Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileliğimin Beşinci Ayı

 

En son 20 ila 23 hafta önce adet oldum ve hamileliğim 18 ile 21 hafta arasında. Bebeğim sırtüstü yüzme konusunda ustalaştı! Giysilerini mavi mi yoksa pembe mi alacağımı bu ay nihayet öğreneceğim!

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Bebeğim ne yapıyor?

Bebeğiniz güçleniyor. Kilosu 335 gr. oldu bile: bir greyfurt ile aynı kiloda! Kasları - ve hareketleri - gittikçe daha da güçleniyor. Bunu kullanıyor da: Kollarını ve bacaklarını hareket ettiriyor, dönüyor ve taklalar atıyor. Bazen ayaklarını rahim duvarına doğru ittiriyor ve bu da karnınızda bir şişlik hissetmenize sebep oluyor. Bebeğinize orada olduğunuzu göstermek için bebeğinizi okşamaktan çekinmeyin!

Bebeğinizin beyin gelişimi de hızlanıyor, sinir hücresi sayısı çoktan 12 ile 13 milyar arasına ulaştı. Çok geçmeden duyu deneyimlerini hafızasına kaydedebilmeye başlayacak. Ayrıca bebeğiniz yediklerinize hassaslaşmaya başladı bile.

Akciğerleri de olgunlaşıyor: Bebeğinizin solunum hareketleri gittikçe sıklaşıyor ama hala düzensiz bir şekilde gerçekleşiyor. Pankreası, şeker ve yağı büyümek için kullanabilmesini sağlayan insülin üretimine başlıyor.

İkinci ultrason muayeneniz de bu ay içinde yapılacak: Bebeğinizi tüm ihtişamıyla görebileceğiniz ve arzu ederseniz cinsiyetini öğrenebileceğiniz büyülü bir an geliyor! Kız olması durumunda yumurtalıkları şekil almış ve 6 milyon yumurta ilkel hücresi içeriyor olacak.

İyi beslenme alışkanlıklarım

Kilo artışınız devam ediyor. Kilonuza dikkat etmeniz gerekiyorsa yağsız et ve balık tüketmeyi tercih edin. Yeterince lif (meyve, sebze, esmer ekmek, makarna, kahverengi pirinç, vb.) tüketmeyi ve günde en az 1,5 litre su içerek vücudunuza yeterince su girişi sağlamaya devam etmeyi ihmal etmeyin.

Yediğiniz her şeyden faydalanabilmeniz için çeşitli ve dengeli bir şekilde beslenmeniz önemlidir. Bu, bebeğinizin yeni tatları keşfetmesine de olanak sağlar. Koku ve tat duyusu da uyarılabilir: Bebeğinize bu ilk keşiflerinde “rehberlik” yapmaktan çekinmeyin. Bebeğiniz, bunları çok geçmeden hatırlamaya başlayacaktır.

Hamileliğin 17 veya 18. haftalarından itibaren florür, bebeğinizin ileride süt dişlerinin oluşması için önemli bir mineraldir. Besin çeşitliliği genelde bu yeni ihtiyaçları karşılayabilir. Florür; maden suyu, balık ve bazı meyve-sebzelerde (elma, ıspanak, kuşkonmaz vb.) mevcuttur. Aklınıza bir şey takılırsa doktorunuza ve diyetisyeninize danışın.

Soru: Ağırlaşan bacaklarımı rahatlatmak için neler yemeliyim?

Damak tadınız hamilelik boyunca sık sık değişecektir. Bazen su bile çok cazip gelecektir.

  • Daha hoş ve asitli bir içecek istediğinizde su şişenize biraz limon suyu ekleyin. Biraz nane yaprağı, papatya veya hoşunuza giden hamilelikte kullanımı güvenli olan aromatik bitkileri de eklemeyi deneyebilirsiniz! Suya kalorisini arttırmadan hoş bir tat verirler.
  • Hoşunuza giden bir bitki çayı hazırlayın! Bu bir yandan su ihtiyacınızı karşılamaya destek olurken diğer yandan tadını değiştirir. Hamilelikte güvenli olan bitki çaylarını doktorunuz ve diyetisyeninizden öğrenebilirsiniz.
  • Çay ve kahve de su ihtiyacını karşılamak için iyidir fakat kafein içerdikleri için dikkatli tüketilmeli ve iyi bir uyku çekebilmek için gün sonunda tüketilmemelidir. Araştırmalar hamilelikte günlük kafein alımının 200 mg olarak sınırlandırılmasını önermektedir. (Örn; 1 fincan hazır kahve 75 mg kafein içermektedir.)
  • Hava çok sıcakken naneli ev yapımı buzlu çay hem sizin ferahlamanıza yardımcı olacak hem de size eşlik eden eşinizin.

 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.