Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileyim – Cinsel hayatıma devam edebilir miyim?

 

Hamilelik esnasında hem vücudunuz hem de cinselliğiniz değişecektir. Bu yüzden çok soru sormanız normaldir. Genel kanının aksine, cinsel ilişki dokuz ay boyunca yasak değildir. Tam aksine, şimdi sarılmanın tam vakti!

Salı, Haziran 12th, 2018

Bebeğe zarar verme, artık arzulanmıyor olma veya erken doğumu tetikleme korkusu… Yanlış bilgilerin ardı arkası kesilmez. Hakikati ortaya çıkarmanın vakti geldi!

 

9 ay boyunca cinsel ilişkiden uzak durmam gerekiyor

YANLIŞ. Hamileliğiniz sorunsuz bir şekilde devam ediyorsa sekizinci ve dokuzuncu ayda bile cinsel hayatınıza devam etmenizin hiçbir sakıncası yoktur. Hatta cinsellik olumlu etki dışında başka bir şeye sebep olmaz. Zevk, rahatlama ve müstakbel baba ile aranızdaki bağın kuvvetlenmesi, stres atmak için harika bir yöntemdir. Doktorunuzun belli başlı durumlarda ara vermenizi önerebileceğini unutmayın: Serviks açılmışsa, ikiz bekliyorsanız, erken doğum riski varsa, daha önce düşük yapmışsanız. Ancak endişelenmeyin, sarılmaya hala izin var!

Hamileyim ve artık cinsel ilişkiye girmek istemiyorum

YANLIŞ. Tam aksine! Bazı kadınlar farklıdır ancak çoğu kadın bu dokuz ay boyunca cinsel dürtülerinde bir artış olduğunu görecektir. İlk trimester küçük sıkıntılar (Bulantı, yorgunluk, düşük korkusu, vb.) sebebiyle cinsel ilişki için çok uygun olmayabilse de durumlar ikinci trimesterde değişebilir. Kendinizi daha seksi hissediyor olabilirsiniz. Hormonlarınız da tam gaz artıyor! Sonuç: özel bir buluşma için hazır ve eşiniz durumunuzu bir engel olarak görmüyorsa haz on kat artabilir.

Şişkin karnım cinsel ilişkiye engel oluyor

DOĞRU ve YANLIŞ. Hamileliğinizin sonuna doğru oldukça şişmiş bir karın ile  kadın için rahatsız ve hatta yorucu bir deneyim halini alabilir. Ancak arzu iki taraflıysa kendinizi bundan yoksun bırakmanın bir faydası olmaz! Hem erkek hem de kadın için daha “pratik” olacak başka pozisyonlar bulmak daima mümkündür. İşin püf noktası güven ve iletişimdir: konuyu açmaktan ve yeni pozisyonlar denemekten çekinmeyin.

Bebek her şeyi görebilir

YANLIŞ. Çoğu müstakbel baba cinsel ilişki esnasında bebeği kozasında “rahatsız etmekten”, yaralamaktan ve ezmekten çekinir. Çekinmeyin: Darbe emici görevi gören plasenta ve amniyotik sıvının koruması altındaki bebek dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Çiftin yakınlığı da böylece tamamen muhafaza edilmiş olur. Bebek hiçbir şey görmez; hatta annesinin hissettiği hazdan ve sallanma hareketlerinden fayda bile görebilir.

Orgazm kasılmalara sebep olabilir

YANLIŞ. Hamilelik normal bir şekilde devam ediyorsa cinsellik erken doğuma sebep olamaz. Orgazm kasılmaları ile doğum kasılmaları aslında birbirlerinden oldukça farklıdır. Yine de cinselliğin hesaplanan doğum tarihi geçtikten sonra doğumu tetikleyebileceği sıkça söylenmektedir fakat kanıt sağlayabilecek bilimsel bir çalışma mevcut değildir.

Yaratıcılıkla ilgili bir soru: hangi pozisyonu tercih etmeli?

Karnınız büyüdüğü için misyoneri unutun! Hem siz hem de partneriniz için daha rahat olan pozisyonları deneyin. Ayrıca basit bir sarılmanın da iyi bir alternatif olduğunu unutmayın!

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.