Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Mike Possner'den COVID-19 Mesajı

Nasıl çalışıyor

Covid19 ile ilgili sizlerden gelen en sık sorulan sorular

En Sık Sorduğunuz Sorular (SSS)

COVID-19’a yakalanmaktan korkuyorum. Bu konuda endişelenmeli miyim?

Bu, şu anda birçok ailenin sorduğu bir soru. Medyada COVID-19 ile ilgili çok fazla bilgi var ve bu da birçoğumuzun bu konuda kaygılanmasına ve kafasının karışmasına yol açıyor.

DSÖ’nün vermiş olduğu bilgilere göre, enfeksiyon görülen bir bölgede yaşıyorsanız sizin veya ailenizden birinin yeni korona virüse maruz kalabilecek olması muhtemeldir. Özellikle çocuklar ve genç yetişkinler olmak üzere, birçok insanda yalnızca hafif belirtiler görülebilir ancak hastaneye yatırılmayı gerektiren çok daha ciddi vakalar da mevcut. Hafif belirtiler görülen bu bireyler, yine de başkalarına enfeksiyon bulaştırabilir. Bu da hem evinizde hem dışarıdayken ellerin ve solunum yolunun temiz ve hijyenik tutulması gibi temel önlemleri uygulamanın, ailenizi ve içinde yaşadığınız toplumu güvende tutmanın en iyi yolu olduğunu göstermektedir. Bunlara ek olarak, bilgi almaya devam edin ve seyahatlere ve insanlarla bir araya gelmeye yönelik olarak uygulanan kısıtlamalar hakkında yerel sağlık makamınızın önerisine uyun.

DSÖ tarafından yayınlanan tüm güncel önerileri burada bulabilirsiniz:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Bebeğimi emziriyorum. Bana COVID-19 bulaşırsa bebeğim de enfekte olur mu? Bebeğimi enfeksiyondan korumak için ne yapabilirim?

Yeni ebeveynler için emzirme süreci birçok zorluk teşkil edebilir ve özellikle bu zamanlarda kaygıya yol açabilir. Bu konuda henüz yeterince bilgi olmadığı için her gün yeni gelişmeler oluyor. Konu hakkında güncel bilgilere ulaşmak için DSÖ websitesini ziyaret edebilirsiniz. Sorun yaşadığınızı düşünürseniz sizinle ilgilenen ebe veya sağlık uzmanının önerisini almanız önemlidir. Bu konuda cesaretiniz kırılmasın; emzirme, hem siz hem de çocuğunuz için sağlık açısından çok önemli faydalar sunar ve bebeğinizin en iyi şekilde beslenmesini sağlar. Mevcut durumda virüsün çocuğunuza anne sütüyle geçebileceğine dair bir kanıt yoktur ve hastalığın temas yoluyla bulaşma riskini en aza indirecek bazı önlemlerle, bebeklerini emzirme olanağına sahip olan annelerin emzirmeye devam etmeleri tavsiye edilir. Bu önlemler arasında, bebeğinizi tutmadan veya emzirmeden önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla iyice yıkamanız yer alır. Solunum yolları ile ilgili belirtileriniz varsa (öksürme veya hapşırma gibi) DSÖ, bebeğinizin yakınındayken (emzirme sırasında da) mümkünse maske takmanızı önermektedir ancak maskeyi nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınızı ve nasıl bertaraf edeceğinizi bildiğinizden emin olun. Bebeğinizi emzirebilecek kadar iyi olmadığınızı hissederseniz sütünüzü sağmanız da mümkündür; böylece başka biri bebeğinizi beslemenizde size yardımcı olabilir. Sütünüzü sağarsanız, sizin ve bebeğinizi besleyen diğer kişinin herhangi bir besleme ekipmanını veya çocuğunuzu tutmadan önce ve tuttuktan sonra aynı el hijyeni kurallarına uymanız ve her kullanımdan sonra pompa ve biberonun doğru şekilde temizlenmesine yönelik önerileri takip etmeniz önemlidir.

DSÖ tarafından yayınlanan tüm güncel önerileri burada bulabilirsiniz:
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-on-covid-19-pregnancy-childbirth-and-breastfeeding

Bebeğimi formül süt ve/veya bebek maması ile besliyorum, bu ürün nedeniyle bebeğim enfekte olabilir mi?

