İDEAL EMZİRME SÜRELERİ | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

İDEAL EMZİRME SÜRELERİ

FAVORİLERE
EKLE
ideal_emzirme_suresi_ic

EMZİRMENİN GECESİ GÜNDÜZÜ VAR MI?

Bu bölümde, “Emzirmenin gecesi gündüzü var mı? Acaba anneler geceleri rahatlamaya başlayacaklar mı? Bu konuda anneler bebeklerine nasıl yardımcı olabilirler?” sorularının yanıtları verilecektir.
Gece emzirmesi ilk 6 ayda devam eder, ancak giderek azalır ve ilk aylardaki sıklığında olmaz. Gece emzirmelerinin aralarını açmak için gece uzunca bir banyo, akşamları daha sık emzirmek gibi yöntemler uygulanabilir.
Çocuk hekimleri, emzirmenin doğal seyrini gözlemlerler ve yeni doğan bebeğini emziren annelere çocuklarını emzirme ve büyütme süreçlerinde yardımcı olurlar. İlk haftalarında anneyi yoran, bazen göğüslerinde çatlak ve sızlamalara neden olan bu süreç, daha sonra rahat bir döneme girer. Bu rahat dönemde, bebeğin güçlenmesi ile emzirme süreleri ilk haftalarda yarım saat ile 40-45 dakika sürerken, bir ayın sonunda yaklaşık 10-15 dakikaya, ikinci ayın sonunda da 5 dakikaya kadar inebilir. Yani bebekler güçlenerek hızla emmeye başlayarak annelerine yardımcı olmaya başlarlar.

Akşamüstü ‘Cadı Saatleri’

İlk haftalarda bebeği mutlaka geceleri de emzirmek gerekir. Emzirme süresi araları aynen gündüz gibi 2-3 saatte bir olmalıdır. Ancak ilk ayı geçirdikten sonra bebekler yavaş yavaş gece gündüz ayrımına girmeye başlarlar. Gündüzleri daha uyanık, geceleri ise daha uykulu olabilirler. Başlangıçta kendilerini gece uykusuna alıştırmak için akşamüstü saatlerinde adeta hiç doymak bilmez şekilde sık emmek istedikleri “cadı saatleri” yaşayabilirler. Bu sürede anneler gereksiz yere sütlerinin yetmediğini ve bebeği doyurmadığı endişesine kapılabilirler. Gerçekte bebeğin o saatlerde yapmaya çalıştığı şey, çok sık emerek midesini iyice doldurmak ve ilk uykusunu yavaş yavaş uzatmaya başlamaktır. Akşamüstü zor saatler geçiren anne ve bebekler daha sonraki ilk uykularını “uyku kıyakları” denilen iyi uyudukları dönemde geçirebilirler. Bu sayede anneler dinlenmeye başlar. Evin temposu yavaşlar ve gece gündüz farkını ayırt edecek bir düzen başlar. Bu sayede emzirme, yorgunluk olmaktan çıkıp daha kolay bir sürece dönüşür. Gece emzirmeleri genellikle ilk 6 ay devam eden bir süreçtir. Bazı bebekler 3-4 kere emerken, özellikle gündüzleri sık emen çoğu bebek 6 ayına doğru artık geceleri bir veya iki kez uyanarak emmek ister ve daha sonra hızla uykularına geri dönerler.

Gece gündüz ritmini oluşturmak için yapılabilecekler şunlardır: Bebek gündüz saatlerini gündüz gibi yaşamalıdır. Yani ortamda, ışık ses, konuşma sesleri olmalı ve bebek gündüz saatlerinde çok sakin bırakılmamalıdır. Gece ise tam tersi, bebeklere gecenin sessizliği hissettirilmelidir. Gece uyandığında altı kirliyse emzirilmeden önce altı değiştirilip hemen emzirildikten sonra yeniden uykuya yönlendirilmelidir. Bebeklerin banyolarının akşam saatlerinde yapılması da faydalı olabilir. Akşam saatlerinde bebeği biraz doyurduktan sonra banyosu yaptırılmalı, banyo süresi 10-20 dakika gibi uzun tutulup, bebeğin köpüklerle oynamasına ve yorulmasına izin verilmelidir. Bebek daha sonra tekrar emzirilmeli ve yatırılmalıdır. Yorulan bebek geceleri daha iyi uyuyacaktır. Böylelikle gündüz ve gece birbirinden ayrılacak ve emzirme keyifli hale gelmeye başlayacaktır. Bu sürece erişebilmek için ilk birkaç haftayı geride bırakmak gerekir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.