Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Hala hamile kalamadım!

 

Birkaç aydır bebek sahibi olmak için boşa kürek çekiyorum. “Kendini zorlama, hevesini kaçıracaksın.” (Mantıklı olan taraf genelde eşim oluyor!) Söylemesi kolay! Düşünmeden de edemiyorum. Endişelenmeye başlamadan önce ne kadar beklemeliyim? Hamile kalamazsam seçeneklerim neler?

Salı, Temmuz 3rd, 2018

Bu neredeyse yaygın diyebileceğimiz bir sorundur: Her 7 çiftten biri hamile kalma konusunda sorun yaşarken, her 10 çiftten biri tıbbi destekli üreme yardımı alıyor. Kısacası bu sorunu tek yaşayan siz değilsiniz. Şansınızı arttırmak için birkaç öneri ve çeşitli kısırlık çözümlerine genel bir bakış atalım isterseniz.

Hamile kalma ihtimalinizi arttırın 

Hamile kalmanız beklediğinizden biraz daha uzun sürüyorsa bu kısır olduğunuz anlamına gelmez! Yapmanız gereken ilk şey rahatlamak. Bazen annelik arzusu ya da hiç anne olamama korkusu insanın hevesini kaçırabilir. Sakin ve sabırlı olun.

Hamile kalma ihtimalinizi nasıl en üst seviyeye çıkaracağınızı da öğrenmeniz gerek. Hamile kalmak yalnızca ovülasyon esnasında, başka bir deyişle teoride regl başladıktan sonra 14. gün (aslında 12. ile 16. gün arasında) gerçekleşebilir. Hamile kalmak için tavsiye edilen en iyi zaman ovülasyondan iki ila üç gün öncesi ve sonraki gündür. Adet döngünüz 28 günlük ve düzenli ise bunu hesaplamak kolay olacaktır! 

Vücut sıcaklığınızı ölçmek gibi ovülasyon tarihinizi belirlemenizi sağlayacak teknikler mevcuttur. Ovülasyon sonrasında vücut sıcaklığınız onda bir dereceden biraz fazla artacaktır. Bir grafik oluşturarak (her sabah aynı saatlerde vücut sıcaklığınızı ölçün) adet döngünüzün düzeni hakkında (düzenli ise) iyi bir fikir sahibi olabilirsiniz. Eczanelerde satılan ovülasyon testleri daha pratik ve güvenilir olup ovülasyon zamanını 24 ila 48 saat önceden gösterecektir.

İşin aslı ovülasyon her an gerçekleşebilir. Doğanın kanunları bir döngüden diğerine dek büyük ölçüde değişebilir. En iyi ve en kabul gören yöntem çok plan yapmadan düzenli olarak birlikte olmaya devam etmektir!

Doktorumla ne zaman görüşmeliyim? 

Yaşınız 35’in altındaysa ve 10 ila 12 aydır bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, doktorunuza danışmanız önerilir. Yaşınız 35’in üstündeyse doktorunuza daha erken, en fazla 6 - 8 aydan sonra, danışın. Tıbbı destekli üreme başarı oranı kadının yaşı arttıkça düşer. Aşırı kiloluysanız, düzensiz regl oluyorsanız veya başka bir jinekolojik sorununuz varsa, doktorunuz ile bir an önce görüşün.

İlk kısırlık muayenesinde doktor sorunun ne olduğunu anlayabilmek için her iki partner için de eksiksiz birer sağlık öyküsü çıkaracaktır. Ek tahliller isteyebilir; hormonların dozajı, ultrason muayenesi, kadın için uterografi (uterus ve fallop borularının radyoloji muayenesi) ve erkek için spermogram.

Tıbbi destekli üreme teknikleri 

Kısırlığın sebepleri tespit edildiğinde bir tıbbi destekli üreme tekniği düşünülebilir. İki ana yöntem aşağıdaki gibidir:

  • Yapay inseminasyon: Döllenmeyi kolaylaştırmak için spermin kadının genital kanalına yerleştirilmesidir.
  • Laboratuvarda dölleme: Yumurta sperm ile bir laboratuvarda döllenir ve elde edilen embriyolar kadının uterusuna transfer edilir.Ünlü “tüp bebekler” işte bunlardır. İlk tüp bebeğin doğumundan bu yana otuz yıldan daha uzun bir süre geçti ve laboratuvarda dölleme konusunda çok ilerleme sağladı. Bu ilerleme gittikçe daha çok kısır çiftin anne baba olmasını mümkün kılıyor. 

Tıbbi destekli üreme tekniklerinin başarı oranı cesaretlendirse de bu tedaviler fiziksel ve psikolojik olarak yorucudur. Çiftler için gerçek birer zorluk teşkil ederler ve bu zorluklara birlik içinde göğüs gerilmelidir. Yine de çabalarınıza değecektir. Bebeğinizin onu en az bekleyeceğiniz zamanda gelebileceğini de unutmayın!

Her yıl doğumların %2,4’ü tıbbi destekli üreme teknikleriyle olmaktadır.

Bu neredeyse yaygın diyebileceğimiz bir sorundur. Kısacası bu sorunu tek yaşayan siz değilsiniz. 
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.