Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
bu Makale tipini paylaş
X

Doğum İçin Hastane Seçimi

 

Doğum yapacağım hastanede iyi ve güvende hissetmek isterim. Acı yönetimi, epidural, epizyotomi sıklığı veya emzirmenin desteklenip desteklenmemesi... beklentilerim yüksek ve seçimimi etkileyecek.

Çarşamba, Eylül 4th, 2019

Doğum öncesi ilk muayeneniz esnasında doktorunuz veya jinekologunuz hangi hastanede doğum yapmak istediğinizi mutlaka soracaktır. Başka kararlar bu karara bağlı olduğu için bu kararı oldukça erken vermeniz sizin faydanıza olacaktır; hamileliğinizi izleyecek olan ebe hemşire ile görüşmeniz, doğum öncesi sınıfları, vb.

Hastanenizi gerçekten de seçebilir misiniz?

Öncelikle en kolay çözüm evinize en yakın olan hastaneyi seçmek olacaktır. Böylece, acil veya öngörülmemiş koşullar (kasılma, suyun gelmesi, vb.) halinde kilometrelerce yol gitmeniz gerekmez! Aynı durum doğum öncesi ziyaretleri için de geçerlidir: hastaneniz yakınsa katılım bir sorun olmayacaktır.

İşin aslına bakıldığında ise, elbette, istediğiniz yerde doğum yapma hakkına sahipsiniz. Bu yer evinizden 300 km uzakta, anne ve babanızın yaşadığı şehirdeki bir hastane veya klinik dahi olabilir.

Hamileliğinizin riskli (ikiz beklemek, hipertansiyon şikayeti, vb.) olması durumunda bunu bilmelisiniz ve 2. (Devlet/Eğitim ve Araştırma Hastanesi) veya 3. Seviye (Üniversite Hastanesi) bir hastane düşünmelisiniz (aşağıda bilgi mevcuttur).

Devlet hastaneleri ve özel hastaneler arasındaki fark nedir?

Bu daha çok fiyat ve fiyatın ne kadarının sosyal güvenlikten alabileceğinize dair bir sorudur.

  • Bir kamu kuruluşunda tüm tıbbi harcamaların %100’ü kapsam dahilinde olacaktır. (Üniversite hastanelerinde bir miktar ücret ile karşılaşabilirsiniz.) 
  • Özel hastanelerde sosyal güvenlikten alacağınız miktar ücret iadesi planına bağlı olacaktır. Bu yüzden kapsanmayan tutarları (sosyal güvenliğin karşılamayacağı tutarları) ödemeniz gerekecektir. Sigortanız bu ücretin tamamını veya bir kısmını kapsıyor olabilir: öncesinde bilgi almayı ihmal etmeyin!

Hangi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır?

Doğumu bir epidural olmadan mı yapmayı düşünüyorsunuz? Ya da zorunlu olmadıkça sezaryen yerine normal doğum yapılmasını mı tercih ediyorsunuz? Beklentileriniz seçiminizi de etkilemelidir. Hastanenin uygulamaları hakkında bilgi istemekten çekinmeyin: Sezaryenle yapılan doğum oranı, epidurallar, epizyotomi, yıllık doğum sayısı, acı yönetimi teknikleri (morfin, buzla kompres, homeopati, vb.), emzirmeye teşvik kampanyaları, vb.

Ortalama yatış süresi hakkında da bilgi alın: bu genelde 4-5 gün olabilir, bazı hastaneler sizi yalnızca 2-3 gün yatırabilir.

Bazı hastanelerin sunduğu “seçenekler” hakkında da düşünmelisiniz: özel oda, ilk birkaç gün boyunca bebeğinizle yenidoğan bölümünde ilgilenilmesi seçeneği vb.

1, 2 ve 3. Seviyeler ne anlama geliyor?

Hastaneler sahip oldukları yenidoğan ünitesi donanımlarına göre kategorilere ayrılır.

  • 1. Seviye hastaneler özel riskler bulunmayan hamilelikler için uygundur. 
  • 2. Seviye hastanelerde bir yenidoğan birimi mevcuttur. İkiz bekleyen veya hipertansiyon, vb. şikayeti bulunan kadınları kabul edeceklerdir.
  • 3. Seviye hastanelerde yenidoğan birimi ve yenidoğan yoğun bakım ekipmanları mevcuttur. Bu hastaneler “yüksek riskli” hamilelikler konusunda uzmandır: çok erken doğan bebekler, doğuştan bozukluk riskleri, vb.

1. Seviye hastaneye gidecekseniz ve hamileliğiniz esnasında bir sorun tespit edilirse, üst seviyeli bir hastaneye sevk edilirsiniz. Hamileliğiniz ve doğum süreci esnasında mümkün olan en yüksek güvenliğin sağlanması için mümkün olan her şey yapılacaktır.

Daha fazlasını oku

İlk 1000 Gün Kulübüne Katılın

Annelik, ömür boyu süren bir yolculuktur. Bebeğiniz iyi büyüsün, iyi yaşasın diye ihtiyacınız olan her şey burada.

  • Beslenme hakkında bilgi edinin
  • Özel pratik uygulamaları deneyin
  • Her zaman ihtiyacınız olan yardım ve cevapları alın

Hadi başlayalım!

Aradığınızı bulamadınız mı?
Bebeğiniz için ne arıyorsunuz?

Aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için Akıllı Arama Motorumuzu deneyin.