KENDİ KENDİNE YEME ANTREMANLARI | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

KENDİ KENDİNE YEME ANTREMANLARI

FAVORİLERE
EKLE
_kendi_kendine_yemek_yeme_antremanlari_ic

BEBEĞİNİZİ, KENDİ KENDİNE YEMEYE NASIL BAŞLATIRSINIZ?

1 yaşından sonra artık her öğünün bir antrenman olması gereklidir çünkü bebek artık küçük objeleri kavrayabilmektedir. Girişimci ruhu nedeniyle yemekleri keşfetmek ister. Bebeğin dikkatini toplama süresi henüz çok kısa olduğu için yemek hazırlıkları önceden yapılmalıdır. Her öğünde antrenman için, çatal kaşık kullanma ve bardakla içme denemeleri yapmasına izin verilmelidir. Yemek sırasında elektronik medyadan uzak kalmalıdır.

1 yaşını geçen bebek artık her öğününde yemek yeme konusunda antrenmanlar yapmalı. Çünkü aslında artık kendi kendine yemeye hazır ve 2 yaşına geldiğinde artık mutlaka öğünlerini kendi kendine yiyebilir olması gerekir. Artık önüne bir şey koyulduğu zaman bunun yemek olduğunu anlayabilir ve bunu yakalamak ister. Çimdikle kavrama denilen, başparmağı ve işaret parmağıyla kavrayarak küçük şeyleri eliyle alabilir ve bunları rahatlıkla ağzına getirebilir. Bebeğin girişimci bir ruhu vardır. Her şeyi merak eder ve bu merak besinler için de geçerlidir ve onları denemek ister. Bu nedenle yiyebileceği şekilde ona sunulmuş besinlerle deney yapması, onları ağzına alması, bir şeylerin içine atması, sonradan ağzına tekrar alması yani yemekle sürekli ilişki içinde olması gerekir.
Bebekler sıklıkla ellerine geçirdikleri objeleri atmak, attıktan sonra peşinden takip etmek ve tekrar atmak isterler. Bebeği beslerken bu oyunlar annelere zor gelebilir ve onları yorabilir, ayrıca etrafın kirlenmesine de neden olabilir. Ancak çocuklar, bunları yapmadan kendi kendilerine beslenmeyi öğrenemezler. Attığı zaman sabırla onu almakta fayda vardır. Etrafın çok kirlenmemesi için önüne fazla yemek koymamak, bir lokmasını bitirince diğerini önünekoymak gibi önlemler alınabilir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.