EK GIDALARDA ÖĞÜNLER NASIL DÜZENLENMELİ? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

EK GIDALARDA ÖĞÜNLER NASIL DÜZENLENMELİ?

FAVORİLERE
EKLE
ek_gidalarda_gidalar_düzenlenmeli_ic

EK GIDALARDA ÖĞÜNLER NASIL DÜZENLENMELİ?

Ek gıdalara geçerken öğünlere seri şeklinde geçmek gerekir. Önce sabah öğünüyle veya öğlen öğünü ile başlanabilir. Bir iki hafta sonra öğlen öğünü ile başlandı ise sabah öğününe, sabah öğünü de 7. ayda verilebilir. Üçüncü öğün olarak öğleden sonra öğünü katılabilir ki bu ancak 7. ayda olacaktır. Akşam öğününe ise genellikle sekizinci ayında başlanır. Böylece bebekler ı, ek gıdayla beslenme antremanlarını yavaş yavaş geliştirmiş olacaklardır.
Sabah bebeğe uygun bir kahvaltıyla başlanması önerilir. Bu kahvaltı, anne sütüne veya almakta olduğu bir mamaya eklenen bebekler için hazırlanmış bir tahıl olabilir. Sonradan bunun içeriği uygun bir şekilde meyveler, peynir ya da yumurtanın sarısı katılarak geliştirilebilir. Her gün aynı şeylerin verilmesi gerekmez. Beslenme konusunda günlük yarışlar yapmaya gerek yoktur çünkü bebek bu durumda bir haftalık beslenmede değişik varyasyonlar yapıldığında daha keyifle beslenecektir. Bugün bana ne hazırladılar diye her öğünde bir heyecan duyacaktır.
Öğlen öğününe geçildiğinde sebzelerin verilmesi önerilir. Sebze öğününde de mevsimlerine uygun sebzeler vermek çok önemlidir. Kış aylarında verilecek sebzeler kışın rahat bulunan sebzeler olmalıdır, mesela brokoli, ıspanak, kereviz, yer elması, pazı, patates, tatlı patates gibi seçenekler kış aylarında çok rahat bulunan sebzelerdir. Yaz aylarında da bebek beslenmesine uygun çok güzel sebzeler; bezelye, yeşil fasulye, kabak, enginar gibi besinler de yaz aylarında çok rahatlıkla bulunan ve bebeklerin keyif alacağı besinlerdir. Bu besinleri alırlarken öğlen öğünlerinde biraz tadını artırmak ve keyiflendirmek için zeytinyağı da kullanmanız önerilebilir. Bebeğe uygun organik bir zeytinyağını sebzeyi pişirirken değil de pişirdikten sonra bir tatlı kaşığı kadar öğünlerine katılabilir.

Bebek öğünlerinin miktarı nasıl ayarlanmalı?

Öğleden sonraki öğününde meyvelere geçerken yine, önce tek tek geçip daha sonra içeriklerini geliştirmek için tekli, ikili, üçlü değişik meyvelerle karışım yapılabilir. Kış aylarında elma, armut, muz gibi meyveler seçilebilirken, yaz aylarında kayısı, şeftali gibi meyvelerle ek gıdaya başlanabilir.
Bebek keyif aldıkça öğünlerinin miktarı da yavaş yavaş arttırılır. Altıncı ve 7. ayındaki ilk denemelerde öğünleri küçük miktarlarda tutmakta fayda vardır. Örneğin bir kâsenin yarısı gibi, yani 50 ila 75 mililitre arasında bir miktar bebek için yeterli olacaktır. Daha sonraki haftalarda eğer bebek iştahla besleniyor ve verilenleri çok seviyorsa, miktar azar azar artırılabilir. Yedi aylık olduğu zaman öğünlerinde yaklaşık 100 ml kadar ek öğün alabilir. Bu miktarlardan daha fazla verip bebeğin karnını fazla şişirmek faydalı değildir ve bebeği rahatsız edebilir.
Önce gündüz öğünlerini oturtup sonra akşam öğünlerine geçiş yapılması önerilmektedir. Akşam öğünleri öğlen öğününe ya da sabahki öğünün benzeri olabilir. Tabii üzerine tekrar emzirilmesinde ya da mama verilerek beslenmesinde fayda vardır.
6. aydan sonra ek gıdalara geçildiği için günlük alınan anne sütü veya mama miktarı doğal olarak azalacaktır. Eğer bir bebek ek gıdalara geçmeden önce 150 ml’lik bir sütü günde altı kere içmekteydiyse yani 900 ml kadar alıyorduysa, ek besinlere geçtiği ilk ayda bu miktar 600-700 ml’ye düşecektir. Ek besinler aylar içinde miktar olarak arttıkça verilen anne sütü veya mama miktarı da doğal olarak azalacaktır.
Bebeğin bu aylardaki beslenmesinin keyifli başlatılması ve öğünlerinde belli bir tadın baskın olarak verilmesi onu ömür boyu beslenme konusunda keyiflendirecektir. Bebek değişik tatlara açık bir kişi olarak büyüyecektir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.