Mevcut durumda birçok ebeveynin günlük yaşamda karşı karşıya olduğumuz COVID-19 enfeksiyonuna yol açan riskler hakkında endişelenmesini anlıyoruz. Nestlé’de, hijyen ve çapraz enfeksiyon kontrolü konusunda her zaman sıkı protokoller uygular ve tüm gıda maddelerinin güvenli olmasını ve kontaminant madde içermemesini sağlarız. Bu endişe verici günlerde, biz de tüm protokollerimizi gözden geçirerek size ve bebeğinize güvenli ürünler sunmayı garanti etmek için ilave önlemler aldık. Bebeğiniz, bebek besinlerimiz veya mamalarımız nedeniyle COVID-19 enfeksiyonu riski altında değildir. Ancak bebeğinizi bebek sütü ile beslemeyi tercih ederseniz de emziren anneler için geçerli aynı hijyen kurallarını takip etmeniz önemlidir. DSÖ’nün önerisine göre, enfeksiyonun temas yoluyla yayılma riskini azaltmak için mamayı veya biberonu tutmadan ve bebeğinize dokunmadan önce, ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla iyice yıkadığınızdan emin olun. Bunlara ek olarak, kontamine olması muhtemel yüzeyleri de düzenli olarak temizleyin/dezenfekte edin. DSÖ ayrıca, kendinizi bebeğinizi besleyemeyecek kadar kötü hissediyorsanız, mümkünse başka birinden bebeğinizi besleme konusunda size yardımcı olmasını istemenizi; bu kişinin de aynı hijyen protokolünü uyguladığından emin olmanızı önerir. Sizde, eşinizde veya bebeğinizin bakımıyla ilgilenen diğer kişilerde öksürük veya solunumla ilgili diğer semptomlar gelişirse, enfeksiyonun yayılma riskini daha da azaltmak için bebeğinizi tutarken ve beslerken mümkünse maske takmanız önerilir. Maskenizi güvenli bir şekilde nasıl kullanmanız ve bertaraf etmeniz gerektiğini bildiğinizden emin olun, emin değilseniz sağlık uzmanınıza danışın.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

Hazırlama talimatlarında gerekli olmadığı belirtilse bile biberonu sterilize etmem gerekir mi?

Evet. DSÖ, biberonlar, emzikler, ölçü kaşıkları, kaseler ve kaşıklar dahil olmak üzere beslenme ekipmanınızın bebeğiniz tarafından kullanılan tüm parçalarının her zaman temizlenmiş ve sterilize veya dezenfekte edilmiş olmasının çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Tüm beslenme ekipmanını önce suda temizleyin, ardından sıcaklığa dayanıklı ekipmanları uygun şekilde kaynatın veya sterilize edin ya da sıcaklığa karşı dayanıklı değilse, dezenfekte etmek için yüzeyini uygun bir alkollü solüsyon ile silin. Sizin durumunuzda ne yapılması gerektiğinden emin değilseniz endişelenmeyin; sizinle ilgilenen doktor, sağlık çalışanı veya ebe ile iletişime geçin. Bu kişiler size daha kişiye özel öneriler sağlayacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Enfeksiyon durumunda bebeğimin veya çocuğumun karşı karşıya olduğu riskler nelerdir ve çocuklarımı COVID-19’dan nasıl koruyabilirim?

DSÖ’nün vermiş olduğu bilgilere göre mevcut durumda, COVID-19 hakkında hastalığın bebekleri ve farklı yaş gruplarından çocukları özellikle nasıl etkilediği konusunda emin olabilecek kadar bilgi sahibi değiliz. Ancak diğer yaş gruplarına kıyasla, küçük çocuklarda ve bebeklerde toplamda daha az vaka bildirilmiştir ve genel olarak çocukların hastalıktan ciddi bir şekilde etkilenmediği görülmektedir. Enfekte olan bazı insanlar daha şiddetli hastalık geçirebilmekte, zatürre geliştirebilmekte ve nefes almada ciddi düzeyde zorluk yaşayabilmektedir. Ancak daha ciddi bir şekilde etkilenen bu kişiler, genellikle yaşlılar veya başka sağlık durumları nedeniyle hasta olan kişilerdir. Ancak tüm yaş gruplarından insanların potansiyel olarak enfekte ve hasta olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, bu süreçte hem kendinizi ve ailenizi hem de etrafınızdaki insanları korumak için evinizde ve yaşam biçiminizde bazı ekstra önlemler almanız çok önemlidir.

