Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
hamilelikte endişe

Hamilelikte Endişe

 

Eveet, artık kesinleşti - hamileyim! Çok heyecanlıyım ama daha şimdiden kendi kendime binlerce soru soruyorum. Başarabilecek miyim? İyi bir anne olabilecek miyim? İnsanlar nasıl iyi birer anne-baba oluyor? Kafamda binlerce soru var. 

21.01.2020

Endişelenmeyin, bu gayet normal bir süreç. Bebeğin yolda olması haberi, bir annenin ve bir çiftin hayatında büyük bir olaydır. Neyse ki doğa ana oldukça organize çalışır ve size ebeveyn olmaya alışmanız dokuz aya yakın zaman tanır. 

 

Daha gergin ve daha duygusalım

Anksiyete, sinir hali, depresyon anları, heyecan, haleti ruhiyede meydana gelen değişiklikler, uykusuzluk gibi daha önceden tanımadığınız bazı duygularla tanışacaksınız. Kendinizi tanımakta bile zorluk çekebilirsiniz: konsantre olamıyorsunuz veya bir romantik komedi izlerken ya da en küçük anlaşmazlıkta kendinizi ağlamaktan alıkoyamıyorsunuz!

Tüm bunlar içinizde meydana gelen yoğun hormonal karmaşadan kaynaklanıyor. Östrojen, progesteron ve hamilelik hormonu HCG’nin müstakbel anneler üzerinde psikolojik etkileri bulunur ve her kadın bunlara farklı tepki verir. Artık karar mekanizması tam anlamıyla sizde değil, hormonlarınızda!

 

En sonunda anne olacağım

Hamile kalmayı çok istemiş olsanız bile kuşkular baş gösterebilir. Bebeğin doğumuyla gelecek olan sorumluluklar çok fazla görülebilir. Anne olarak geleceğinizi merak ediyor olabilirsiniz: iyi bir anne olacak mıyım sorusunu sorabilirsiniz. Annem gibi olabilecek miyim? Onun kadar sabırlı olacak mıyım? Bebeğim beni sevecek mi? Bu durumda, başka anneler ile konuşabilirsiniz, size yardımcı olacaklardır. Eğer anksiyeteniz devam ediyorsa bir terapistle görüşmeniz size faydalı olabilir. 

 

Vücudumda meydana gelen değişiklikleri hayal etmekte zorlanıyorum!

Bu dokuz ay boyunca vücudunuz değişecek ve bunla başa çıkamamakla ilgili endişelenebilirsiniz. Endişelenmeyin: bu değişiklikler zamanla ortaya çıkar ve geri dönülemez değişiklikler değildir. Daha iyi anlamak için size ve bebeğinize neler olduğunu bilmek esastır. Farklı ultrason muayeneleri ve doktor ziyaretleri, bebeğinizin gelişimini izlemek için gereklidir: bu sihirli anların tadını çıkarın!

Doğum öncesi derslerinin amacı aynı zamanda size bu gelişmeyle daha iyi başa çıkmanız konusunda yardımcı olmaktır: kendinizi bunlardan esirgemeyin! Hamile kıyafetleri satın almak ve bebeğinizin odasının dekorasyonunu yapmak sizi bu sürece hazırlayacağını unutmayın.

Nasıl sakin kalabilirim? Yapmanız gereken ilk şey, her şeyden önce kendinizi düşünmektir! Kendinizle ve ilişkinizle ilgilenmeye zaman ayırın. Yaşadığınız bu duyguları, her saniye kendinize bunun normal olup olmadığını ya da iyi bir anne olup olmayacağınızı sormadan dışarı vurma hakkını tanıyın. Olayları akışına bırakın, kendinize ve iç güdülerinize güvenin!
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.