Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Paylaş
X
Babanın Doğumhaneye Girmesi

Dokuz ay süren şıklık: Hamileyken neler giyilmeli?

 

Hamileliğim ilerliyor, bedenim değişiyor… Giyecek hiçbir şeyim kalmadı! Hem hamile olup hem de şık olmak mümkün mü?

07.12.2020

Hamileliğin ilk üç ayının sonlanmasıyla, bedeniniz hızlı bir şekilde değişecektir: göğüsleriniz büyüyecek, karnınız daha yuvarlak hale gelecek, kalçalarınız genişleyecek... Kısacası en sevdiğiniz dar kotunuza girmeye çalışmanın anlamı yok. Artık yeni giysilere ihtiyacınız var. 

Değişen gardırop 

Endişelenmeyin: İlk birkaç haftada hamile kıyafeti giymenize gerek yok. Hamileliğin başında normal kıyafetleriniz yeterli olacaktır: yalnızca sizi sınırlandıran çok dar kotlardan ve diğer kıyafetlerden uzak durmalısınız.
Aylar geçtikçe, önceliğiniz rahatlık olmalı ve daha rahat kıyafetleri tercih etmelisiniz. Tunikler ve şık bluzler, bol pantolonlar ve geniş kemerler gibi size konfor ve şıklık verecek kıyafetlerden faydalanabilirsiniz. 
İkinci veya üçüncü üç aydan itibaren (kişiye göre değişir), hamile kıyafetleri giymeye başlayacaksınız.  Bu kıyafetler, azami konfor sağlayacak şekilde tasarlanmış, robadan elbiseler, ayarlanabilir kemerler ve yüksek belli, belden genişliği ayarlanabilir pantolonlardan oluşmaktadır. Haftalar geçtikçe formunuza göre adapte edebileceğiniz ayarlanabilir bedende kıyafetleri tercih edin. Endişelenmeyin: bugünlerde birçok kıyafet üreticisi hamileler için şık ve göz alıcı koleksiyonlar sunmaktadır. Artık çuval gibi elbiseler ya da salopet pantolon giymenize gerek yok!
Tüm gardırobunuzu değiştirmeniz gerekmiyor! Hamile kıyafetlerinde mevsimine göre birkaç temel parça alın: bir ya da iki çift pantolon, bir etek, bir elbise...  İkinci el hamile kıyafetleri satın almaktan ya da arkadaşlarınızdan ödünç istemekten çekinmeyin... Önceden bebeği olan arkadaşlarınızdan faydalanın. 
Yumuşak, pamuklu, rahatsız etmeyen malzemelere öncelik verin. Hamile kadınların cildi genelde daha hassastır. Yazın ve kışın sentetik malzemelerden elde edilen kıyafetler yerine  cildin nefes almasını sağlayan pamuklu, yünlü vb. kıyafetleri tercih edin. 

Güzel aksesuarlar

Hamilelik süresinde sütyen bedeniniz elbette ki değişecek.  Büyük bedende klasik bir sütyen ya da emzirme sütyeni arasında tercih yapabilirsiniz. İkincisi biraz daha pahalıdır ancak emzirme sırasında de kullanabilirsiniz. Bazıları ayarlanabilir (iki kap bedenine sahiptir) ve oldukça pratik olabilir.  Her halükarda, sizi çok fazla sıkmayan bir model seçmek ve göğüs ölçüleriniz arttığında sütyeni değiştirmek en idealidir. 
Hamilelik sırasında tercih ettiğiniz ayakkabılar da çok önemlidir. Hamilelikte ayaklarınız şişebilir.  Normalden bir ya da iki beden büyük ayakkabı almanız gerekebilir ama bu zorunlu değildir. Sırtınızın hamilelik döneminde kıvrımını artıracağından ve düşme riski oluşturduğundan çok yüksek topuklardan (en fazla 2-3 cm) uzak durun. Aynı zamanda çok dar ayakkabılardan ya da bacakları sıkan çizmelerden kaçının. 

Hastane çantasında sizin için neler bulunmalı?

Büyük gün yaklaşıyor. Hastane çantanızın hazır olması lazım.  İçinde bulunması gerekenlerle ilgili birkaç ipucu:

 

 • 6 geniş tişört (mümkünse önden düğmeli olanlardan ya da hamilelikte giydiğiniz tunikleri kullanın)
 • 2 ya da 3 adet geniş pantolon (ya da elbise)
 • 1 yelek
 • 2 gecelik ya da pijama takımı
 • 1 sabahlık
 • 2 ya da 3 çift çorap + terlik ya da düz babet
 • 2 emzirme sütyeni + emzirme minderleri
 • Yaklaşık yirmi çift tek kullanımlık külot
 • Hastaneden çıkarken giymek için 1 kıyafet 
 • 5 havlu
 • 1 kirli çamaşır torbası
 • Yüz ve vücut bakım ürünlerinizle birkaç makyaj ürünü için 1 kişisel bakım çantası

Kısacası, hastanede bile olsanız şık olmanız mümkün! Şekilsiz tulumları unutun ve küçük mucizenizi ziyarete gelecek olan aile ve arkadaşlarınız için giyinin. Böylece doğumdan sonra bile kendinizi iyi hissedeceksiniz.
 

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

 • beslenme hakkında bilgilerBeslenme hakkında bilgi edinin
 • pratik uygulamalarÖzel pratik uygulamaları deneyin
 • smaHer zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hemen Üye Ol

Arama

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.