DSÖ tarafından şu anda verilen bilgiler bize, virüs ile enfekte olmuş başka insanlardan veya kontamine nesnelere veya yüzeylere dokunduktan sonra gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunduğunuzda, size veya çocuğunuza COVID-19 bulaşabiliceğini gösteriyor. Hastalık, enfekte bir kişi öksürdüğünde, hapşırdığında veya nefes verdiğinde yayılabilecek, burundan veya ağızdan çıkan küçük damlacıklar ile insandan insana bulaşır. Bu damlacıklar yüzeylere sıçrayabileceğinden ve bu yüzeyler üzerinde bir süre kalacağından, hastalığın yayılmasını önlemede ve kendinizi ve çocuğunuzu korumada düzenli olarak el yıkamak ve solunum yolunu hijyenik tutmak çok önemlidir. Çocuğunuza dokunmadan önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkadığınızdan ve etrafınızdaki kişilerin de aynısını yaptığından emin olun. Sizin ve etrafınızdaki kişilerin solunum yolu hijyenine dikkat ettiğinizden emin olun. Bunun için öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizin iç kısmı veya bir mendil ile kapatmanız gerekir. Kullandığınız mendili derhal atın ve sonrasında aynı el hijyeni kurallarını takip ettiğinizden emin olun.

Küçük çocuklar kendi ellerini yıkayamayabilir; bebeklerde el hijyeni için sizin yardımınız gereklidir. Bu işlemi özellikle dışarıdan eve girerken ve yemek saatlerinden önce ve sonra, su ve sabun veya bunlar yoksa alkol bazlı el dezenfektanı kullanarak günlük rutinlerinin eğlenceli bir parçası haline getirin.

DSÖ tarafından yayınlanan etkili el yıkama yöntemlerine yönelik önerileri burada bulabilirsiniz:
https://www.who.int/gpsc/clean_hands_protection/en/

Virüs enfeksiyonu görülen başka birinin vücudundan çıkan damlacıkların doğrudan solunması da COVID-19 enfeksiyonuna yol açabilir. Bu nedenle çevrenizdeki bireylerden en az 1,5 metre uzakta durmak çok önemlidir.

Bu süreçte çocuğunuzun ekstra güvende olmasını sağlamak için çocuğunuzu dışarı çıkarmak, arkadaşlarınızla ve aile üyeleriyle buluşmak ve kalabalık halinde toplanmak gibi eylemler de dahil olmak üzere, hasta olabilecek diğer bireylerle etkileşiminizi sınırlandırmanız önem taşır. Çocuğunuzla ilgilenen ve etkileşimde bulunan tüm bireylerin el ve solunum yolu hijyenine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu zorlayıcı olabilir ancak virüsün yayılma riskini azalttığından, şu an için yapılması gereken budur. Bölgenizdeki sağlık makamının bu konuda sağladığı kılavuzlara göre güncel bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

COVID-19 hastalığına yakalandım / COVID-19 hastalığına yakalanan biri ile temasta bulundum. Çocuğumu korumak için ne yapabilirim?

Siz veya ailenizden biri COVID-19 belirtileri gösteriyorsanız veya COVID-19 pozitif vakası olduğu onaylanmış biri ile temasta bulunduysanız derhal tıbbi yardım almanız çok önemlidir.

DSÖ, enfeksiyonun yayılma riskinin nasıl sınırlanacağı konusunda net protokoller önermektedir. COVID-19 belirtileri gösteriyor olabileceğinizden şüpheleniyorsanız veya COVID-19’a yakalanmış biri ile temasta bulunduysanız, çocuklarınızı ve diğer aile üyelerini güvende tutmanın en iyi yolu, onlarla temasınızı sınırlandırmak ve enfeksiyonun yayılma riskini azaltmak için el ve solunum yolu hijyenine dikkat etmektir. Bu çok zor olabilir ancak hastalığın yayılmasını mümkün olduğunca sınırlandırmak için önemlidir.

