Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
günümüzde baba olmak

Günümüzde Baba Olmak

 

İlk defa baba olanların ailede kendilerine yer bulmaları bazen zordur. Otoritemi korumak ile çocuğumla arkadaş olmak arasında nasıl denge sağlayabilirim? Ebeveynlik rolünü anneyle nasıl paylaşabilirim? İlk defa baba olan herkes bu soruları sorar!

01.11.2019

Daha sevecen ve çocuklarının yaşamıyla daha çok ilgili olan babaların otorite figürü olma dışında önemli bir görevi vardır; ebeveynliklerini doya doya yaşamak!

 

Modern Baba Figürü

Yirminci yüzyılın sonlarına dek baba demek otorite demekti. Bu geleneksel sistemde anne duygusal bir varlık ve günlük bakım sağlardı. Birçok anne artık çalıştığı için bu model yaygın bir şekilde reddedilmektedir. Peki ya babalar? Genelde yavrularına karşı şefkat doludurlar ve duygularını göstermeyi göze alırlar. Ancak bazıları otoriteyi temsil etmeye devam ederler ki bu çocuklar için önemli olabilir. Ayrılmaz çocuk-anne ilişkisine bir alternatif sunarlar ve bu da aile ilişkileri için önemlidir.

 

Aile ve toplum arasında bir bağ

Günümüz babalarının çocuklarına güven verebildiğini söyleyebiliriz. Çocukları dış dünyaya adım atmaya teşvik etmek, keşif arzularını desteklemek... Bu anneler için bazen zor olabilir. Babalar çocuklarıyla oynarken kuralları esnetmekten veya birkaç oyunu birleştirmekten çekinmez. Şakalaşmayı severler ve böylelikle çocuğunuz hep daha fazlasını ister!

Babalar, aile içinde yerini bulma ile toplu yaşama entegrasyon arasındaki bağı da oluştururlar.

 

Önünüzde hala ilerlemeniz gereken konular var!

Çocukların ev ödevleriyle ve okulla ilgili çoğu şeyle ilgilenenin çoğu zaman anneler olduğunun fakat babaların bu konularda çok yer almasının çocuklar için hiçbir sakıncasının olamayacağının altını çizmek isteriz. Görev paylaşımı yöntemlerini belirlemek size kalmış. Baba matematiğe, anne yabancı dil dersine yardım edebilir ya da anne ödevlerle ilgilenirken öğretmen veli toplantılarına baba gidebilir...

Çiftlerin görev ve sorumluluk paylaşımı yapması günlük bir düzen oluşturup çocuğun yaşamını düzene soktuğu ve çocuğa güven verdiği için önemlidir. Babalar böylece tüm görevlerini yerine getirebilir fakat görev paylaşımı annenin huzurlu olması için de temel önem taşır. Rahat anne demek mutlu çocuk demektir.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
  • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
  • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.