Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamilelik boyunca kaç kilo alabilirim?

 

Hamilelik demek kilo almak demektir, bunun kaçışı yok. Müstakbel annenin ve bebeğin sağlığı için ne fazla ne de çok az kilo alınmaması önemlidir.

Salı, Haziran 12th, 2018

Kilo artışı için geçerli bir norm var mı?

Hayır, her kadın eşsiz olduğu gibi her hamilelik de eşsizdir. Fakat hamilelikte biraz kilo almanız kaçınılmazdır. Bu kilolar aşağıdakilerle ilgilidir:

 • Bebeğin kilosu (ortalama 3 kg)
 • Su birikmesi ve uterus ile göğüslerin ağırlığındaki artış
 • Amniyotik sıvı
 • Kan hacminde artış
 • Plasenta

BKİ (beden kütle indeksi) değeriniz 30 seviyesinde veya üzerindeyse, altı ile yedi kiloyu aşmamalısınız.
Bu da toplamda 9 kg edecektir; fakat doktorlar bebeği uterustayken beslemek ve daha sonra da emzirmek için gereken 2-4 kg yağ deposunun da eklenmesini önerir. Hamilelikten önceki kilonuza bağlı olmakla birlikte doktorunuz bu kilo artışında değişiklik yapabilir ve beslenmenizi (aşırı kiloluysanız) azaltmanızı ya da (çok zayıfsanız) artırmanızı önerebilir.

Maksimum kilom ne olmalı?

Doktorunuz beden kütle indeksinizi (kg cinsinden, vücut ağırlığınızın metre kare cinsinden boyunuza bölünmesi) ve beslenme alışkanlıklarınızı, sağlık durumunuz ile yaşam biçiminiz gibi diğer etkenleri referans alacaktır.

 • Normal bir BKİ 20 ila 25 arasındaysa önerilen kilo artışı 11,5 ile 15 kg arasındadır.
 • BKİ değeriniz 20’nin altındaysa 16 veya 17 kg alabilirsiniz.
 • BKİ değeriniz 25 seviyesinde veya üzerindeyse doktorlar 7 ila 10 kg arasında alınmasını önerir.
 • BKİ değeriniz 30 seviyesinde veya üzerindeyse altı ila yedi kiloyu aşmamalısınız.

Aşırı kilonun riskleri nelerdir?

Anne için önemli riskler mevcuttur: Hamilelikle ilişkili diyabet, hamilelikle ilişkili hipertansiyon, flebit vb. Ayrıca bebek çok büyük olabilir ve bu doğumu zorlaştırabilir.

İlk trimesterde biraz kilo veriyorum, bu normal mi?

Evet bu normaldir ve oldukça sık görülür. Sebebi bulantı ve kusmadır. Paniğe kapılmayın, bu aşamada bebeğiniz çok az enerjiye ihtiyaç duyar.

Hamilelik esnasında diyet yapılabilir mi?

Bu kesinlikle önerilmez! Bebeğinizin büyüme ve gelişimi için ihtiyaç duyduğu temel besinlerden 
mahrum bırakma riskine sebep olabilirsiniz. Hamilelik esnasında kilo kontrolü çok fazla kilo almamak için önemlidir fakat  hiçbir surette kilo vermemelisiniz. Doktorunuz kilo artışını izliyor olacak fakat bu bir takıntı haline dönüşmesin: günde  iki defa tartıya çıkmanın size  bir getirisi olmaz! Bizim önerimiz hamilelik sürecinde yeterli ve dengeli beslendiğinizden emin olmanız için bir diyetisyene başvurmanız. Ağır egzersizlerden kaçınmanız gerektiğini de unutmayın. 

Çok kilo almamayı nasıl başarabilirim?

Çeşitli ve dengeli beslenmeyi, vücudunuza doğru ve  yeterli miktarda  protein, karbonhidrat ve yağ sağlanmayı unutmayın. Enerji ihtiyacınız hamilelik  esnasında biraz artacak fakat gün içinde atıştırmalıklardan ve aşermelere boyun eğmekten kesinlikle kaçınmalısınız. Gerektiğinde bir sabah ve/veya bir öğleden sonra olmak üzere günde iki-üç defa ara öğün tüketin ve tercihen "iyi" kaloriler alın: 1 bardak yarım yağlı süt veya 1 düşük şekerli süt ürünü veya 1 porsiyon peynir +1 porsiyon ekmek veya 2 galeta ve bir parça meyve. Her  şeyden önce de egzersiz yapmayı unutmayın. Hamilelik bir hastalık değildir, bu yüzden eşofmanlarınızı giyip  temiz havada yürüyüşe çıkın!

Hamileliğin bebeğe herhangi bir risk yaratmadan sonlanması için önerilen kilo artışı 6 ila 17 kg arasındadır ve  bu rakam hamilelik öncesindeki doğum rezervlerine bağlıdır. 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • Beslenme hakkında bilgi edinin
 • Özel pratik uygulamaları deneyin
 • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.