İlk aydaki emzirme ihtiyacı | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

İlk aydaki emzirme ihtiyacı

FAVORİLERE
EKLE

İlk ay ne kadar emzirmeliyim?

Bebeğinizle geçireceğiniz ilk günlerde emzirme düzenini oturtmak biraz uğraştırıcı olabilir

22
22

İlk ay ne kadar emzirmeliyim?

Bebeğinizle geçireceğiniz ilk günlerde emzirme düzenini oturtmak biraz uğraştırıcı olabilir

Bebeğinizin ilk emmeye başladığı dönemde aklınızda bazı sorular olabilir. Gün gün, hafta hafta şöyle ilerleyebilirsiniz…

  • 1. Gün. Doğumdan çok kısa süre sonra bebeğinizi beslemeniz teşvik edilecektir. Bebeğinize ve doğum deneyiminize bağlı olarak, çok istekli bir şekilde veya zorlukla beslenebilir. Emzirmekte ustalaşmak zaman aldığından sabırlı olun ve hemşirenizden sık sık yardım isteyin.
  • 2. Gün. Bebeğinizi her istediğinde beslemek önemlidir. Bir kural olarak 24 saatlik süreçte yaklaşık 8-12 kez beslemelisiniz.
  • 3-4. Günler. Yaklaşık bu dönemde (sulu, altınımsı-sarı bir madde olan) kolostrum üretmeyi bırakır ve süt üretmeye başlarsınız. Bebeğinizin her beslemede daha iyi doyduğunu ve kakasının kıvamı ile renginde bir fark olduğunu görebilirsiniz.
  • 5-28. Günler. Siz ve bebeğiniz artık emzirmek konusunda kendinize daha fazla güvenirsiniz. Bebeğinizi istedikçe beslemeye devam edin. Hala 24 saatlik dönemde 8-12 kez beslemeniz normaldir.

Eğer bebeğinizin beslenme düzeni konusunda endişeliyseniz, bebeğinizi ne kadar süreyle ve ne zaman beslediğinizi not etmenin faydasını görebilirsiniz. Bunu yaparsanız daha önce orada olduğu fark etmediğiniz bir düzeni gözlemlemeniz muhtemeldir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.