Menenjit hakkında bilmedikleriniz | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Menenjit hakkında bilmedikleriniz

TAKİP ET

FAVORİLERE
EKLE
35

Sağlık çalışanları, hasta grupları, menenjit hastalığından kurtulanlar ve aileleri, dünyada menenjit hastalığına karşı farkındalığı artırmak, eğitim yoluyla halkın bilinçlendirilmesini sağlamak, menenjite karşı mücadele için 2004 yılının eylül ayında birlikte çalışmaya karar verirler. Küçük bir grupken bugün 26 ülke ve 39 örgüt tarafından desteklenir hale geldiler ve her yıl 24 Nisan Dünya Menenjit Günü olarak kabul edildi.

Menenjit, en kolay tarifle beyin zarlarının iltihaplanmasıdır. Bakteri, virüs, mantar ve parazitler menenjit etkenidir.

Soğuk algınlığı deyip geçmeyin, altından menenjit çıkabilir. Menenjitin temel bulguları, ateş, baş ağrısı, kusma ve ateşe bağlı havaledir. Ancak başlangıç döneminde bu bulgular görülmeyip, sadece soğuk algınlığı belirtileri olabilir. Temel bulgular görülmeye başladığında ise hastalık ilerlemiş demektir.

Tehlikeli olan ve aşı ile korunma olanağı sağlayan menenjit çeşidi bakteriyel menenjit olup üç bakteri ön plana çıkmaktadır.

- Hemofilus İnfluenza B (HİB)
- Pnömokok
- Meningokok

Son yıllarda ülkemizde yapılan çalışmalarda akut bakteriyel menenjite en sık neden olan etken meningokok olup özellikle beş yaş altındaki çocuklar için büyük tehlike oluşturmaktadır.

Bakteriyel menenjitten korunmada ülkemizin durumu nedir?

Sağlık Bakanlığı 2006 yılında Hemofilus İnfluenza B (HİB) aşısını, 2007 yılında pentavalan (beşli karma) aşıyı ve 2008 yılında ise Pnömokok aşısını Ulusal Aşı Takvimi’ne alarak, üç önemli bakteriyel menenjit etkeninden ikisine karşı bebek ve çocuklarımızı koruma altına almıştır.

Meningokoklara karşı geliştirilen yeni konjuge meningokok aşısı (proteine bağlı menenjit aşısı) Sağlık Bakanlığı tarafından bu yıl şubat ayında ruhsatlandırılmıştır. Yeni aşı, dokuz ay ile 23 ay arası çocuklarda üç ay arayla iki doz, 24 ay ile 11 yaş arasında tek doz olarak yapılmaktadır. Dünyada dokuz ay ile 55 yaş arası kullanımı olan konjuge menenjit aşısının yakın bir tarihte ülkemizde de 55 yaşa kadar kullanımına olanak tanıyacak ruhsatlandırmanın olacağını beklemekteyiz.

Sevgili anne ve babalar, sadece menenjite karşı değil, tüm aşı ile korunabilir hastalıklara karşı çocuklarınızın aşılarını zamanında ve eksiksiz yaptırın.

Daha sağlıklı bir genç kuşak dileğimle.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.