Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileliğimin ikinci ayı

 

En son 7 ila 10 hafta önce adet oldum ve hamileliğim 5 ile 8 hafta arasında. Her şey apaçık ortada - hamileyim. Bunu tanıdığım herkese söylemek için sabırsızlanıyorum!

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Bebeğim ne yapıyor?

Yüzü son halini almaya başlıyor: Gözleri, kulakları, burnu, ağzı sonra dili ve hatta dişlerinin tümsekleri ortaya çıkıyor. Başı artık iyice şekil aldı ve vücudunun iki katı yer kaplıyor. Bu, duyularının gelişmesinde önemli bir aşama. Yedinci haftanın sonundan itibaren optik sinirler ışık seviyesindeki değişiklikleri fark edebilmeye başlar.

Organları da yerli yerinde, bazıları ufacık bazıları kocaman! Beyni, akciğerleri ve sindirim yolları da büyük bir hızla gelişimini sürdürüyor. Kalbi ise o kadar büyüdü ki midesinin hizasında küçük bir tümsek oluşturuyor! Karaciğeri de oldukça çok alan kaplıyor.

Bebeğinizin küçük vücudu hızlı bir şekilde değişiyor: omurgası şekilleniyor, kol ve bacakları uzuyor, dirsekleri oluşuyor, el ve ayak parmakları kendilerine özel şekillerini almaya başlıyor... Bebeğiniz minyatür bir insan gibi görünüyor!

Bebeğinizin kasları artık oluştu ve hareket etmeye başladı fakat bu istem dışı bir hareket... Hareketleri (genelde hamileliğin dokuzuncu ile on birinci haftaları arasında yapılan) ilk ultrason muayenesi esnasında görünür olacaktır. Hareketlerini hissedene kadar biraz daha sabır göstermeniz gerekecek!

İyi beslenme alışkanlıklarım 

Hamileliğin bu aşamasında bulantı ve kusma (özellikle de sabahları) görülmemiş bir şey değildir. Eğer böyle bir durum varsa doktorunuzla görüşün. Rahatlamak için aşırı ve yağlı yemekten kaçının. Öğünlerinizi bölüp kendinize üç normal öğününüzün arasında  iki veya üç ara öğün verin. Tekrar tekrar kusmak hafif bir kilo kaybına sebep olabilir. Aşırıya kaçmadığı sürece bu konu sizi endişelendirmesin. Aşırı durumlarda doktorunuzla görüşmeniz gerekir.
Bu bulantı sebebiyle yorgunluk ve rahatsızlık yaşamamak için kahvaltıyı aksatmayın. Kahvaltıyı aksatırsanız aşermeleriniz başlayabilir ve sabahları enerjiniz düşebilir! Çeşitli ve dengeli beslenmeye her zamankinden daha çok ihtiyacınız var. Yeterince karbonhidrat (ekmek, patates, tahıl, bakliyat vb.) tüketmeye dikkat edin. Bunlar size enerji verecektir.

Günde en az 1,5 litre (yazları daha da fazla) su içerek sıvı almayı da unutmayın. Su kanınızın temel bileşenlerinden biridir. Kan hacminiz, bebeğinizin beslenmesi için fetüs ile plasenta arasındaki alışverişi sağlamak amacıyla hamileliğiniz başladıktan sonra büyük bir artış göstermiştir. Su hem sizin hem de bebeğinizin atıklarını süzen böbreklerinizin iyi çalışmasını sağlar. Tüm alkol çeşitlerini ve şekerli meşrubatları hayatınızdan çıkarın ve kahve ile çay gibi kafein içeren içecekleri sınırlı ölçüde tüketin.

Soru: İdeal ara öğün nedir? 

Hamileliğin bu aşamasındayken ideal ara öğün bir süt ürünü + tahıl ürünü + içecektir. Bir örnek verelim mi?
Bir elma, bir dilim tam tahıllı ekmek ve bir fincan sütlü çay veya bir ev yapımı atıştırmalık: Bir kase yoğurt, dilimlenmiş kırmızı meyve ve ezilmiş bisküvi, yanında da hamileler için uygun olan bitki çayı. Ekşi yiyecekleri tercih ediyorsanız bir dilim tam tahıllı ekmek, biraz turp ve bir dilim peynir. Hamur işleri, diğer yağlı veya şekerli yiyeceklerden uzak durun. Ara öğünleriniz ihtiyaç duyduğunuz besinleri sağlayarak yediklerinizi dengelemenizi sağlar; magnezyum için bir parça bitter çikolata veya biraz C vitamini için bir mandalina gibi.

Bebeğinizin el ve ayak parmakları artık son şeklini almış ve bebeğiniz de başka bir özellik daha geliştirmiş olacaktır: Baş ve işaret parmaklarını karşılıklı kullanabilir. İlk ultrason muayenesi esnasında bebeğinizle tanışmayı sabırsızlıkla bekliyor musunuz?

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.