EK GIDALARA HANGİ BESİNLERİ EKLEMELİ? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

EK GIDALARA HANGİ BESİNLERİ EKLEMELİ?

FAVORİLERE
EKLE
ek_gidalara_hangi_besinler_eklenmel_ic

EK GIDALARA HANGİ BESİNLERİ EKLEMELİ?

Ek gıdalara geçildikten sonra öğünlerin içeriğinin de yavaş yavaş geliştirilmesi gerekir. Örneğin 6 aylık bir bebek için sabah kahvaltısına başlanırken, sağılmış anne sütünün içine bir takım ekler yapılabilir. Bunlar bebeklere uygun zenginleştirilmiş tahıllar olabilir ve tercihen ilk aylarda glüten içermeyen tahıllar önerilir. Mesela, bebekler için güçlendirilmiş pirinç tozu, yulaf tozu gibi tahıllar kullanılabilir. Beyaz şeker eklenmesi hiç uygun görülmediği için sabah kahvaltısının tadını artırmak açısından pekmez kullanılabilir. Bilinen inek sütü alerjisi yoksa birkaç hafta içinde, bir tatlı kaşığı yumuşak peynir eklenebilir. Bir iki hafta içinde de sabah öğünlerinde yumurta sarısına geçilebilir.

Sabah öğünleri kademe kademe çeşitlendirilirken, bir hafta sonra öğlen öğünlerine de başlanmış olunur. Öğlen öğününde değişik sebzelerle püreler yapılabilir. Genel olarak meyveler, daha sonraya bırakılan ve öğle yemeği sonrası ara öğün olarak tercih edilen besinlerdir. Çünkü meyvenin tatlı ve şekerli tadı diğer besinlerin tercih edilmemesine, özellikle sebzelerin reddedilmesine neden olabilir. Öğlen öğününde sebzelere geçerken yine sebzelerin öğününe de bir kademe koymakta fayda vardır.

Neye göre seçmeli?

“Sebzeyi rahat sindirebiliyor mu? Hangi sebzeyi daha çok seviyo?” gibi soruların yanıtları bebeğin yemek yemesi sırasındaki tutumundan anlaşılabilir. Bebeğe uygun mevsim sebzelerinin taze olarak alınması şiddetle tavsiye edilir. Sebzeler ilk hafta tek tek denendikten sonra 2. aşamada ikili üçlü sebzekarışımları verilebilir. Üçüncü aşamada biraz et eklenebilir. Örneğin 4-5 küp kuşbaşı kuzu eti veya dana eti olabilir. Bunu da ekledikten sonra bir sonraki hafta tavuk eti de eklenebilir. Tavuk konusunda son yıllarda pek çok annenin, babanın aslında temkinli davrandıkları görülmektedir.Ancak tavuk üretiminde üreticiler de temkinli davranmaya başlamışlardır. Elbette ki serbest dolaşan ve hormonsuz büyütülmüş, organik besinle beslenmiş bir tavuğun alınması tercih edilir.Böylece ilk aylarda ek besinlere geçerken ikinci öğünün de geliştirilmesi sağlanmış olur.
Öğle yemeği sonrasında ara öğün olarak da meyvelere verilebilir. Meyveler ek besinlere geçişin üçüncü dördüncü haftasında sunulabilir. Mevsimine uygun meyveleri vermek en sağlıklısıdır. Yani kış mevsimiyse elma, armut, muz, Trabzon hurması,yaz mevsimiyse şeftali, kayısı ve elma ile başlanabilir.
Unutulmaması gereken bir başka konu da, hangi öğün olursa olsun yeni başlanan besin ve yeni tanıştırılan besinin o günün tek yeni besini olmasıdır. Bebeğin iki aynı gün denememesinde fayda vardır.

Nasıl hazırlamalı?

“Ek besinleri nasıl hazırlamalı? Sebzeler buharda mı pişirilmeli yoksa kaynatılmalı mı, suda mı haşlanmalı?” gibi sorular da sıkça sorulmaktadır. Vitaminlerin tam kalması için önerilen şekil buharda pişirmektir. Eğer buharda pişirilen sebzelerin çok koyu olduğu düşünülüyorsa biraz ekstra su katarak veya ılıdıktan sonra anne sütünü katarak kıvamı biraz daha yumuşatılabilir. Buharda pişen sebzelerin tüm vitamin ve mineralleri daha sağlam kalır. Arada meyveler de buharda pişirilebilir. Örneğin elma pişirip üzerine tarçın serpilebilir. Ek besinlere geçişin tat almanın zevkine varmakla gerçekleşeceği unutulmamalıdır. Bebeğin tat duyusu son derece gelişmiştir, aslında bebekler anne karnından itibaren tat alırlar. Örneğin bir anneye gebeliği sırasında bolca havuç yedirildiyse, 6. ayında ek besinlere geçen bebek havuca bayılır. Yani bebekler aslında tada çok açık ve hazırdırlar. O nedenle de öğünler hiçbir şekilde çok karışık, her gün her şey eklenmiş besin karışımı şeklinde değil, , bebeğin tat zevkini geliştirecek şekilde hazırlanmalıdır. Böylelikle beslenmeler hem bebek, hem anne için çok daha keyifli zamanlar haline gelecektir.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.