Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hamile kalmadan önce folik asit ve demir stoğu yapın.

 

Bir bebek sahibi olmaya karar verdim. En iyi arkadaşım folik asit ve demir depolarımı yenilemenin vakti geldiğini söyledi... Bu iki besin öğesi neden önemli? Bunları hangi yiyeceklerde bulabilirim?

Salı, Temmuz 3rd, 2018

Hamilelikte beslenme alışkanlıklarınız, bebeğinize ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamak için elinizdeki  yardımcıdır. Fakat çoğu kişi özellikle de fetüsün ilk günlerinde ihtiyaç duyacağı folik asit için depo seviyesini yeterli bir noktaya çıkarmanın vakit aldığını bilmez.

Folik asit fetüsün sinir sistemi için faydalıdır.

Folik asit, B9 vitamini olarak bilinir ve hamileliğinizin başlangıcında son derece önemlidir. Annelik dokuları büyüdükçe (kan, uterus vb.) folik asit ihtiyaçlarınız da artacaktır. İhtiyaç genelde günde 0,4 mg iken hamile kadınlar için günde 0,6 mg seviyesinde olduğu tahmin edilmektedir. Folik asit, fetüsün sinir sisteminin iyi işlemesinde önemli bir göreve sahiptir. Ayrıca alyuvarların gelişmesinde ve üretilmesinde de etkilidir.

Günümüzde bebek yapmayı planladığınızda (hamile kalmadan önce tercihen dört hafta boyunca) ve hamileliğinizin ilk trimesteri boyunca günde en az 0,4 mg folik asit takviyesi neredeyse sistemli bir şekilde tavsiye edilmektedir. Bu sebeple hamilelik öncesi doktor kontrolüne gitmeniz faydalı olacaktır. Ancak her şey öngörülemez! Ve bunun için vaktiniz olmadıysa paniğe kapılmayın.

Hamileliğinizden önce veya hamileliğinizin başlangıcında folik asit tüketmediyseniz endişelenmeyin. Çeşitli ve dengeli beslenmenin günlük ihtiyaçlarınızın tümünü veya bir kısmını karşılayabileceğini unutmayın. 

Aşağıdaki yiyecek çeşitleri folik asit açısından zengindir:

 • Yeşil sebzeler (ıspanak, lahana, pırasa, marul, taze fasulye ve bezelye) ve pancar ile havuç gibi diğer sebzeler
 • Kümes hayvanları iç organları, karaciğeri 
 • Yumurta sarısı 
 • Bakliyatlar (mercimek, nohut, mısır, vb.) 
 • Meyveler (portakal, kırmızı meyveler, vb.)
 • Brie, Cecembert, mavi peynir gibi pastörize peynirler
 • Beyaz et ve pişmiş balık
 • Kırmızı et ve dana ciğeri    

Oksijenin taşınması için demir gereklidir

Dünya genelinde çocuk sahibi olma yaşına gelen her dört kadından birinin demir eksikliği olduğu çoğu zaman aklımızdan çıkan bir gerçektir. Bu eksikliğin hamilelik esnasında giderilmesi, ihtiyaçlarınız neredeyse iki katına çıkacağı için daha da zor olabilir. Çünkü demir ihtiyacınız hamilelik öncesinde günde 18 mg iken üçüncü trimester boyunca günde 27 mg olur. Bu sebeple hamile kalmadan önce de kaldıktan sonra da demir tüketiminizi yakından takip etmeniz gerekir!

Neden mi? Hemoglobinin ana yapı taşı olan demir, alyuvarların ihtiyaç duyulan oksijeni hücrelere taşımasını mümkün kılar. Demir, embriyonun nörolojik gelişiminde de yer aldığı için hem anne hem bebek için önemlidir.

Genelde demir oranı yüksek yiyecekleri tüketmek kolaydır. Çoktan aza doğru sıralayacak olursak aşağıdaki yiyecekler demir içerir.

 • Kırmızı et, dana ciğeri 
 • Bakliyat
 • Yumurta
 • Kakao, kuru üzüm      

Demir emilimimi nasıl destekleyebilirim? 

Demir emilimini arttırmak için C vitamini tüketin. Tatlı niyetine bir parça meyve, örneğin turunç veya kivi yiyerek taze meyvelerden faydalanın! 

Son olarak kan tahlilinizde ciddi bir eksiklik görülmesi durumunda (ya da vejetaryenseniz veya ikiz bekliyorsanız vb.) doktorunuza danışabilirsiniz.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • Beslenme hakkında bilgi edinin
 • Özel pratik uygulamaları deneyin
 • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.