Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Doğum Yöntemleri Nelerdir?

 

Doğum doğaldır ancak tanıdığım çoğu kişinin doğumu planlandığı gibi gitmedi! Nelere dikkat etmem gerekiyor?

Salı, Haziran 12th, 2018

Doğuma hazırlanırken çeşitli doğum seçenekleri size açıklanacaktır. Böylece her duruma hazırlanmış olacaksınız! İster normal (vajinal) ister sezaryen olsun her şeyin iyi gideceğine inanın.

Normal Doğum (Vajinal Doğum)

Her üç vakadan ikisinde bebek “önce baş” pozisyonunda, yani başı en aşağıda ve eğilmiş pozisyonda, görülecektir. Doğum bu durumda normal ana aşamalarında gerçekleşecektir: Suyun gelmesi, kasılmalar, serviksin açılması, çıkış, vb. Bebek ters pozisyonda ise doktor çok riskli olduğunu düşünmezse vajinal doğumu deneyebilir ya da sezaryen yapabilir.

Bazı durumlarda doğum tetiklenebilir: Anne ve/veya bebeğin sağlığı risk altındaysa, doğum çok uzun sürüyorsa ya da hesaplanan doğum tarihi geçmişse. Doğum, anne ve/veya tıp ekibinin doğumun kolaylık amacıyla belirli bir tarihte gerçekleşmesini istemesi sebebiyle de tetiklenebilir. Bu durumda anneye kasılmaları tetikleyecek veya hızlandıracak ilaçlar enjekte edilir.

Sezaryenle Doğum

Bu da başka bir tetiklenmiş doğum yöntemidir. Sezaryen çeşitli sebeplerden dolayı planlanabilir: Bebeğin ters durması, bebeğin çok büyük olması, annenin pelvisinin çok dar olması, annenin sağlık sorunları (Hipertansiyon, diyabet vb.) olması veya fetüsle ilgili sorunların olması. Sezaryene, vajinal doğum planlanmış olsa bile, bebeğin başının çıkmaması, serviksin açılmaması veya fetüs sorunlarının görülmesi gibi durumlarda doğum esnasında da karar verilebilir.

Sezaryen cerrahi bir operasyon olduğu için mutlaka bir ameliyathanede gerçekleştirilir. Karın ile rahmin kesilip bebeğin çıkartılmasından oluşur. Epidural anestezi veya doktorunuzun gerekli gördüğü durumlarda genel anestezi altında gerçekleştirilir. Babanın sezaryen esnasında ameliyathanede bulunmasına her zaman izin verilmez.

Dünya Sağlık Örgütü bu operasyonun riskinin olumlu etkilerinden daha fazla olabileceği gerekçesiyle tüm doğumların %15'ini geçmemesini önermektedir.

Hatta doğumdan daha az sancılı olsa da doğumdan sonra gerçekleşen yorgunluk ve abdominal ağrı ile birlikte sezaryenin riskleri yüksektir

Özel vakalar

İkiz bekliyorsanız doğum daha erken, hamileliğin 37 ila 38. haftası arasında, gerçekleşebilir. Bebeklerin pozisyonuna bağlı olmak üzere, tıp ekibi vajinal doğum ya da sezaryen üzerinde karar verecektir.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.