Kaçınılması gereken besinler | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Kaçınılması gereken besinler

FAVORİLERE
EKLE

Bebeğimin kaçınması gereken besinler hangileri?

6 aylık bebeğinizle katı gıdalara geçerken kaçınmanız gereken gıdaların listesi.

36
36

Bebeğimin kaçınması gereken besinler hangileri?

6 aylık bebeğinizle katı gıdalara geçerken kaçınmanız gereken gıdaların listesi.

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda katı gıdalara başlarken, henüz bebeğinizin denemesi uygun olmayan bazı besinler vardır. Bunların hangileri olduğundan emin olmak için aşağıdaki listeye bakabilirsiniz.

6 aylıktan önce katı gıdalara geçmeyi düşünüyorsanız sağlık uzmanınıza danışın, çünkü aşağıdakilerden başka glüten (buğday, çavdar, arpa, yulaf gibi) içeren gıdalar, balık ve yumurta gibi kaçınmanız gereken besinler de olabilir:

  • Çiğ ve az pişmiş yumurta. İyi pişmiş yumurta bebeğinizin diyetine 6 aylıktan itibaren eklenebilir, ancak daha az pişmiş yumurta besin zehirlenmesine yol açabilecek salmonella adlı bakteriyi içerebilir ve küçük çocuklarda kaçınılması gerekir.
  • Yerfıstığı, ailesinde alerji (astım, egzama, saman nezlesi ve besin alerjisi) hikâyesi olmayan altı aydan büyük bebeklere yumuşak ezme ya da sürülebilir şekilde verilebilir, alerji hikâyesi olması durumunda üç yaşa kadar kaçınılmalıdır.
  • Bütün fındık boğulma riskinden dolayı beş yaş altı çocuklara verilmemelidir. Bütün olarak vermek yerine ezin ya da ufalayın ya da tahin ve yumuşak yerfıstığı ezmesi gibi yiyecekleri tercih edin.
  • Baldan bir yaşa kadar kaçınılmalıdır çünkü bebeklerin bağırsakları bazen balda bulunabilen ve botulismus adı verilen hastalığa neden olan bakteriye karşı çok hassastır.
  • İnek, keçi ve koyun sütü bir yaşa kadar uygun değildir, böbreklere zararlı olacaklardır. Bu yaştan önce kullanmayı tercih ederseniz pastörize edilmiş olduklarından emin olun.
  • Çiğ et ve et ürünlerinden listeriya besin zehirlenmesi riskinden dolayı kaçınılmalıdır.
  • Küflü peynir, mavi damarlı peynir ve pastörize olmamış peynirlerin de listeriya besin zehirlenmesi riskinden dolayı bebeklere verilmesinden kaçınılmalıdır.
  • Tuz bebeğinizin diyetine ve yiyeceklerine eklenmemelidir ve yüksek oranda tuz içeren besinler ihtiyatla verilmelidir. Bir bebeğin böbrekleri çok miktarda tuz için yeterince olgun değildir ve bir yaşına kadar günlük tuz alımları günde 1 gramı geçmemelidir (bu önerilen maksimum erişkin alımının 1/6’sıdır).
  • Şekerli besinler bir yaşından itibaren sadece kısıtlı miktarlarda verilmelidir ve bebeğinizin mamalarına şeker katılmamalıdır. Şeker kalori içerir ancak diğer besin öğelerini içermez ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.
Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.