SÜT SAĞMANIN MERAK EDİLEN YÖNLERİ | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

SÜT SAĞMANIN MERAK EDİLEN YÖNLERİ

FAVORİLERE
EKLE
sut_sagmanin_merak_edilen_yonleri_ic

SÜT SAĞMANIN MERAK EDİLEN YÖNLERİ

Bazen emzirme döneminde sütün sağılması gerekebilir. Bebeğin hasta olması, anneden ayrı olması, çalışma ortamı ya da sütün fazla gelmesi gibi nedenler bu gereksinimi doğurabilir. Bu bölümde, hangi durumda nasıl bir teknikle, nasıl bir pompayla göğüslerin sağılıp sütün bebeğe verilebileceği, sütün ne süre ile saklanabileceği, saklanmış sütün bebeğe nasıl verilebileceği konuları anlatılacaktır.

Anne sütü nasıl sağılmalıdır?

Anneler bebeklerini emzirdikleri halde, bazı durumlarda yine de sütlerini sağmaları gerekebilir. “Anne sütü nasıl sağılmalıdır? Ne zaman sağılıp, nasıl saklanmalıdır? Bebeğe nasıl verilmelidir?” soruları sık sorulmaktadır. Anne sütünün sağılmasını gerektiren nedenler, bebeğin anne ile birlikte bulunamaması, prematüre doğmuş olması ya da hasta olması ve bu dönem boyunca annesinden ayrı kalması olabilir. Bu durumlarda annenin emziriyormuş gibi sütünü sağmaya devam etmesi ve bu işleme hiç ara vermemesi gerekir. Sanki bebeği onu emiyormuş gibi 3 saat aralarla sütünü sağmalıdır. Bazen, özellikle ilk haftalarda annenin süt miktarı fazla olabilir ve göğüsleri bebeğinin emmesine rağmen aşırı gergin kalabilir. İşte bu durumda da sütün devamlılığını sağlamak ve süt üretimini yüksek seviyede idame ettirmek için annenin sütünü sağması gerekir.
Ancak günümüzde en çok sağmayı gerektiren neden annenin çalışmasıdır. Çalışan anne iş hayatına döndüğünde bebeğini emziriyor olabilir ve emzirmeye devam etmek isteyebilir. Bu durumda da göğüslerin sağılması gerekebilir. Bunun için uygun olan yöntem şudur: Eğer bir anne ilk haftalarda göğüsleri gergin olduğu için yani arz – talep ayarı sağlanamadığıı için süt fazlalığı nedeni ile sütünü sağıyorsa bunu elle sağarak yapabilir. Sütünü eli ile sağarak geniş bir kabın içine akıtabilir ve bebeği açsa ya da istekli ise bu sütü bebeğine verebilir. Elbette bu sağma işlemi pompa ile de gerçekleştirilebilir. Ancak bebek hastanedeyse veya anne çalışıyorsa o zaman anne gün boyunca sütünün devamlılığını sağlamak için bir pompaya gerek duyacaktır. Bu durumlarda elektrikli pompalardan yararlanmak uygundur.
Elektrikli pompaların hem sağma sıklığını, hem de sağma derinliğini ayarlayabilme özellikleri vardır. Bu tarz pompalar özellikle hastane tipi denilen ve kiralanabilen pompalardan da oluşur. Özellikle anne, sütünün devamlılığını sağlamak için sağacaksa, bu tür pompaları kiralayabilir veya güçlü bir pompa edinebilir.

Çalışıyorsunuz, ama emzirmeye devam edebilirsiniz…

Çalışan anne işe başlamadan önce birtakım hazırlıklar yapmalıdır: Çalışan annenin çalışmaya başlamadan önce bebeğini biberonla tanıştırması gerekir. İlk haftalarda annelere, bebeğe biberon veya emzik vermemeleri önerilirse de, eğer bebeğin ‘biberon reddi’ yaşamasını istemiyorlarsa, çalışmaya başlamadan birkaç ay önce bebeğe günde birkaç kere biberon vermeleri ve kendi saf sütlerini de bebeğe biberonla içirmeleri zarar vermez. Bunun ilk iki aydan sonra yapılması önerilir. Daha sonraki aylarda denendiğinde, biberonu tamamen reddeden bebekler de görülebilir.

Annenin işe başlamadan önce en az 10 torba yani yaklaşık 1 litre sütü stoklaması, işe başladığında sütünün bebeğe yetmeyeceği endişesini ortadan kaldırır. Evde küçük bir süt stoğu olması, eve yetişemediği veya yeterli sağamadığı durumlarda anneyi ruhsal olarak rahatlatacaktır. Bazen de sütü çok fazla gelen anneler bebeğin beslenmesinden sonra göğüslerini sağarak sütlerini depolamaktadırlar.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.