Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Pozitif de çıksa negatif de çıksa, testi yapacağım!

 

Ya hamileysem? Hemen bir hamilelik testi yapmam lazım! Doğru yaptığımdan nasıl emin olabilirim ve hamile olduğumu doğrulamanın en iyi yolu nedir?

Salı, Temmuz 3rd, 2018

Hamilelik testi: Hamile olduğunuzu doğrulamak 

Bazı belirtileri fark ettiniz mi? Hamile olup olmadığınızı yalnızca hamilelik testi doğrulayabilir. İdrar testi çabuk ve kolay bir şekilde evde yapılabilir. Güvenilirlik oranı %99'dur. Ancak daima bir kan tahlili ile doğrulanmalıdır.

Saat ilerliyor, bir dakika içinde hamilelik testi sonucunuzu gösterecek! İster yalnız olun ister partnerinizle, bu an yeni yaşamınızın başlangıcı olduğu için hafızanıza kazınacak. En iyisini umalım!

Test ne olursa olsun (idrar ya da kan), bunun anlaşılmasını sağlayan şey rahimde döllenmiş yumurtanın tutunması sonucu salgılanan HCG hormonudur. 

İdrar testi: Nasıl işler? 

Gebelik testleri reçetesiz bir şekilde eczanelerden alınabilir ve kullanılması kolaydır. Testin üzerinde yazan talimatları uygulayın. Test çubuğunun idrar akışında 5 saniye bekletilmesi genelde yeterlidir. Sonrasında ise sonuçları görene kadar bir iki dakika sabretmeniz gerekecek. Hamileyseniz bir renk değişikliği, gülen surat, çift çizgi ya da "+" işareti görülür.

İdrar testlerinin doğru kullanıldıklarında yalnızca %99 oranında güvenilir oldukları unutulmamalıdır. Ancak test hamile olsanız bile negatif sonuç verebilir. İki ya da üç gün sonra başka bir test daha yapabilirsiniz! Bunun tersi (yani yanlış pozitif) daha nadirdir.

Hamilelik testini uygulamak için talimat sayfasına dikkatlice uyun. Genel bir kural olarak:

  • Testi idrarınız daha konsantre olacağı için tercihen sabah uyandığınızda yapın.
  •  Testi çok erken yapmayın. Test prensipte adetinizin geciktiği ilk gün itibariyle işleyecektir fakat doktorlar daha kesin bir sonuç alabilmeniz için iki ya da üç gün beklemenizi tavsiye eder. 
  • Testi adet olmayı beklediğiniz tarihten önce yapmanızın bir anlamı yoktur!     

Gebelik testiniz pozitif mi? Tebrikler! Şimdi jinekoloğunuza uğrayıp bu sonucu bir kan tahlili ile doğrulayın.

Hamileliğin doğrulanması için kan tahlili esastır.

Kan tahlili laboratuvarlarda gerçekleştirilir ve gebelik testinden daha güvenilirdir. Sonuçları %100 kesinliktedir. HCG hormonunun seviyesini kesin bir şekilde ölçmeyi mümkün kılar.

Kan tahlili doktor reçetesi olmadan da gerçekleştirilebilir. Reçete yazılması gerekiyorsa ücretini sosyal güvenceniz karşılayabilir. Sonuçlar genelde 24 saat içinde hazır olur. Sabırlı olmak zordur!

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.