Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileliğimin Dokuzuncu Ayı

 

En son 37 ila 41 hafta önce adet oldum ve hamileliğim 35 ile 39 hafta arasında. Beklenen tarih henüz gelmemiş olsa da bebeğim artık her an doğabilir. Seyahatlerimi kısıtlıyorum ve hastane çantamı hazırlıyorum! Geri sayım başladı!

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Bebeğim ne yapıyor?

Bebeğiniz artık dış dünya ile karşılaşmaya hazır.
Güzel bebeğinizin üstündeki küçük örtü (veya yorgan) kaybolmuş olacak ve cildini koruyan verniks de çıkacak. Cildinin altındaki yağ depoları onu iki emzirme arasında desteklemeye yetecek. Bebeğiniz artık oldukça tombul!

Kalp/akciğer devresi bebeğiniz dışarıdaki hava ile temas ettiğinde işlemeye başlayacaktır. Böylece bebeğiniz artık plasenta üzerinden değil bağımsız bir şekilde nefes alacaktır. Son haftası boyunca akciğer alveolisi amniyotik sıvıyı boşaltıp şişecek ve bronşları açılacaktır.

Kullanabileceği alan dar olsa da hareket etmeye devam edip kendini hissettirecektir. Biraz daha sabır gerekiyor, bebeğinizin şimdilik sıcak ortamlarda durması daha iyi olacaktır.

İyi beslenme alışkanlıklarım

Doğum tarihi hızla yaklaşırken stres seviyelerinin yükselmesi de alışıldık bir durumdur. Sakin olun ve yaşamdan zevk alın! Aşağıdakiler açısından zengin olan gıdaları tüketmeyi unutmayın:
    Magnezyum sinir sistemi ile kasların sorunsuz işlemesi için önemlidir. Kuru meyvelerde, bazı şişelenmiş sularda ve bitter çikolatada  bulunur. 

  • Sinir sisteminin sorunsuz işlemesi için B6 vitamini, tam tahıllı mısır gevreği, tam buğday ürünleri, bulgur, kuru meyveler, fındık ve muz tüketmeyi tercih edin.
  • Zeytin yağı, keten tohumu, yağlı balıklarda (somon, tuna, sardalya, çiroz, vb) bulunan omega 3, esas yağ asitleri.
  • Keyif alarak (Elbette makul miktarlarda!) yemeyi unutmayın. Keyif, sağlık hissi ve belirli miktarda mutluluk oluşturan bir hormon olan endorfin hormonunun salgılanmasını tetikler.

Soru: Geçtiğimiz hafta 1 kilodan fazla aldım. Bu normal mi? 

Hamileliğin sonlarına doğru kilo artışı hızlanacaktır ki bu gereklidir. Üçüncü trimester esnasında ayda genelde 1 kilodan biraz daha fazla alabilirsiniz. Ancak birden haftada 1 kilodan fazla almaya başlarsanız bunu doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bunun sebebi, yüksek tansiyon sorunu olabilir. En doğru teşhisi doktorunuz belirtecektir.

Çoğu biyolojik verilerde olduğu gibi, beklenen doğum tarihi genelde bir zaman aralığıdır. Doğum bu yüzden hesaplanan doğum tarihinden önceki veya sonraki iki hafta içinde gerçekleşebilir. Teorik süre dolduktan sonra bebeğinizin iyi durumda olduğunu doğrulamak için doktorunuza danışın. Doktorunuz doğumu başlatmaya karar verebilir. Cesur olun, her şey yolunda gidecek!

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.