COVID-19 test sonucunuz pozitif çıktıysa ve bakımınız esolunum yolu hijyenine dikkat etmeniz önerilir. Maske takmanız istenirse, bu maskeyi güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı ve bertaraf edeceğinizi anladığınızdan emin olun. Bunlara ek olarak DSÖ, çocuklarınız veya diğer aile bireyleri ile ortak kullanmadığınız, ayrı yatak çarşafları ve mutfak gereçleri kullanmanızı ve mümkün durumlarda, olası kontamine yüzeylerin eldiven ve mevcut diğer koruyucu ekipmanlar yardımıyla düzenli olarak temizlenmesini önermektedir. Bunları güvenli bir şekilde nasıl kullanacağınızı ve bertaraf edeceğinizi bildiğinizden emin olun. Ne yapmanız gerektiği konusunda emin değilseniz lütfen sağlık uzmanınıza danışın.vde sağlanıyorsa, sağlık uzmanınız ve DSÖ tarafından önerilen izolasyon protokolünü takip etmeniz gerekir. DSÖ protokolü, genellikle evden çıkmamayı ve kendiniz ve diğer aile bireyleri arasındaki teması sınırlandırmayı içerir (buradaki tek istisna bebeklerini emziren annelerdir; annelerin özel önlemler alarak bebeklerini emzirmeye devam etmeleri önerilir). Diğer aile bireylerinden ayrı, iyi havalandırılan özel bir odanız olması, ellerinizin hijyenine dikkat etmeniz ve mümkün olduğunda medikal maske takmanız ve/veya

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/​​​​​​​

Birden fazla çocuğum var. Çocuklarımdan biri COVID-19 hastalığına yakalanırsa diğer çocuklarımı nasıl koruyabilirim?

Aile içinde hasta bir çocuğun olduğu durumu yönetmek çoğu zaman çok zor olabilir. Mevcut durumda özellikle endişeli hissetmeniz normaldir; çocuğunuzda hasta olduğunu gösteren herhangi bir belirti görürseniz derhal tıbbi tavsiye almanız önemlidir.

Çocuklarınızdan birinin COVID-19 belirtileri göstermesi, onaylanmış bir COVID-19 pozitif vakası ile temas halinde bulunmuş olması veya COVID-19 testinin pozitif çıkmış olması ve bakımının evde sağlanması durumunda, sağlık hizmeti sağlayıcınızın ve DSÖ’nün önerdiği izolasyon protokolünün takip edilmesi önemlidir. Bu protokol, genellikle evden çıkmamasını ve bakım için belirlenen kişi hariç olmak üzere, kendisi ve diğer aile bireyleri arasındaki teması sınırlandırmayı içerir. Diğer çocuklardan ayrı, iyi havalandırılan özel bir odasının olması, el ve solunum yolu hijyenine dikkat edilmesi tavsiye edilir. Enfeksiyonun yayılmasını sınırlandırmak için hasta olan daha büyük çocuklar maske takabilir. Ancak nefes darlığı yaşayabilecekleri, rahatsızlık verebileceği ve gözetimsiz bırakıldığında küçük çocuklarda tehlikeli durumlara yol açabileceği için çok küçük bebekler ve çocuklarda maske takılması önerilmemektedir. Sizinle ilgilenen sağlık uzmanı maske kullanılmasını önerirse, maskeyi nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınızı ve bertaraf edeceğinizi anladığınızdan emin olun. Bunlara ek olarak DSÖ, diğer aile bireyleri ile ortak kullanılmayan ayrı yatak çarşafları ve mutfak gereçleri kullanılmasını ve kullanımdan sonra iyice yıkanmasını önermektedir. Çocuklar bu durumu stresli bulabilir ve virüs hakkında duydukları her haber kaygılanmalarına neden olabilir. Bu virüsle baş etmede tüm ailenin yardımcı olması önemlidir; bu stresli zamanları yönetmede tüm aile için DSÖ tarafından önerilen bazı yararlı önerilere de bakabilirsiniz. Baş edemediğinizi düşünüyorsanız sağlık uzmanınız veya sağlık danışmanınız ile iletişime geçin.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/coping-with-stress.pdf?sfvrsn=9845bc3a_8

https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/helping-children-cope-with-stress-print.pdf?sfvrsn=f3a063ff_2

Öksürüyorum, bebeğimi korumak için yüzüme maske takmam gerekir mi?

