EMZİRMEDE İLK İPUÇLARI | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

EMZİRMEDE İLK İPUÇLARI

FAVORİLERE
EKLE
emzirmede_ilk_ipuclari_ic

BEBEĞİN İLK GÜNLERİNDE EMZİRME

Bu bölümde bebeği emzirmeye başladıktan sonraki ilk günlerin seyri, kolostrum, bebeğin emzirme düzeninin oturtulması hakkında bilgi verilecektir.

Bebek doğduktan sonraki ilk günlerde bebeğin sık sık emzirilmesi çok önemlidir. Kolostrum denilen süt, bebek için adeta bir aşıdır ve bebeğin bu sütü mutlaka alması gerekir. Daha sonra bebeğin emzirme düzeninin oturtulması için de sık sık emzirilmesi gereklidir. Süt üretiminin dengeli olması için her bir göğüs yeterince uzun süre emzirilmelidir, Bu süre ilk haftada 40-45 dakika olur.

Bebek doğumdan sonra ilk saatlerden itibaren annesinin yanından ayrılmamalıdır. Anne ile aynı odada kalmalı, her istediğinde annenin yanına verilmeli ve göğsüne tutulmalıdır. Her istediğinde emzirilen bebeklerin annelerinin sütleri ilk iki gün içinde daha bol gelmektedir. Bebek doğduktan sonra, anne memesini emerken anneye doğru iyice dönmesi ve emmeye hazır olması gerekir.

Bebeğin emmeye hazır olması için uyanmaya başlaması, annesinin göğsüne yönelmesi, ağzını emer gibi hareket ettirmeye başlaması lâzımdır. Bu aşamada çok beklenirse, bebek ağlamaya başlar. Sinirli ve ağlayan bebekler memeye çok rahat gelmeyebilirler.
Eğer söz konusu normal doğumsa, anneler bebeklerini kucaklarına rahatlıkla alabilirler ve karınlarının üzerinde değişik emzirme pozisyonları ile emzirebilirler. Ancak doğum sezaryen ile gerçekleştiyse, karın üzerine baskı yapılamayacağı için yan yana emzirme denilen annenin bebeğe, bebeğin anneye doğru döndüğü yatay şekilde emzirme gerçekleştirilebilir. Aslında anneler emzirmenin ilk günlerinde bebeğin doyup doymadığını, ne zaman emzirmeleri gerektiğini anlayamayabilirler. Günler içinde bebeği daha iyi gözlemledikçe onu anlamaları kolaylaşacaktır.
Yeni doğan bir bebeğin midesi yaklaşık bir bilye kadardır. Bir haftanın sonunda bir tenis topu büyüklüğüne erişir ve aradaki günlerde de bir pinpon topu büyüklüğündedir. Yeni doğduğunda midesi çok küçük olduğu için az ama sık beslenmesi doğaldır. İlk günlerde zaten annenin de fazla miktarda sütü yoktur. İlk günlerde anneden salınan bu süte kolostrum denir.

Kolostrumun en önemli özelliği bağışıklık açısından bebeğe destek sağlamasıdır. Kolostrum açık renkli, süt görüntüsü olmayan bir maddedir ve içinde bağışıklık sağlayıcı maddeler içerir. Bunlar bebeğe geçerek daha ilk saatlerden itibaren aşılanmış gibi bebeği korumaya başlar. Daha sonra bebeğin kendi isteği ile bol bol emmeye başlaması ile birlikte, süt hormonları aktifleşir, üçüncü ve dördüncü günden itibaren esas süt üretimi başlar. Bu sütün doğal özelliği ve görüntüsü kolostrumdan çok farklıdır. İnek sütüne benzer renkte, kolostrum gibi turuncumsu değil beyaz, içeriği açısından da karbonhidrat, protein ve yağlardan daha zengindir.

Emzirme sırasında ilk gelen süt koyu değil ama proteinden daha zengindir, emzirmenin beşinci-onuncu dakikasından sonra gelen süt ise daha yağlıdır. Yani bir bebeğin bir göğsü emmeye başladığı zaman o göğsü en az 15-20 dakika, hatta daha iyisi boşaltana kadar emmesi daha iyi doymasını sağlar. İyi doyan bebek, emme sarhoşluğu denen doymanın getirdiği hazla daha iyi uyur ve anneye de daha iyi dinleme şansı verir. Eğer bebek göğüste daha uzun süre bırakılırsa ve sütün yağlı kısmını alırsa, beslenme araları daha uzun olur ve bu şekilde beslenme saatleri dördüncü-beşinci günden itibaren oturmaya başlar.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.