyi sıklaştırmakta hiçbir mahsur bulunmamaktadır. Bu durumda iyi beslenemeyen bebek, adeta serum alıyor gibi sık sık gelip emmek isteyebilir. Emzirme, bebeğin hem bağışıklığını destekler, hem de bol sıvı sağlayarak hastalığını bir an önce atmasını sağlar. İshallerde ve üst solunum yolları enfeksiyonlarında bebeğin sık emmesinde ve emme düzeninin bozulmasında mahsur yoktur. Hastalık geçip iyileştiğinde düzenin yeniden kurulması gerekir. Bunun için biraz disiplin ve dikkat gerekir. Hekimler, uzamış emzirmeyi desteklerler. Ancak buna da öyle bir düzen koymalı ki ne anne ne de bebek olumsuz etkilenmeli ve anne de çok yorulmamalıdır.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.