Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Sağlıklı Bir Uyku İçin 10 Öneri

Uyumanıza Yardımcı Olacak 10 Öneri

 

Stres, hormonal iniş çıkışlar ve büyüyen bir karın: tüm bu faktörler uykusuzluk, rüyalar ve kabuslara ve hatta gün içerisinde yorgunluk ve sersemlik yaşamanıza neden olabilir. Bu sorunu çözmek için bedeninizi dinleyin!

08.01.2020

  1. Rahatlayın! Uyku sorunları genelde doğum yaklaştıkça artan anksiyete ile ilgilidir. Doktorunuzla ya da size tayin edilen ebe ile bu konu hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Onlar sizi sakinleştirecektir. Bazı doğum öncesi dersler sayesinde hamilelik sürecinizi daha iyi anlayabilir ve vücudunuzu nasıl dinleyeceğinizi öğrenebilirsiniz.
  2. Yoga gibi hafif egzersizlere ne dersiniz? Uyku sorunları genelde aktivite eksikliğinden kaynaklanır. Bu aynı zamanda rahatlamanıza da yardımcı olacaktır.
  3. Üçüncü trimesterde, tercihen sol tarafınız üzerinde uyumalısınız. Karnınız yuvarlak hale geldiğinde, en rahat pozisyon budur. Bu şekilde, rahmin sağ tarafındaki ana toplardamar üzerinde basınç oluşturmazsınız.
  4. Sindirimi kolay hafif öğünler yiyin. Aşırı yağlı gıdalardan kaçının.
  5. Özellikle 16.00 veya 17.00’den sonra kahve ya da çay gibi uyarıcı içeceklerden uzak durun. Bunun yerine papatya gibi rahatlatıcı özellikleri olan hamileler için uygun bitki çaylarını veya biraz ılık sütü tercih edebilirsiniz.
  6. Uyumadan hemen önce evi toplamaya başlamayın, zira bu durum sizi rahatsız edebilir! Banyo, masaj, küçük bir okuma ya da bahçede veya caddede kısa bir gezinti gibi size iyi gelecektir. Rahatlatıcı ve sakin aktiviteleri tercih edin. En sevdiğiniz aktiviteyi bulmak size kalmış! TV önünde rahatlamaktan kaçının çünkü TV izlemek uykulu hissetmenize yol açar ve sindirim sisteminizi etkiler.
  7. Yatak odanızın düzenli ve havalandırılmış olduğundan emin olun çünkü temiz hava uyumanıza yardımcı olacaktır!
  8. Yatağa her gün aynı saatte girin. Vücudunuza kendine gelmesi için ona zaman vermek önemlidir.
  9. Mümkünse, gün içinde 15 dakikalığına uyumaktan çekinmeyin. Endişelenmeyin: bu ara uyku, gece uyumanızı etkilemeyecektir.
  10. Eğer bu çözümler işe yaramazsa, doktorunuzla görüşün.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.