Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamileliğimin Altıncı Ayı

 

En son 24 ila 28 hafta önce adet oldum ve hamileliğim 22 ile 26 hafta arasında. Tam formumdayım. Bebeğim de öyle! Her şeyimiz ortak!

Çarşamba, Haziran 13th, 2018

Bebeğim ne yapıyor?

Bebeğinizin beyni iyi bir tempoyla gelişmeye devam ediyor: Korteksi büyüdükçe sinir devreleri de şekil almaya başlıyor. Bebeğiniz duyu organlarından gelen sinyalleri (tat, koku vb.) algılıyor ve çok geçmeden bu sinyalleri hatırlama ve bunlara karşılık verme yetisine sahip olacak!

Bebeğiniz rahminizde çokça hareket etmeye devam edecek. Karnınızı tuttuğunuzda bile karşılık verip elinize gelebilir. Bunlar büyülü anlardır. Bebeğiniz, çevresindeki özellikle de dışarıdan gelen çeşitli seslere (Müziğe ve sizin sesiniz ile babasının sesine) tepki vermeye başlayacaktır. Bebeğiniz aynı zamanda agresif seslere karşı da çok hassastır. Sakin bir ortam bu yüzden önemlidir.

Dikkatli olun, bebeğinizin sinir sistemi bu aşamada henüz çok da olgunlaşmamıştır. Bebeğinizi aşırı uyarma durumundan kaçının. Daha sakin bir yaklaşım uygulayın. Bebeğinizle sakin bir ses tonuyla konuşabilir, gününüzü anlatabilir, hislerinizi paylaşabilir, sakin bir müzik çalabilir ve bebeğinizi sarabilirsiniz.

Bebeğinizin bedeni gittikçe bir bebeğinkini andırmaya başlar. Doğum için cildinin altında yağ birikmeye başlayacağı için bebeğiniz tombullaşacaktır. Cildi tamamen koruyucu bir yağ katmanı (verniks kazeoza) ile kaplanır.

İyi beslenme alışkanlıklarım 

Bebeğinizin farklı tatları keşfedebilmesi için her şeyden biraz biraz yemeniz her zamankinden daha önemlidir. Belli bir ölçüyü kaçırmadan elbette! Tat ve kokuları öğrenmesi aslında bu aşamada başlar. Sindirdiğiniz yiyeceklerdeki aroma molekülleri amniyotik sıvı üzerinden bebeğinize ulaşır.

Karnınız büyümeye devam eder ve uyuma konusunda zorluk veya uykusuzluk çekebilirsiniz. Bunu önlemek için geceleri çok fazla yağlı yiyecekler tüketmeyin.

Soru: Mide ekşimesinden nasıl kaçınabilirim?

Bebeğiniz karnınızda gittikçe daha çok alan kaplıyor. Bunun sonucu olarak da diğer organlara, özellikle de mideye, baskı uygulayıp yemek borusuna doğru gastrik reflüye sebep oluyor. Yavaş yiyip iyice çiğnemeyi unutmayın. Mide ekşimesi yaşıyorsanız baharatlı yiyeceklerden kaçının. Daha hafif yemekler tüketin ve kendinize günde iki veya üç ara öğün hakkı tanıyın. Düzenli olarak sıvı tüketin fakat buzlu veya karbonatlı suyu tercih etmeyin. Mide ekşimeniz geçmezse, doktorunuza danışın. Doktorunuza danışmadan asla ilaç almayın.

Hamileliğinizin altıncı ayının sonuna doğru bebeğiniz gittikçe bir oyuncak bebeğe benzemeye başlayacaktır. Şişmanlayacak ve saçı ile tırnakları oluşmuş olacak. Siz de artık son düzlüğe girmiş olacaksınız: Bebeğiniz gelmeden önceki son 3 ay! Doğum öncesi sınıfına gitmeyi planlıyorsanız, sınıfınız gelecek ay başlayacak bile!
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.