Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileliğimin Yedinci Ayı

 

En son 29 ila 32 hafta önce adet oldum ve hamileliğim 27 ile 30 hafta arasında. Yakında hamilelik iznine çıkacağım ve bir doğum öncesi sınıfına başlayabilirim. Bir kovboy gibi yürümeye başladığımın da farkındayım!

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Bebeğim ne yapıyor? 

Bebeğiniz dış havayı solumaya yavaş yavaş hazırlanıyor. Solunum hareketleri artık daha düzenli bir ritme sahip. Solunum sisteminin yapısı artık tamamlandı ama hala olgunlaşmış değil. Bebeğiniz kozasından çıktıktan sonra vücut sıcaklığını ayarlayabilecek ve dış sıcaklıklara uyum sağlayabilecek.

Deri altı yağ katmanı sayesinde vücudu dolmaya devam ediyor. Cildi artık daha az kırışık. Gittikçe daha çok alan kaplıyor ve daha az hareket edebiliyor! Vaktini baş parmağını emip, tat ve koku duyularıyla keşif yaparak geçiriyor.

Gözleri sonuna kadar açık ve uzun kirpiklere sahip. Çok geçmeden karın duvarınız üzerinden ışık seviyesindeki değişiklikleri görebilmeye başlayacak. Harici ses uyarıcılarına, özellikle de babasının sesine ve müziğe karşı gittikçe daha da hassaslaşıyor. Hatta buna hareket ederek veya kalp atışları hızlanarak tepki bile verebilir!

İyi beslenme alışkanlıklarım

Bol bol sıvı tüketmek kan hacminiz için önemlidir. Kan hacminiz plasentaya iyi bir kan akışı sağlanması için yaklaşık 1,5 litre artmıştır. Yapılan kan tahlillerinde alyuvar konsantrasyonunuz kan hacminin artışına bağlı olarak düşüş gösterebilir. Kanınızdaki plazma, alyuvarlardan çok daha hızlı artacağı için bu durumun hamilelik sırasında son derece normal olduğunu bilin. Doktorunuz görünürdeki bu düşüşün arkasında saklanan gerçek bir anemi durumu olup olmadığını tespit etmeye de özen gösterecektir.

Hamileliğin sonuna doğru alyuvar üretimi normal dengeyi tekrar sağlayacaktır. Bu yüzden bu aşamada bol sıvı ve kırmızı et gibi demir açısından zengin gıdalar tüketmeniz gerekir. Doktorunuz gerek gördüğünde bir gıda takviyesi yazacaktır.

Soru: Hamileliğim esnasında pişmemiş balık yememe hiç izin yok mu? 

Doğrudur, hamileliğiniz boyunca hijyen kuralları ve gıda önlemleri, noktasına virgülüne kadar uygulanmalıdır. Bu yüzden de pastörize edilmemiş sütle üretilmiş peynir, az pişmiş et, pişmemiş veya tütsülenmiş balık, tarama veya pişmemiş deniz mahsulleri tüketmeden önce biraz sabretmeniz gerekecek. Yiyeceklerle ilgili risklerden kaçınmak için yemek hazırlamadan ve masaya oturmadan önce ellerinizi iyice yıkamanız, meyve ve sebzeleri de iyi yıkamanız önem teşkil eder. Bir gün öncesinden kalan yemekleri yiyecekseniz mutlaka ısıtın. Buzdolabınızı düzenli aralıklarda temizlemeyi de unutmayın.

Bebeğinizle birlikte artık son düzlüktesiniz. Bebeğiniz artık mola vermeden büyüyecek ve şu anki ağırlığını hamileliğin sonuna kadar ikiye katlayacak. Bu dönemde bebeğiniz oldukça iştahlıdır! Bol bol istirahat edin ve dengeli beslenin. 
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.