BESİN ALERJİLERİNDE NE YAPMALI? | İyi Büyüsün İyi Yaşasın

BESİN ALERJİLERİNDE NE YAPMALI?

FAVORİLERE
EKLE
besin_alerjilerinde_ne_Yapmali_ic

BESİN ALERJİLERİ

Anneler ek gıdalara geçerken, bebeğin alerjisi olabileceğinden şüphelenebilirler. Ailede saman nezlesi, astım hastaları gibi riskli kişiler varsa, bebekte de besin alerjisi riski yüksektir. O nedenle, dikkatli olunması gerekir. Özellikle domates, portakal, Amerikan fıstığı gibi besinler bebekte alerji yaratabilir ve besin alerjileri ağır seyredebilir.
Ek besinlere geçerken bebekte bir alerji gelişip gelişmeyeceği merak edilebilir. Bu nedenle yeni besinler denenirken tanıştırılan her ürünün o gün uygulanan tek yeni ürün olarak denenmesi gerekir. Birkaç tane yeni ürün aynı günde denenirse ve bebekte alerji gelişirse, bunlardan hangisinin reaksiyona yol açtığı anlaşılamaz.

Bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla alerjiye neden olan ve bu nedenle başlatılması ötelenen bazı besinler mevcuttur. Domates, çilek, narenciyeler, portakal, kuruyemişlerden Amerikan fıstığı, yumurtanın beyazı, susam, bal gibi ürünler bebeklerde alerji yaratabilen ürünlerdir. O nedenle bunlara geçerken dikkatli olunmalı, yavaş verilmeli ve fazla miktarda denetilmemelidir. İlk günlerde miktarları çok az tutmak gerekebilir. Bebeklerdeki besin alerjileri değişik şekillerde ortaya çıkmaktadır. Annenin aldığı besinlerle süt emen bebeklerde bile inek sütü alerjisi olabilmektedir. Bunun en önemli örneği, inek sütü alan anneleri emen bebeklerde, sadece anne sütü almalarına rağmen görülen inek sütüne karşı reaksiyon gelişmesidir. Bu reaksiyon, ilk 6 ayda hafif sümüklü ve kanlı dışkılama tarzında olabilir. Bu durumda annenin inek sütü alması kesilmelidir. Bu tür bir öyküsü olan bebeklerde, altıncı ayından sonra da inek sütü ürünleriyle hazırlanan peynir, yoğurt gibi gıdalara dikkat edilmesi gerekir. Bu durumda alerji çok ağır değilse keçi sütü ürünleri denenebilir. Bazen inek sütünün proteinine oluşan bir alerji, aynı zamanda soya proteinine veya keçi sütü proteinine de reaksiyon vermektedir. O nedenle inek sütü alerjisi olan çocuklarda, bu gibi alternatifleri kullanırken de çok dikkatli olmakta fayda vardır.

Özellikle ağır saman nezlesi veya ağır astım atakları olan ailelerde bebek beslenmesinde daha da dikkatli olunmalıdır. Hayatının ilk altı ayında ağır-orta derecede egzama geçiren bebeklerde besin alerjisi görülme riskinin yüksek olabileceği göz önünde bulundurulmalı ve dikkat edilmelidir.

Ailede alerji öyküsü veya bebekte orta-ağır derecede egzama varsa, ek gıdalara geçilirken bir alerji uzmanına ya da bir çocuk mide-bağırsak uzmanına danışmak faydalı olacaktır. Ek gıdalar denenirken dikkatli olunmalıdır. Riskler en azda tutularak bebekle keyifli yemek deneyimleri yaşanması mümkündür.

Yorum yapabilmeniz için yapmanız gerekmektedir.