EK GIDALARA NASIL GEÇİLİR? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

EK GIDALARA NASIL GEÇİLİR?

FAVORİLERE
EKLE
ek_gidalara_nasil_gecilir_ic

EK GIDALARA GEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Bu bölümde 6 aylık bebeği ek gıdalara başlatırken dikkat edilecek konular, ek gıda hazırlama yöntemleri, miktarı, öğünlerin nasıl kademelendirilecekği, öğün içeriklerinin nasıl geliştirilebileceği gibi konular anlatılacaktır. Aslında bebekler birer tat uzmanıdır. Ek gıdalarla verilen değişik tatlar ile tat alma duygusu çok daha fazla gelişecek ve bir ömür boyunca beslenme yatırımı yapılmış olacaktır. Bu nedenle bu konuların detaylı bilinmesi önemlidir.

Bebek ek besinlere geçmeye hazır olduğunda hem anne sütü (veya muadil mama) hem de ek besinler ile beslenecektir.

Bu konuda bazı prensipler vardır:

  • Bebek ek gıdalarla tanıştırılırken hemen kaşıkla beslenebileceği düşünülmemelidir. En iştahlı bebekler bile kaşıkla beslenmeyi ve dillerini damaklarında kaydırarak yutmayı yavaş yavaş öğrenirler.
  • Hem öğünlerine, hem de besin verme miktarına kademe koyulmalıdır. O nedenle ek besinlere geçmenin keyfini bebeğe verebilmek ve yeni tatları onlara seve seve tattırabilmek için yavaş yavaş ve azar azar denemeler yapılması ve en önemlisi öğünlerin onlar açken denetilmesi gerekir. Örneğin öğlen öğününde 1 öğün ek gıda verilmek istenirse, 1 saat öncesinden bebeğin beslenmiş olması uygun değildir. Yani bebek çok ilgiliyken, tam öğün zamanı gelmişken onu beslemek gerekir. Eğer bebek başını çok iyi tutuyorsa ve mama sandalyesi denemelerinde de bebek kemerle bağlandığında rahatça sandalyede durabiliyorsa o zaman mama sandalyesinde oturtulması uygundur.
  • Ek besinlerin, farklı bir beslenme şekli olduğu unutulmamalıdır; biberonla verilmemelidir. e Bebeğin yiyemediği püreleri, yutamadığı yemekleri biberona koyarak verilmesi önerilmez.
  • Ek gıdalar ve öğünler, kaşıkla verilmeli ki bebek yeni bir beslenme çeşidini öğrensin, kendi kendine beslenmeye başlasın. Bu nedenle bebeği yemeğe açken oturtmak ve uygun bir mama sandalyesine koymak son derece önemlidir. Elbette ki mama sandalyesine oturan bebeğin sabrı çok kısadır. Tüm hazırlıklar bebek henüz mama sandalyesine oturtulmadan önce yapılmış olmalıdır. Her şey hazırlandıktan sonra, hatta verilecek öğünün ısısı bile ayarlandıktan sonra bebek mama sandalyesine oturtulmalıdır. Bebeğin, mamanın soğumasını beklemeye bile sabrı yoktur. Hazırlıkları tamamlanmış ve oturtulmuş bebeklerin dikkatini ancak 5-10 dakika çekebilmek mümkündür yoksa bebekler mama sandalyesinde oturmak istemezler ve annenin işi zorlaşır.

Ek gıdalara geçerken bütün öğünlerde ek gıdaya başlanması kesinlikle önerilmemektedir. Önce bir öğlen öğünü veya bir sabah öğünü gibi bebeğin daha uyanık ve daha dikkatli olduğu saatlerde ilk öğündenemesi yapılabilir. Örneğin sabah kahvaltısıyla ek gıdaya başladıysa, öğlen öğününe ek gıda vermeye 1 hafta veya 10 gün sonra geçilmesi önerilir. Daha sonra 1 hafta içinde de üçüncü öğüne geçilmesi yani bir öğleden sonra öğünü koyulması önerilir. Böylece 7. ayına doğru bir bebeğin üç öğün ek gıdalarla besleniyor olması beklenir. Elbette bu arada öğünlerinin üzerine mutlaka emzirilmesi ya da takviye mama verilmesi gerekir. Eğer bebek çok iyi beslendiyse, miktar olarak da uygun bir miktar yediyse tabii, bu ek beslenmenin ya da emzirmenin hemen değil de öğün üzerinden yarım saat – 45 dakika geçtikten sonra yapılması bebeğin ilgisi açısında daha uygun olacaktır.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.