Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileliğimin üçüncü ayı

 

En son 11 ila 15 hafta önce adet oldum ve hamileliğim 9 ile 13 hafta arasında. Artık birinci trimesterin ve genel olarak bulantının sonu geldi. İlk ultrason muayenemde bebeğimi görmek için sabırsızlanıyorum.

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Bebeğim ne yapıyor? 

Bebeğinizin yüzü gittikçe belirginleşiyor: Kemikler son şeklini alıyor, dudak ve kaşları belirginleşiyor ve gözlerinin önünde artık birer göz kapağı var. Tüm bunları üçüncü ayda gerçekleştirilen ultrason muayenesi esnasında keşfedebilirsiniz, büyülü bir andır!

Bebeğinizin kalbinin ritmi düzeliyor. Sizin kalbinizden daha hızlı olan dakikada 110 ila 160 atım arasında bir hızla atar. Stres altındayken hızlanabilir de- bu yüzden rahatlamalısınız!

Sinir hücreleri katlanarak artan bir hızda çoğalmaya devam eder ve bu da henüz fark etmeyeceğiniz refleks hareketlerini sağlar. Başını döndürüp kol ve bacaklarını sallıyor. Özetle, harcayacak çok enerjisi var!

Dokuzuncu haftasından itibaren tat tomurcukları dilinde belirmeye başlar. Amniyotik sıvıyı yuttukça ağzı açılıp kapanır ve bu sıvı böbreklerinden idrar formunda atılır.

İyi beslenme alışkanlıklarım 

Bebeğinizin büyümesi artık ivme kazanıyor. Bu dönemde bebeğinize protein sağlamanız gerekli. Çeşitli ve dengeli bir beslenme, protein ihtiyacınızı doğal olarak karşılayacaktır. Vejetaryen iseniz ya da nadiren et yiyorsanız diğer protein kaynaklarından tüketmeyi unutmayın: Tahıllarla birlikte baklagiller (pirinç ve mercimek gibi); ama aynı zamanda balık, yumurta ve süt ürünleri.

Olmazsa olmaz bir başka malzeme: Kalsiyum. Kemik birikiminizi yormadığınızdan emin olmak için her gün süt içmeniz ve süt ürünleri  (yoğurt ve kıyısı sert kabuklu peynirler) tüketmelisiniz. Dört porsiyon süt ürünü + bir bardak kalsiyum açısından zengin maden suyu ihtiyaçlarınızı karşılamanıza destek olacaktır. Kalsiyum, daha düşük bir ölçüde de olsa, bazı meyve ve sebzeler (ıspanak, brokoli, tere, taze fasulye, vb.), baklagiller (fasulye, vb.), badem ve sardalya içinde mevcuttur. Tüm ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olmak için bu konuyu doktorunuzla görüşün. Belirli bir eksikliğiniz varsa size bir takviye yazabilir.

Soru: Balık yiyemiyor musunuz? 

Belirli yiyeceklerden tiksinmek veya hoşlanmamak hamileliğin ilk trimesterinde yaygındır. Sebebi, dengeleri bozulan hormonlarınızın koku ve tat duyunuzda aşırı hassaslığa sebep olması. Bu yüzden balığın düşüncesi bile midenizi kaldırmaya yetiyorsa endişelenmeyin. Protein açısından zengin diğer yiyecekleri tüketmeniz yeterli olacaktır: Tavuk göğsü, yumurta, iyi pişmiş et vb.

Tadını “gizlemek” için balığı farklı bir şekilde de pişirebilirsiniz: Çorba şeklinde veya pürelenmiş havuçla karışık şekilde… Ve unutmayın, bu tiksinti geçicidir!

Hamileliğinizin başlangıcında çektiğiniz küçük zorluklar, üçüncü ayın sonunda kaybolacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Mavi bir gökyüzü veya harikulade bir gün ışığı olmasa dahi temiz hava alın, dışarıda yürüyüşe çıkın ve açık havada zaman geçirin. Yakında rahata ereceksiniz, hamileliğinizi en iyi şekilde değerlendirin!
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.