Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Emzirme

Emziren Annelerde Göğüs Bakımı

 

Bebeğimi doğduğundan beri emziriyorum ve bu harika bir deneyim! Fakat göğüslerimin bundan etkilenmesinden endişeleniyorum. Bunu önlemek için neler yapmalıyım?

25.10.2019

Konu emzirme olunca bebekler herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymaz; göğüsleriniz daima “kullanıma hazır”dır! Ancak, belli başlı emzirme aksesuarları göğüslerinize iyi bakmanız için ve emzirmenin maksimum fayda sağlaması için günlük kullanımda faydalı olabilir. Daha fazla bilgi için devamını okuyun.

 

Emzirme Döneminde Sütyen Kullanımı

Genel kanının aksine, emzirme göğüsleriniz üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olacak diye bir koşul yoktur. Göğüsleriniz iyi desteklenirse cazibesinden hiçbir şey kaybetmez! İki emzirme sütyeni, çocuk yetiştirme sütyeni olarak da bilinir (iki olmasının sebebi yedeğinin olmasıdır) irileşmiş göğüsleriniz için harika bir destek sağlar. Bu sütyenlerin bir başka avantajı ise normalde önden de açılıyor olmalarıdır. Bu sayede bebeğinizi her emzirmeniz gerektiğinde bir sürü kıyafet çıkarmak zorunda kalmazsınız.

Nasıl bir emzirme sütyeni almalısınız?

 • Beden: emzirme sutyeninizi doğumdan önce alacaksanız, doğru bedeni belirleyebilmek için en azından sekizinci ayınıza kadar bekleyin; çünkü, hamilelik boyunca göğüs ve beden ölçünüz değişecektir. 
 • Doğumdan sonra sütünüz gelmeye başlayınca satın almaya karar verirseniz (bu ilk durum için de geçerlidir), işini bilen bir satış görevlisinin tavsiyesine uyun. Sütyeninizin göğüsleriniz için maksimum destek sağlaması, sırtınızı sıkıştırmaması veya cildinizde iz bırakmaması için size doğru bedeni, göğüs büyüklüğünü, göğüs kafesi ölçüsünü verebilecektir.
 • Bazı modellerde alt tel bulunmazken bazılarının alt teli esnektir. Nihayetinde seçim sizin, önemli olan elbette sizin rahatlığınız.
 • Pamuklu sütyenleri tercih edin; çünkü hem bebeğinizin hem de sizin cildine  daha yumuşak ve rahat gelecektir ve sıkı örgüsü ile maksimum hijyen için yüksek sıcaklıklarda yıkanabilir! Sentetik kumaşla yapılan oldukça çekici ve pratik modeller de yok değildir. Seçim sizin.
 • Göğüsleriniz iriyse ve oldukça etkili bir desteğe ihtiyacınız varsa geniş askılı modellere göz gezdirin.

Sütyenin ön kısmının nasıl açıldığına dikkat edin; oldukça kolay olması gerekiyor! Bebeğinizi emzirmeniz gerektiğinde tek elinizle açmak için büyük bir çevikliğe ihtiyacınız olacak!

Ek ipuçları:

 • Bir siyah bir de beyaz sütyen alın; biri beyaz gömlek altında dikkat çekmeyecek diğeri de siyah giysilerle kullanmak için uygun olacaktır. 
 • Özellikle de ilk zamanlarda emzirme sütyeninizi hem gündüz hem de gece giymeniz gerekebilir. Bu nedenle, sütyeninizin rahatlığı en büyük öneme sahiptir!
 • Günümüzde piyasada çok güzel ve şık modeller mevcut. Emziriyor olmanız sütyeninizin %100 düz ve işlev odaklı olması gerektiği anlamına gelmez!
 • Ayrıca emzirme büstiyeri (entegre sütyenli) ve melez sütyenler almayı da bir düşünün; bunlar son derece rahattır ve hafif dar bir bluzun altında harika görünür.

 

Emziren Anneler İçin Faydalı Aksesuarlar 

Göğüs Pedi

Bu yumuşak ve yuvarlak pedler göğüslerinizin ürettiği fazla sütü toplar. İki emzirme arasında kıyafetlerinizde lekelerin olmasını önlemek için oldukça kullanışlıdırlar! Göğüs uçlarınızın nemli kalmasını önlemek için düzenli olarak değiştirmeniz gerekmektedir. Nem çatlaklara sebep olabilir. Pedleri hemen bitirmek isteyip istememenize göre iki çeşit mevcuttur: kullan at ve yıkanabilir. İçinizin rahat olması için yanınızda mutlaka birkaç tane bulundurun!

Silikon Göğüs Ucu Koruyucusu

Genelde silikondan yapılan bu yapay göğüs uçları, bebeğiniz özellikle göğüs ucunuzu tutmada zorluk yaşıyorsa yardımcı olabilir. Eğer göğüs uçlarınız aşırı hassas ise, göğüs ucu koruyucularını da kullanabilirsiniz. Silikon göğüs ucu koruyucularını kullanmanın bazı dezavantajları da olabilir. Göğüs ucunuzdaki çatlakların acısını azaltmaya yardımcı olurken, bebeğiniz bu “yalancı memeye” alışırsa, emme yeteneğindeki değişime bağlı olarak tekrar koruyucu olmadan emmek istemeyebilir. Bu nedenle göğüs ucu koruyucularını sıklıkla değil, gerektiği zaman ara ara kullanmakta fayda var.  

Göğüs Kalkanı

Bunlar göğüs pedleri ile aynı işi (iki emzirme arasında sızan sütü toplamak) görürler ama daha sağlam ve kalındırlar. Bu yüzden göğüslerinizi sürekli uyarırlar. Halihazırda yeterli miktarda sütünüz varsa, göğüs kalkanı kullanmayın. Süt üretiminin artmasına ve şişkinliğe sebep olurlar. Göğüs uçlarınız çatlamışsa da göğüs kalkanları önerilmez. 
İki fayda sağlarlar: göğüs uçları aşırı hassas olan kadınlar için göğüs ucu ile sütyen ya da göğüspedi arasında doğrudan temas olmasını engellerler. Ayrıca göğüs kalkanları göğüs ucu deforme olmuş veya düz olan kadınlar tarafından göğüs ucu oluşumunu desteklemek için kullanılabilir; bu durumda hamileliğin ileri aşamalarında kullanılmalıdır. Bu dönemde öneri için kadın doğum hekiminize danışın.

Sade giyim

Sırf emziriyorsunuz diye favori bluzlarınızı giyemeyecek değilsiniz. Başlangıçta, pratik çözüm arayışındayken, göğüs kısmı açılabilecek şekilde özel olarak tasarlanmış T-shirtler kolaylık sağlayacaktır. Düğmeleri açılabilen gömlekler de emzirmek için oldukça pratiktir. Genel bir tavsiye verecek olursak, yıkaması kolay ve yumuşak dokulu rahat kıyafetler seçin.

 

Not:

 • Göğüsleriniz hassassa özel, rahatlatıcı nemlendirici kremler satın alabilirsiniz. Eczacınıza danışın. Emzirmeden önce göğüs uçlarınızı nemli pamuk ile silmeyi unutmayın. Emzirme mendilleri göğüslerinizi nazik bir şekilde temizler ve bebeğinizle dışarıda geziyorsanız kullanışlıdır. O sırada yanınızda emzirme mendili yok ise su da kullanabilirsiniz!

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
 • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
 • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.