Hamilelikte sigara ve alkol kullanımı | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Hamilelikte sigara ve alkol kullanımı

FAVORİLERE
EKLE

Sigara ve alkolü neden bırakmalıyım?

Bebeğiniz büyümeye başladı bile. Daha az oksijen onun gelişimini olumsuz etkileyebilir.

3
3

Sigara ve alkolü neden bırakmalıyım?

Bebeğiniz büyümeye başladı bile. Daha az oksijen onun gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Doktorlar hamile iken (ve sonrasında) sigara kullanmayı bırakmanızı şiddetle tavsiye etmektedirler. Bunun sebeplerinden biri sigara içmeniz halinde bebeğinizin daha az oksijen alması ve gerektiği kadar büyümemesidir.

Sigarada bulunan tehlikeli kimyasallar da plasentanızdan geçebilir ve bebeğinize zarar verebilir. Annesi sigara içen bebeğin düşük doğum ağırlığında veya prematüre olması, ölü doğması, doğumdan sonra göğüs enfeksiyonu yaşaması veya hırıltılı nefes alması ve beşik ölümü gibi sebeplerle yaşamını yitirmesi ihtimali daha yüksektir. Sigara içen kadınların düşük yapması ve plasentaları ile sorun yaşaması da yine daha büyük bir ihtimaldir.

Sigarayı bırakmanız için ipuçları

Hamileliğin hangi aşamasında olursanız olun, sigarayı bırakmanın siz ve bebeğiniz için çok büyük faydaları olacaktır.

  • Önceden plan yapın, sigarayı ne zaman bırakacağınıza karar verin ve ilk birkaç gün bununla nasıl başa çıkacağınızı düşünün.
  • Sigara için harcadığınız paranın tümünü büyük bir kavanozda biriktirin, siz ve bebeğiniz için güzel şeyler satın almakta kullanın.
  • Eşiniz de dahil olmak üzere herkese sigaraya bıraktığınızı söyleyin ve eşinizden de sigarayı bırakmayı düşünmesini isteyin.
  • Sigarayı bırakmakla ilgili destek hakkında hemşireniz veya doktorunuz ile konuşun ya da Sigara Bıraktırma Destek Hattı’nı arayın. Sigara Bıraktırma Destek Hattı: 171.

Neden alkol almamalıyım?

Araştırmalar aşırı alkol kullanımının doğmamış bebekler için zararlı olabileceğini göstermektedir. Hafif sosyal alkol kullanımının ise doğmamış bebekler üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Kendinizi garantiye almak için, sağlık kılavuzlarında hamileliğin ilk 12 haftasında alkolü tamamen bırakmanız ve geri kalanında da haftada bir veya iki bardaktan fazlasını tüketmemeniz önerilmektedir.
Ancak bazı kılavuzlarda hamilelik esnasında veya hamile kalmaya çalışırken hiç alkol almamanız tavsiye edilmektedir. Karar vermek için doktorunuza danışın.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.