Çocuk Beslenmesinde Sağlıklı Süte Yer Ver! | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

Çocuk Beslenmesinde Sağlıklı Süte Yer Ver!

TAKİP ET

FAVORİLERE
EKLE

Çocuk beslenmesi ve gelişiminde süt ve süt ürünleri (süt, yoğurt, ayran, peynir), tartışmasız ilk sıralarda yer almakta! Peki süt ve ürünleri sağlığımızda bu kadar önemli bir yere sahipken, sağlıklı süt kavramı biz ebeveynler için ne anlam taşımakta?

Henüz anne karnındayken, ilk aylarda başlayan kemik, tırnak ve diş tomurcukları gelişimi için vücudun kalsiyum kaynağına ihtiyacı vardır. Hamilelik sonrası dönemde ise, devamlı büyüme gösteren iskelet sistemi ve oluşmaya başlayan dişler için de kalsiyum ihtiyacı devam eder. Bu da bizlere vücudun kalsiyuma sürekli olarak ihtiyacı olduğunu göstermekte! Çocuklarımıza kalsiyum ihtiyacını süt ve ürünleri ile sağlarken; amacımız sağlıklı kaynakları tercih etmek olsun.
Peki nasıl? Beslenme yetersizlikleri, teknolojinin getirdiği sedanter yaşam çocuklarımızı da etkilemekte! Buna bağlı olarak da artan obezite, kalp hastalıkları, karaciğer yağlanması ve kolesterol problemleriyle karşı karşıya kalmaktayız!

• Amerikan Pediatri Akademisi ebeveynlerin beslenme konusunda bilinçlenmeleri için, çıkardığı pediatrik beslenme el kitabında; 1 yaş sonrasında yağı azaltılmış süt ve ürünlerini (%2 yağ), 2 yaş sonrasında ise yağsız süt ve ürünleri tüketimini önermekte!

• İngiliz Diyetetik Derneği; 2 yaşa kadar tam yağlı süt ve ürünleri, çocuk gelişimi optimal koşullar sağlandığında da 2 yaş sonrası yağı azaltılmış süt ve ürünlerini önermekte!

• Amerikan Diyetetik Derneği ise; çocuk beslenmesinde 1 yaşından itibaren yağsız veya yağı azaltılmış süt ve ürünlerini önermekte!

Yapılan bilimsel araştırmalar ve dünya otoriterleri, fiziksel ve zihinsel gelişim için, çocuk beslenmesinde süt ve ürünleri tüketimini yağsız ve yağı azaltılmış öneriyor! 1 yaşından itibaren çocuklarınızı sağlıklı süt ve ürünleriyle tanıştırın, geleceklerini sağlıkla besleyin.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.