Öksürüyor veya hapşırıyorsanız, bebeğinizi tutarken veya beslerken maske takmanız önerilebilir. Yüzünüze maske takarken doğru kullanımını anlamanız ve güvenli bir şekilde nasıl kullanmanız ve bertaraf etmeniz gerektiğini bilmeniz, bunların yanı sıra el ve solunum yolu hijyenine dikkat etmeye devam etmeniz çok önemlidir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks

Probiyotik içeren ürünler çocuğumun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir mi?

COVID-19 hakkında henüz probiyotik veya bağışıklık sistemini güçlendirici diğer takviyelerin koruyucu yararları konusunda emin olacak kadar bilgi sahibi değiliz. Ancak probiyotiklerin genellikle bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağladığı bilinmektedir.

DSÖ tarafından yayınlanmış, maskelerin doğru şekilde nasıl kullanılması ve bertaraf edilmesi gerektiğini, hangi durumlarda maske takılmasının uygun olduğunu ele alan çok kapsamlı bir kılavuz mevcuttur. Bu kılavuzu referans almanızı öneririz.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks

Çocuğum et veya yumurta gibi hayvansal gıdalar nedeniyle COVID-19 hastalığına yakalanabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüs hayvanlarda yaygın olarak görülen geniş bir virüs ailesi olduğunu belirtmektedir ve COVID-19 durumunda olduğu gibi, bazen bu virüsler insanlara bulaşabilir ve bu yolla başka insanlara yayılabilir. COVID-19’un hayvan kökenli olası kaynakları henüz onaylanmamıştır ancak her zaman gıda güvenliliğine ilişkin iyi uygulamaların takip edilmesini öneririz. Diğer pişmiş veya pişmemiş yiyeceklere bulaşmasından kaçınmak için çiğ eti, sütü, çiğ yumurtayı veya sakatatı dikkatli bir şekilde kullanın ve çiğ veya az pişmiş hayvansal ürünleri tüketmekten kaçının. Bu yiyecekleri kullanırken elinizin hijyenik olmasına dikkat edin; gözlerinize, ağzınıza veya burnunuza dokunmaktan kaçının ve pişmiş ve pişmemiş yiyecekler için her zaman ayrı mutfak gereçleri kullandığınızdan emin olun.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

COVID-19 yüzeyler üzerinde ne kadar süre canlı kalabilir?

COVID-19’un farklı tipte yüzeyler üzerinde tam olarak ne kadar uzun süre canlı kaldığı henüz bilinmemektedir ancak DSÖ, bunun farklı koşullar altında (ör. yüzey tipi, ortamın sıcaklığı veya nem düzeyi) birkaç saat ila birkaç gün arasında değişebilmesinin mümkün olduğunu belirtmektedir. Bu nedenle, kir bulaşmış olabilecek tüm yüzeyleri iyi bir şekilde temizlemek, düzenli el hijyenine özen göstermek ve virüsün vücudunuza girebileceği yollar olan gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçınmak önem arz eder.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Evde bir paket veya sipariş teslim almak güvenli midir?

Birçoğumuz, dışarıya çıkmaktan kaçınmak için evimize eskiye oranla daha fazla yemek ve günlük ihtiyaç siparişi veriyoruz. Doğal olarak, aileler olarak bizler bu paketlerin virüsü evlerimize getirebileceği konusunda endişe duyabiliriz. Ancak DSÖ, COVID-19 enfeksiyonu görülen bölgelerden paket almanın güvenli olduğunu belirtmekte ve enfekte bir kişinin gıdalara virüs bulaştırma olasılığının ve paket ile birlikte taşınan, farklı koşullara ve sıcaklıklara maruz kalan virüsü kapma riskinin düşük olduğunu ifade etmektedir. Ancak bu yeni Virüs hakkında yeni bilgiler edinmeye devam ediyoruz. Genel ve bölgesel olarak evinize yiyecek ve ürün sipariş ediyorsanız paketleri aldıktan sonra el hijyenine dikkat etmek, paketleri ve ürünleri temizlemek, bilmeden virüsü taşıyabileceklerinden “temassız teslimat” gibi yollarla kurye ile etkileşimi sınırlandırmak yararlı olacaktır. Her şeye rağmen her zaman paket ile temas ettikten sonra ellerinizi güzelce yıkamanız önerilir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel tavsiyelerini buradan takip edebilirsiniz:
https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.