Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
hamilelikte güvenli seyahat

Hamilelikte Güvenli Seyahat

 

4 aylık hamileyim ve 1 haftalığına tatil hayali kuruyorum. Ancak aklıma takılan bir soru var: uçakla seyahat etmek benim ve bebeğimin sağlığını etkiler mi?

08.01.2020

Hamilelik bir hastalık değildir! Doktorunuz aksini tavsiye etmedikçe, gitmeden önce, yolculuk sırasında ve varış noktanızda belirli önlemleri aldığınız takdirde seyahat etmeye devam edebilirsiniz.

Tıbbi sakıncalar nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuz seyahat etmemenizi tavsiye edebilir:

 • İkiz bekliyorsanız,
 • “Riskli” bir hamilelik geçiriyorsanız: önceden düşük yaptıysanız, prematüre doğum riskiniz varsa, hipertansiyon, diyabet hastasıysanız vb. 

 

Hangi ulaşım araçlarını seçmeliyim?

Tüm ulaşım araçları birbiriyle aynı değildir: bazıları daha yorucuyken, diğerleri şok ve titreşime maruz bırakır.

 • Araba ile yolculuk. Araba sürmenize engel hiçbir durum yok ancak dikkatinizin yorgunluktan etkileneceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ayrıca direksiyondayken kramp hissetme riskiniz daha fazladır. Arabayı süren siz olun ya da olmayın, düzenli sıklıklarla ara verin. Emniyet kemerine gelince, takması zor oluyorsa: daha fazla konfor için karnınızın altından geçirin. 
 • Toplu taşıma araçlarıyla yolculuk. Yer istemekten çekinmeyin: sizin ihtiyaçlarınız önceliklidir.  Üçüncü üç ay (trimester) içindeyken, mümkünse bu tür ulaşımdan kaçının. (En azından işe gidiş-geliş saatlerinde.)
 • Uçakla yolculuk. 7. aydan sonra çoğu havayolu firması artık uçmanıza izin vermeyecektir. Bunun öncesinde uçak yolculukları herhangi bir sorun teşkil etmez. Düzenli su içmeyi, koridorda dolanmayı ve gerektiğinde varis çorabı giymeyi unutmayın. 
 • Trenle yolculuk. Bu, en az yorucu ulaşım aracıdır. Mümkünse önündeki koltuk ile arasında uzun mesafe bulunan koltukları tercih edin, böylece bacaklarınızı esnetmek için daha çok alanınız olacaktır.

Egzotik bir ülkeye gidiyorsanız, işte uymanız gereken bazı güvenlik kuralları:

Her zaman sağduyu sahibi olmak gerekmektedir! Her halükarda, tatilinizle ilgili rezervasyon yapmadan önce ilk adım olarak doktorunuza danışmalısınız.

 • Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde olduğu gibi hijyen imkanlarının yetersiz olduğu bazı ülkelere seyat etmekten kaçının. 
 • Bazı hastalıkların yaygın olarak görüldüğü (ishal, sarı humma vb.) ve çok sıcak olan ülke ve bölgelerden kaçının.  Eğer her şeye rağmen bir risk bölgesine seyahat etmek isterseniz, hamilelik sırasında aşılanma sakıncalıdır. En iyi çözüm için doktorunuza danışın.
 • Tatildeyken iyi pişmiş gıdalar ve şişe suları tercih edin. 
 • Kendinizi güneş ve sivri sineklerden koruyun.
 • Seyahate çıkmadan önce, bazı yararlı adresleri not alın: yerel hastaneler, klinikler, doktorunuzun iletişim bilgileri vb. sağlık dosyanızı yanınızda götürmeyi unutmayın.

Genel olarak, ilk üç ayda (düşük riski, yorgunluk) ve son üç ayda (prematüre doğum, hipertansiyon riski) uzun mesafeli yolculuklar tercih edilmemelidir. 

Yola çıkmaya hazır mısınız? Eğer tüm bu önlemleri aldıysanız, tatiliniz sorunsuz geçecektir.  Bebekten önceki son romantik tatilin tadını çıkarın!

Arabayla seyahat ederken...

Emniyet kemerinizi, kasıkların üzerinden olacak şekilde alttan bağlayın, sırt ağrısının önüne geçmek için sırtınıza bir minder alın.  Her zaman yanınızda bir şişe su, kuru meyveler veya kuru yemişler gibi  besleyici atıştırmalıklar taşıyın. Hava yastığınızı devre dışı bırakmayın.

Eğer araç kullanıyorsanız, tepki sürenizin ve dikkatinizin hamilelik sırasında farklı olacağını unutmayın.
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
 • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
 • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.