Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamilelikte Karbonhidrat Tüketimi

 

Karbonhidratlar vücudun başlıca enerji kaynakları olduklarından hamilelik sırasında yeterli tüketimi oldukça önemlidir. Tercih edebileceğiniz karbonhidrat türleri ve miktarlarını gelin birlikte inceleyim...

Pazartesi, Temmuz 29th, 2019

Karbonhidrat ne işe yarar?

Karbonhidratlar - ve yağlar - hem sizin vücudunuz hem de bebeğinizin vücudunun temel enerji kaynağıdır. Yetersiz miktarlarda tüketildiğinde hamilelik esnasında yorgunluk veya aşermeye sebep olabilirler.

Hamileliğinizin ikinci ve üçüncü trimesterlerinde insülin ihtiyacınız belirli bir seviyede direnç oluşturan hamilelik hormonlarından etkilendiğinden dolayı normal şartlardakinden farklı olacaktır. Ancak insülin önemli bir göreve sahiptir: İnsülin vücudumuza karbonhidratların kullanılarak enerjiye dönüştürülmesini ve bir kısmının da yağ olarak depolanarak kan şekerinin makul bir seviyede tutulmasını sağlar. Pankreas yeterli insülini üretemedği durumda diyabet tetiklenir. Bu durum gebelik şekeri ya da hamilelik kaynaklı şeker olarak bilinir. Bu durumdan müzdarip olan kadınların bir doktor ve diyetisyen gözetiminde diyet yapması gerekebilir.

Tabağımdakiler...

Karbonhidratları temelde iki çeşide ayırabiliriz:

Basit karbonhidratlar: şeker, bal, reçel, çikolata, tatlılar, aynı zamanda meyve vb. Bunlar çoğunlukla vücudun hızla emebildiği basit şekerler içerir.

Kompleks karbonhidratlar: makarna, esmer pirinç, patates, vb., tahıllar (buğday, bulgur, vb.) ve kurutulmuş baklagiller (mercimek, kırmızı fasulye, nohut, vb.). Bunlar yavaş emildikleri için tokluk hissi oluşturan kompleks şekerler olarak adlandırılırlar.

Uygulama önerilerimiz

 • Tam tahıllar, tam tahıllı ekmek, makarna gibi yiyecekler ve bakliyatlara öncelik verin. Bu besinler uzun süreli tokluk ve enerji sağlayacaklardır.
 • Karbonhidratlar tükettiğiniz kalorilerin çoğunluğunu oluşturmalıdır. Tam tahıllı ekmek ve mısır gevreği seçip bunları günün farklı zamanlarında tüketerek lif tüketiminizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. İhtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilmeniz için birkaç örnek:
 • Kahvaltı için: 80 g tam tahıllı ekmek veya 60 g tam tahıllı mısır gevreği + 1 porsiyon süt ürünü + 1 dilim meyve ve 1 içecek.
 • Öğle yemeği için: pişmemiş sebze + 1 porsiyon pişmiş sebze + et veya balık + 1 porsiyon süt ürünü + 1 parça meyve + 50 g tam tahıllı ekmek.
 • Atıştırmalık: küçük bir tahıllı bar + 1 porsiyon süt ürünü + 1 meyve ve 1 içecek
 • Akşam yemeği için: 1 porsiyon tam tahıllı makarna ve yanında sebze + 1 porsiyon süt ürünü ve 1 parça meyve
 • Şekerli yiyecekleri aşırıya kaçmadan porsiyon kontrolünde tercih edebilirsiniz.
 • Karbonhidrat tüketiminizi tüm güne yayın. İlerleyen saatlerde yorgunluk, sersemlik veya açlık yaşamamak için sabah kahvaltı yapmayı unutmayın.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • Beslenme hakkında bilgi edinin
 • Özel pratik uygulamaları deneyin
 • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.