Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileliğimin ilk ayı

 

En son 2 ila 6 hafta önce adet oldum ve hamileliğim 0 ile 4 hafta arasında. Hamile olduğumu daha yeni öğrendim! Çok sıra dışı bir durum... İnanmakta güçlük çekiyorum. 

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Bebeğim ne yapıyor?

Müstakbel bebeğiniz şu an bir virgüle benziyor. Bir kafa ve dört uzvunun tomurcuklarından oluşuyor. Göbek bağı oluşmakta ve fetüs ile plasenta arasında bir dolaşım sağlanmaktadır.

Fetüs artık oval bir disk şekli alıp çeşitli vücut yapılarına temel sağlayacak üç hücre katmanından oluşuyor. Endodermis (iç katman) bebeğin organlarına (sindirim yolu, karaciğer, pankreas, solunum sistemi vb.) dönüşür. Orta katman iskelete, bebeğin kalbine, kan damarlarına ve cinsel organlarına dönüşür. Dış katman, diğer adıyla ektoderm ise sinir sistemi ve duyu organları ile deri, saç ve tırnaklara dönüşür. Ortada bir çıkıntı oluşacaktır, bu da bebeğin kafasına dönüşür! Küçük kalbi, üçüncü haftanın sonu itibariyle bir kardiyak tüp şeklinde atmaya başlar.

Her şey böylece “Organogenez” dediğimiz, çeşitli iç organların oluşması ve kan dolaşımının başlaması için hazır olur. Bu temel gelişim aşaması dördüncü hafta boyunca gerçekleşir.

İyi beslenme alışkanlıklarım

Yediklerinize çok dikkat edin! Bu iki kişilik yiyebileceğiniz anlamına gelmez. İhtiyaçlarınız hamileliğiniz başladığından beri değişti. Bebeğinizin iyi gelişmesine destek olmak için demir ve folik asit (ya da B9 vitamini) tüketiminizi arttırabilirsiniz.

Bebeğinize tehlikeli bir hastalığın bulaşması riskini önlemek için doktorunuza danışın. Çiğ balık ve pişmemiş deniz mahsulleri gibi yiyeceklerden ve pastörize edilmemiş sütle üretilen süt ürünlerinden uzak durmanız önemlidir. Etinizi iyi pişirmeyi, meyve ve sebzelerinizi tüketmeden önce iyice yıkamayı da ihmal etmemelisiniz. Hijyeni elden bırakmayın, yemek hazırlamadan ve masaya oturmadan önce ellerinizi yıkamayı unutmayın. Buzdolabınızı düzenli olarak temizlemeyi ve doktorunuza başka herhangi bir önlem almanızın gerekip gerekmediğini sormayı unutmayın.

Soru: Gıda takviyesi almalı mıyım? 

Hamileliğinizden önce çeşitli ve dengeli beslenmiş olmanız durumunda, mineral ve vitamin ihtiyaçlarınız karşılanmış olacaktır. Ancak aslında çoğu kadının hamileliğin ilk gününden itibaren iki temel besin olan demir ve folik asit tüketimi yetersiz olabilir. Günümüzde doktorlar hamile kadınlara ya da hamile olma isteklerini dile getiren kadınlara neredeyse sistemli bir şekilde folik asit yazmaktadır. Demir eksikliği şikayetiniz varsa doktorunuz bir takviye yazabilir. Doktorunuza danışmadan asla gıda takviyesi almamalısınız.

Bebeğinize gebe kaldıktan dört hafta sonra embriyonun ağırlığı 10.000 kat artacaktır! Sizi ilgilendiren tek şey, haberler henüz taze olduğu için 9 ay sonra - 8 ay kaldı gerçi! - güzel bir bebek dünyaya getirecek olmanızdır. Yalnız bunun şimdilik sizin küçük sırrınız olduğunu unutmayın!

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.