Katı gıdalara geçişte sütün rolü | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Katı gıdalara geçişte sütün rolü

FAVORİLERE
EKLE

Bebeğim katı gıdalara geçerken hangi tür süt uygundur?

Çocukluk boyunca beslenmenin ayrılmaz bir parçası olan sütün, katı gıdalara geçiş dönemindeki rolünü keşfedin.

6
6

Bebeğim katı gıdalara geçerken hangi tür süt uygundur?

Çocukluk boyunca beslenmenin ayrılmaz bir parçası olan sütün, katı gıdalara geçiş dönemindeki rolünü keşfedin.

Süt (anne sütü ya da formül mama) bebeğinizin çocukluk dönemi boyunca gereksinim duyduğu tüm besin öğelerini alması açısından gerçekten önemli bir rol oynamaya devam eder.

Ne kadar süt verilmeliyim?

Katı gıdalara geçiş döneminin başından itibaren bebeğiniz ilk yaş gününe kadar günde en az 500-600 ml (yaklaşık yarım litre) anne sütü ya da bebek sütü almaya devam etmelidir, bir yaşından sonra ise günlük olarak yaklaşık 350 ml’ye gereksinim duyacaktır.
Bebeğinizin yediği katı gıdaların miktarı arttıkça, aldıkları süt miktarı azalacaktır, ancak bunun aşamalı bir geçiş olduğunu unutmayın ve günde yarım litre kuralını hatırlayın. Bebeğiniz bu miktara tahıl ya da kaşık mamaları gibi ek gıdalarla birlikte anne sütü ya da bebek sütü almak suretiyle de ulaşabilir.

Hangi tür sütler uygundur?

  • Anne sütü ya da bebek sütü katı gıdalara geçiş süresince bebeğiniz için uygun olacaktır.
  • Altı aylıktan itibaren bebeğinize temel içeceği olarak bir devam sütü verebilirsiniz; bu sütler ek gıdalara geçiş diyetinin tamamlayıcısı olarak demir gibi önemli besin öğeleriyle özel olarak formüle edilmiştir ve bebeğinizin besinsel gereksinimlerinin karşılandığından emin olmanıza yardım eder.
  • İnek sütünün 12 aylıktan önce içecek olarak verilmemesi gerçekten önemlidir. Bunun nedeni, inek sütünün az miktarda demir ve belirli vitaminleri içermesidir. Bebeğinizin yiyeceği gıdaların malzemesi olarak kullanılabilir ancak içecek olarak verilmemelidir.

Formül mamalar ve devam sütleri hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.